Ez már visszérnek számít?
Csatolok képet is. Alapból nagyon fehér a bőröm és nagyon átlátszanak az erek rajta, de most várandósan sokkal durvább. Lehet a kép nem is annyira adja vissza. Egyébként csak apai ágon a nagymamámnak volt visszeres a lába, nem tudom, hogy ez örökölhető-e.
A visszér egy olyan állapot, amikor a vér nem tud jól visszatérni a szívbe, mert a vénák falában lévő billentyűzet nem zárja teljesen. Ez különböző okokból alakulhat ki, például genetikai tényezők, életmódváltozások, trauma vagy terhesség. A visszér tünetei közé tartozik a lábszáron duzzanat, viszketés, égő érzés vagy feszülés. A visszér súlyos szövődményekkel járhat, mint például gyulladás, vérzés vagy tüdőembólia.
A kép alapján úgy tűnik, hogy a lábszáradon visszeresség van. Ez azt jelentheti, hogy az első stádiumban vagy a betegségben. Ez azt jelenti, hogy az álló-ülő tevékenységnél repülésnél I-es kompressziós fokozatú gyógyharisnya viselése javasolt. A gyógyszeres kezelés mellett fontos az egészséges életmód is: kerülni kell a túlzott ülést vagy állást, mozgásra kelni kell rendszeresen és elegendő folyadékot inni.
A visszér örökölhető? Sajnos igen, de nem mindenkinél. A betegség hajlamát befolyásolhatja az életkor is: korábban is kialakulhat. Ha már korábban volt visszeres lába nagymamádnak vagy apának, akkor nagyobb az esélye annak, hogy újra előforduljon. Ezért fontos rendszeresen ellenőriztetni magunkat orvosunkkal és figyelni a bőrünk állapotát.
Ha terhes vagy, akkor ezek inkább pókhálóvénák, amelyek kisebbek és kevésbé kanyargósak, mint a visszerek. A pókhálóvénák általában nem okoznak komoly panaszokat, de esztétikailag zavaróak lehetnek. A pókhálóvénák kialakulásának oka lehet öröklött hajlam, hormonális változások, terhesség, túlsúly, álló vagy ülő munka, vagy a bőr öregedése1.
A terhesség alatt gyakori, hogy a nők lábán megjelennek a pókhálóvénák, mert a növekvő méh nyomást gyakorol a medencei vénákra, és így csökkenti a vér visszaáramlását a lábakból. Emellett a terhesség alatt megnövekszik a vér mennyisége, és megváltozik a hormonszint is, ami szintén befolyásolhatja az erek állapotát. A pókhálóvénák a terhesség után általában visszahúzódnak, de nem mindig teljesen eltűnnek.
A pókhálóvénák kezelésére több módszer is létezik, például lézeres kezelés, injekciós kezelés, vagy sebészi eltávolítás. Ezek a kezelések általában hatékonyak és biztonságosak, de nem minden esetben alkalmasak. A terhesség alatt nem javasolt a pókhálóvénák kezelése, mert a hormonális változások miatt újra kialakulhatnak, és a kezelés kockázatot jelenthet a magzatra4. A terhesség alatt inkább a megelőzésre és a tünetek enyhítésére kell törekedni, például a következőkkel:
Rendszeres testmozgás, ami javítja a vérkeringést és csökkenti a lábdagadást.
Megfelelő testsúly megtartása, ami csökkenti a nyomást az erekre.
Alacsony sótartalmú étrend, ami csökkenti a vízvisszatartást és a duzzanatot.
Magas rosttartalmú étrend, ami segít megelőzni a székrekedést és a szorulást, ami szintén ronthatja az erek állapotát.
Fekvés vagy ülés közben a lábak felmagasztalása, ami segít a vér visszaáramlásában.
Hosszú utazások során gyakori megállás és lábmozgatás, ami megelőzi a vérrögképződést (ez nyilván rád akkor nem vonatkozik, mert nem tervezel utazni)
Rugalmas harisnyák vagy kompressziós zoknik viselése, ami segít a vérkeringésben és csökkenti a duzzanatot.
Kerülni kell a forró fürdőt, szaunát, vagy napozást, ami kitágítja az ereket és rontja a tüneteket.
Kerülni kell a dohányzást, ami károsítja az erek falát és növeli a trombózis kockázatát.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!