Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ha odamész segíteni egy már...

Ha odamész segíteni egy már folyamatban lévő laikus újraélesztéshez akkor meggyőződsz arról, hogy valóban nincs e keringése a "betegnek"?

Figyelt kérdés

Voltam egy ilyen elsősegélyes képzésen munkahely miatt, mert szeretné a vezetőség ha elsajátítanánk az alapokat, aztán egy mentőtiszt oktatott minket és azt mondta, hogy ha elsőként találkozunk egy földön fekvő, szólításra nem reagáló betegre akkor vizsgáljuk meg a légzését, keringését, de ha már azzal szembesülünk, hogy megy a mellkas kompresszió akkor erre semmi szükség, elég ha becsatlakozunk.


Igen ám, de ilyenkor jogosan vetődik fel bennem a kérdés, hogy mivan ha az a laikus aki komprimál nem jól vizsgálta meg és mondjuk valójában van keringése, csak mondjuk a pulzusa nagyon alacsony, gyengén pulzál?


Ti mit gondoltok erről? Győződjünk meg minden esetben vagy bízzunk meg abban aki már megkezdte az újraélesztést?



szept. 22. 10:19
 1/6 anonim ***** válasza:
Mivel a 30 nyomás után automatikusan kell az egyéb életdunkcióat ellenőrizni (mellkas süllyedés és közben szívdobogás hallgatás) így erre külön nincs szükség.
szept. 22. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
úgy ahogy az első mondja, miközben az újraélesztést végzed azért lecsekkolod időnként, hogy eredményes-e amit csinálsz 😅, emiatt nem célszerű megszakítanod az első észlelőt a mellkaskompressziók végzésében
szept. 22. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen;)
szept. 22. 11:54
 4/6 Munkavedelem ***** válasza:
55%

Az 1-es és 2-es hozzászólás "káros az egészségre". Megkezdett újraélesztést nem hagyunk abba félpercenként,hogy "ellenőrizzünk"! Mert akkor sosem biztosítjuk az agy szükséges vérellátását. Ha elkezdtük, akkor folyamatosan kell végezni a mentő kiérkezéséig! És nincs "30 lenyomás" sem, mert nem kell lélegeztetni. Csak nyomni folyamatosan, számolás nélkül.

Pulzus vizsgálat sincs, laikus szinten. Csak légzés. Pont azért, mert a pulzus megtalálásához egyrészt rutin kell, másrészt nagyon alacsony vérnyomásnál nem is tapintható a csuklónál.


A fő kérdésre visszatérve, ha odaérkezőként szeretnél átvenni egy újraélesztést, egy gyors légzés vizsgálattal meggyőződhetsz arról, hogy helyesen ítélte-e meg az előtted ott lévő, de az pár mp-ig tartson csak (max 8-10).

Pulzust nem kell keresned. Aki lélegzik, az él, aki nem légzik, az nem él! Azt nyomni kell, megállás nélkül.

Ajánlom megtekintésre ezt a 3 perces videót:

[link]

Sok egyéb kérdésre is választ ad.

Ahogy a többi videó is, a "Logikus Elsősegély" yt. csatornáján.

szept. 23. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Végzős mentőtiszt hallgatóként a "Munkavedelem" nevű felhasználó hozzászólásának tudok igazat adni.

Egy légzésvizsgálatot elvégezhetsz a biztonság kedvéért, de a pulzus keresésével ne húzd az időt. A légzésleállást hamarosan automatikusan követi a keringésleállás is, ráadásul a pulzus tapintásánál időt vehet el annak megtalálása, és még ha picit erősebben tapintod akkor tévesen a saját pulzusod a beteg pulzusának gondolhatod, ezáltal a beteg kárára döntesz rosszul. A légzésvizsgálat a legtutibb, mert érzed, látod és ha nem egy forgalmas zajos utcán vagy akkor még hallod is. Tehát tulajdonképpen még a vak meg a süket is képes rá, mert a vak hallja, a süket látja, a vak-süket meg érzi :)


Ami az újraélesztést illeti nem kell 30 kompresszió után életjelenséget vizsgálni, mert a beteg esélyeit rontod minden megszakítással, és valóban nem szükséges 30-ig számolgatni sem. Nyomod folyamatosan és ha érzed, hogy már nem vagy olyan hatékony (fáradsz) akkor megmondod a társadnak, hogy jöjjön oda melléd és megmondod neki, hogy a tizedik kompresszióra vegye át. Ilyenkor elkezdel számolni, hogy "egy és két és há és négy és öt és egy és két és há és négy és tíz" itt pedig arrébb mész, a társad meg már szinte azonnal nyomja is tovább és nincs megszakítás, a vér keringetése folyamatos.


Életjelenségeket akkor érdemes vizsgálni leginkább amikor egyértelmű gyanújeled van arra, hogy a keringés visszatérhetett (pl. a beteg könnyezni kezd vagy a bőrszíne a normális felé közeledik).


Ja és kérlek ha ilyen helyzetbe csöppensz ne szakítsd meg az újraélesztést azonnal ha meglátod/meghallod a mentőt. Várd meg míg kiszállnak, odamennek és az egységvezető azt nem mondja neked, hogy abbahagyhatod. Legutóbb gyakorlatom alatt is volt egy olyan eset, hogy megkezdett újraélesztéshez hívtak, amikor kimentünk a beteg ott feküdt életjelenségek nélkül, két ember meg állt felette. Kérdezzük miért nem kezdtek újraélesztést aztán az volt a válasz, hogy "Csináltuk mi, csak hallottuk a szirénát aztán gondoltuk majd innentől maguk átveszik."

Hát igen, csak ezzel az a baj, hogy a sziréna sokszor már messziről hallatszik és eltelnek értékes percek közben mire odaférünk a beteghez. Nem is sikerült megmenteni sajnos.

szept. 23. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Munkavedelem ***** válasza:

Ha nekem nem is hisztek (mentőtechnikusként), az 5-ös válaszolóra nyugodtan hallgathattok! A "mentőtisztek" a helyszíni segítségnyújtás Nagymesterei.

És nagyon fontos, amit a végére írt a fiatal kolléga! Hogy nem addig végezzük a laikus újraélesztést, amíg meghalljuk a szirénát (vagy megáll a mentő az emeletes ház parkolójában), hanem addig, amíg a beteg mellé érkező mentős azt nem mondja, hogy "köszönöm, innentől átveszem".

szept. 24. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!