Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogyan lehetek donor?

Hogyan lehetek donor?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy magyarországon mi a módja annak, hogy halálom után donor lehessek, vagy akár a "tudomány nevében kísérletezhessenek a testemen".

Úgy tudom, hogy vannak országok, ahol nem kell az embernek még életében nyilatkoznia arról, hogy szeretné felajánlani a szerveit (bár nem vagyok benne biztos), de talán nálunk igen.


2010. dec. 28. 17:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Alapból donor vagy, ha nem rendelkezel arról, hogy nem szeretnéd, hogy a szerveid felhasználják. Persze azért nem árt közölni a családdal se, mivel általában a hozzátartozók megakadályozzák a szervek felhasználását...


Ha pl. orvosi egyetemnek vagy kutatási célokra akarod felajánlani a tested, azt nem tudom hol lehet intézni:)

2010. dec. 28. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi!

Közben én is rákerestem és meglepődve tapasztaltam, hogy valóban így van. Mindenki alapból donor, hacsak még életében másképpen nem rendelkezett.

Mégis érdekesnek tartom, hogy olyan hosszú sorokat kell kivárni, hogy valaki a megfelelő szervhez juthasson. Éppen ezért jutott eszembe, hogy bár eszem ágában sincs még elhagyni ezt az árnyékvilágot, de ha esetleg mégis úgy alakul, akkor abból valaki(k) profitáljanak.


És ha másképpen ez nem sikerül, hát kísérletezgessenek. Hátha ezzel is egy kicsit előrébb juthat az orvostudomány. :-)

2010. dec. 28. 18:14
 3/6 anonim válasza:

Ha a tested mondjuk felajánlanád orvosi célokra, teszem fel, hogy az orvostanhallgatók rajtad tanulják meg az anatómiát, akkor fel kell venni a kapcsolatot az egyetemek (4 orvosi egyetem van az országban)anatómiai intézetével,ott kapsz donor kártyát, melyet a háziorvosodnak, ha van ügyvédednek kell adni, akik halálod esetén tudják, hogy mi a teendő. Fontos tudni, hogy az egyetemek anyagi ellenszolgáltatást nem tudnak a testért adni, viszont díjmentesen szállítják el a holttestet, valamint ők állják a temetési költségeket is!

Nagyon nemes a cél! Itt érvényesül a "mortui vivos docent" latin mondás, miszerint a holtak tanítják az élőket.

2010. dec. 30. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Első vagyok:) Egyébként nagyon szép gondolat tőled:)
2010. dec. 30. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget.

Bár én semmi nemeset, vagy extrát nem érzek ebben.

Nekem már nem lesz szükségem a testemre, másoknak talán igen. Hát játszanak...

Eszembe sem jutott, hogy ezért pénzt kapjak (nem annyira tudnám elkölteni miközben szedegetik ki belőlem a tartozékokat) ;-)

2010. dec. 30. 15:39
 6/6 anonim ***** válasza:

Magyarországon törvény mondja ki aki életében írásos nyilatkozattal nem tiltotta halála után donor



feltételezett beleegyezés erős formája, amely esetben ha a betegnél nincs nyilatkozat, illetve az illető nem szerepel az erre a célra létrehozott „tiltakozó regiszterben”, a szervkivétel a hozzátartozók megkérdezése nélkül is végrehajtható jogszabály nagykorú donor esetén nem írja elő a hozzátartozók bevonását a döntési folyamatba, de azt igen, hogy az elhunyt hozzátartozójával való kapcsolatfelvételkor tájékoztatni kell őt arról, hogy nem találtak tiltakozó nyilatkozatot, és az elhunytból mely szervet, szövetet távolították el. Ha a donor kiskorú, csak törvényes képviselő írásban tett hozzájárulásával kezdhető meg a szerv-szöveteltávolítás

2011. júl. 7. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!