Akinek ARH- a vére adhat vért ARH+ vérűnek?
Nem adhat! Ezt abból gondolom, hogy a várandós nőknél csinálnak vércsoport meghatározást, hogy megtudják, hogy RH+ vagy RH-? Mert ha Ő RH-, a baba pedig RH+, akkor RH összeférhetetlenség alakul ki, ami annyit jelent, hogy a szervezet idegennek véli a magzatot, és ki akarja lökni. Erre pedig kapnia kell valami szert (nem tudom pontosan mit). Ezért gondolom, hogy akkor itt is ugyanaz lehet a helyzet! A kettő nem fér össze! De ha valaki pontosan tudja, javítson ki!
Üdv
Álljon meg a menet!
Rh+: van benne "D" antigén, de nincs benne antitest
Rh-: nincs benne "D" antigén, de lehet benne anti-D antitest, ha találkozik Rh+ vérrel.
Az Rh összeférhetetlen terhesség akkor van, ha Rh- anyának Rh+ gyereke van, mivel ekkor a korábbi terhesség/vetélés alkalmával már találkozhatott Rh+ vérrel az anya, így ha nem kapott Rh-profilaxist, akkor az Rh- anya antitesteket kezd termelni az Rh+ gyerek vvt.-i ellen.
DE Rh+ kaphat Rh- vért, mivel az Rh- negatív vvt-ken nincs D-antigén. A vérvételnél pedig alapszabály, hogy idegen antigént tilos bevinni, de ismétlem, így nem viszünk be.
Ezért van az, hogy 0Rh- vért bárki kaphat (univerzális donor).
ARh+ kaphat ARh- vért, de ARh- nem kaphat ARh+ vért.
(Azt viszont nem értem, hogy aki nem ért hozzá, az miért válaszol hülyeséget?!)
20:15-ösnek, 6,4% egészen pontosan.
20:20-asnak, az általad vázolt probléma teljesen más tészta. A kismama Rh(D) negatív (azaz vörösvértestjein nem található Rh(D) antigén), tehát az immunrendszere idegennek ismeri fel a magzatban megtalálható Rh(D)-t, és ellenanyagot termel ellene. Az ellenanyag áthatol a méhlepényen, és károsítja a magzatot. Az anti-Rh(D) ellenanyag úgynevezett irreguláris antitest, mivel csak akkor termelődik, ha egy Rh(D) negatív ember Rh(D) antigénnel találkozik (legtöbbször terhesség vagy transzfúzió kapcsán). Ellentétben a reguláris antitestek normál esetben megvannak mindenkiben terhességtől és transzfúziótól függetlenül is (0-soknál anti-A és anti-B, A-soknál anti-B, B-seknél anti-A).
A kérdés az volt, hogy "A poz" beteg kaphat-e "A neg" vért. Igen kaphat, mert az A neg donor vörösvértestjein csak "A" antigén van, a plazmájában pedig alapjáraton csak "anti-B" ellenanyag. A beteg vérében nincs anti-A (ami kicsaphatná a donor vért), hiszen ő maga is A-s vércsoportú. Teljesen kompatibilisek. Egyébként teljes vért már nem adunk, csak vörösvérsejt-koncentrátumot, amely kevés plazmát tartalmaz.
Ha az A neg donornak irreguláris Anti-Rh(D) ellenanyaga van, az elvileg károsíthatja az A Rh(D) pozitív beteg saját vörösvértestjeit. Ilyenkor elvileg szóba jön, hogy a donor vörösvértest-koncentrátumát "mossák" megfelelő oldattal (ilyenkor alig marad vérplazma a vörösvértest-koncentrátumban, ami az ellenanyagokat tartalmazná). Nem tudom, hogy ebben az esetben - irreguláris ellenanyag jelenlétekor - ezt csinálják-e, mert nem ismerem ennyire az OVSZ belső szabályozását (viszont mosott nullás vért szoktak adni A-s vagy B-s betegnek, ha nincs más). Ezért írtam, hogy ha az A neg donornak van anti-D-je, nem tudom, hogy adhat-e A poz-os betegnek vért. Alapjáraton viszont (Anti-D nélkül) adhat. (20:09-es voltam).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!