Japánba Hány röntgen sugárzást mértek?
És Alfa Béta vagy gamma sugárzás ?
Mennyire lehet veszélyes ránk Magyarországon?
Szóval: nem Japánba, hanem Japánban.
És Japán melyik részéről érdeklődsz? Mert a legnagyobb sugárzást nyilván a Fukusima erőműnél mérik, másutt nem kiemelkedően magas.
A radioaktív sugárzást már régóta nem röntgen-ben mérik, hanem millisievertben. Az erőmű környezetében a levegőben mért sugárzás kb. 1000 mSievert, tehát a 4-szerese a szokásosnak. Ennél sokkal nagyobb sugárzás mérhető a reaktorblokkban lévő vízben, kb. tízmilliószorosa a szokásos értéknek. Az atomerőműveknél leginkább a gamma sugárzás a jellemző.
Ha a rádióaktív anyagokból számottevő mennyiség a levegőbe is kerül, akkor a légmozgással mifelénk is jöhet, ami nem lenne jó...
jó most forditsd le röntgenbe mert másképp nem értem xD
Mi gondunk lenne belőle ha felénk jönne?
Majd te lefordítod, ahová csak akarod :)
A sievert (jele: Sv) az ekvivalens sugárzási dózis SI származtatott egysége, amely az ionizáló sugárzás mennyiségét a biológiai hatás alapján értékeli. A fizikai aspektusokat a gray-ban mért elnyelt dózis jelemzi. A mértékegység a nevét Rolf Sievert svéd orvosi fizikusról kapta, aki a sugárzási dózis mérésével kapcsolatos munkáiról és a sugárzás biológiai hatásainak kutatásáról ismert.
Alapfogalmak
Az emberi test az őt ért sugárzási energia legnagyobb részét elnyeli.
Az elnyelt sugárzás aránya függ a sugárzás áthatoló (penetrációs) képességétől, valamint a vizsgált testrész méretétől és sűrűségétől. A legtöbb klinikai vizsgálat során a sugárzás több mint 90%-a elnyelődik. Izotópdiagnosztikai vizsgálatok során a radioizotópok által kibocsátott energia nagy része szintén az emberi testben nyelődik el. A sugárzási energia elnyelődése két szempontból is fontos: 1. a test különböző részeiben elnyelt energia, 2. a testben elnyelődött teljes energia mennyisége szempontjából. Az elnyelt dózis az a mennyiség, amely megadja, hogy a sugárzás elnyelése (abszorbciója) során mennyi energia fordítódott ionizációra egységnyi tömegű abszorbeáló közeg esetén. Mivel a röntgensugár a testen való áthaladása során az elnyelődés miatt folyamatosan gyengül, a sugár útjába kerülő szövetek különböző dózist kapnak. Ebből következik, hogy a sugárnyaláb belépéséhez közeli struktúrák nagyobb dózist kapnak, mint a mélyebben fekvő szövetek.
Mértékegységek
Az elnyelt dózis hagyományos mértékegysége a rad, mely megfelel 100 erg/g (SI-ben: 10-2 J/kg) szövet elnyelt energiának. Az elnyelt dózis SI mértékegysége a gray (Gy), mely megfelel 1 kg szövet által elnyelt 1 J sugárzási energiának. A két mértékegység közötti összefüggés:
1 rad = 100 erg/g = 0.01 J/kg = 0.01 Gy 1 Gy = 100 rad
Egy adott szövettípusra és foton energiára vonatkoztatva az elnyelt dózis arányos a szövetet ért expozícióval. Az elnyelt dózis (rad) és az expozíció (R) arányát (f) lágy- és csontszövet esetén a foton energia függvényében a 14. ábra demonstrálja. Lágyszövetekben az 1 R expozícióra eső elnyelt dózis a demonstrált teljes foton energia tartományban kisebb mint 1 rad. Ez az összefüggés csontszövet esetén lényegesen különbözik. Alacsonyabb foton energia tartományban 1 R expozíció akár 3 rad-nál is nagyobb elnyelt dózist okozhat.
Integrált dózis
Az integrált dózis adja meg a szervezet által elnyelt teljes energiamennyiséget. Ezt nem csak az elnyelt dózis értéke, hanem a besugárzott szövet tömege is befolyásolja. Az integrált dózis hagyományos mértékegysége a gramm•rad, mely megfelel 100 erg elnyelt energiának.
Ha tehát a besugárzott szövetben minden egyes gramm szövetben elnyelt energiát összeadjuk, akkor megkapjuk a teljes elnyelt energiamennyiséget.
Az integrált dózis SI mértékegysége a J, a hagyományos és SI mértékegységek közötti összefüggés:
1 J = 100000 gramm•rad.
Az integrált dózis (teljes elnyelt sugárzási energia) az a sugárzással kapcsolatos mértékegység, mely a sugárzás által potenciálisan létrehozott károsodást a legjobban indikálja. Ennek az a háttere, hogy ez a mértékegység nem csak az elnyelt sugárzás intenzitását, hanem a sugárzásnak kitett szövet mennyiségét is tükrözi. Az integrált dózist az emberi testben mérni praktikusan nem lehet. Azonban a sugárzási energia a szövetekben szinte teljes mértékben elnyelődik, az integrált dózis jól becsülhető (néhány százalékos hibával) a szervezetre ható teljes energia ismeretében. Az integrált dózis koncepcióját egy computer tomográfiás vizsgálat sémájával illusztráljuk (15. ábra). Feltételezzük, hogy egyetlen testszelet leképezése során az átlagosan elnyelt dózis mennyisége 5 rad és ha a szeletben mintegy 400 g szövet helyezkedik el, akkor az integrált dózis 2000 gramm•rad lesz. Ha ezután egy 10 szeletes vizsgálatot végzünk úgy, hogy a fent leírt tényező változatlan marad, akkor minden egyes szeletben azonos elnyelt dózist kapunk. Ugyanakkor az integrált dózis a szeletszám függvényében nő és a 10 szelet esetén ennek értéke 20.000 gramm•rad lesz.
Dózis ekvivalens
A dózis ekvivalens (H) az a mennyiség, mely a foglalkozási vagy környezeti sugárzás expozíciónak kitett személyben fejezi ki a sugárzás biológiai hatását. A radiológiai osztályon dolgozó személyzet sugárexpozícióját is dózis ekvivalensben határozzák meg és rögzítik. A dózis ekvivalens arányos az elnyelt dózissal (D), a minőségi tényezővel (Q) és egyéb módosító tényezőkkel (N), melyek az adott sugárzás fajtájára specifikusak. A diagnosztikai vizsgálatok során alkalmazott sugárzások (röntgen-, gamma- és bétasugárzások) minőségi és módosító tényezőinek értéke 1. Ebből következik, hogy ezekben az esetekben a dózis ekvivalens numerikusan megegyezik az elnyelt dózissal. Azon sugárzások, melyek az elektronhoz viszonyítva nagy tömegű részecskékből állnak, 1-nél nagyobb minőségi tényezővel rendelkeznek. Így például alfarészecskék esetén a minőségi faktor értéke ~20. A dózis ekvivalens hagyományos mértékegysége a rem, az SI mértékegysége pedig a sievert (Sv). Ha a minőségi tényező 1, akkor a dózis ekvivalens és az elnyelt dózis között az alábbi összefüggés áll fenn:
H (rem) = D (rad) H (Sv) = D (Gy)
A dózis ekvivalens értékét a két mértékegység között az alábbiak szerint válthatjuk át: 1 Sv = 100 rem
A 16. ábra foglalja össze az expozíció, az elnyelt dózis és a dózis ekviivalens közötti összefüggéseket. Bár mindegyik a sugárzás különböző aspektusát fejezi ki, mind sugárzás intenzitást jelöl. A diagnosztikai vizsgálatok során használt sugárzás esetén a három mennyiséget összekötő tényező értéke lágyszövetek esetén 1, ezért 1 R expozíció hozzávetőleg 1 rad elnyelt dózist és 1 rem dózis ekvivalenst eredményez.
Röviden ennyivel kell kiegészítened a jelenlegi ismereteidet.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!