Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ha depresszió kezelésére...

Ha depresszió kezelésére felkeresek maszek pszichodokit, és mondjuk felír gyógyszert, annak lesz nyoma a TB-ben?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy veszélybe lenne-e a jogosítványom egy alkalmassági vizsgán? Az a doki adna-e engedélyt ha látja, gyógyszert szedek vagy mentális problémáim vannak.
2023. máj. 28. 17:37
 1/9 A kérdező kommentje:
Helyesbítek. Nem gondolom, hogy pszichés, mentális bajom lenne, csak annyira kétségbeesett, tehetetlen vagyok, hogy nem bírom tovább.
2023. máj. 28. 17:46
 2/9 anonim ***** válasza:
50%
Van akinél van nyoma, van akinél nem. Mindkettővel találkoztam.
2023. máj. 28. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
És ettől még vezethet valaki?
2023. máj. 28. 17:50
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan kitétel sem a Kreszben sem a jogszabályban, hogy nem vezethetsz depressziósan autót.


Viszont EGYÉNI felelősség kérdésköre az, hogy ha te olyan gyógyszert szedsz ami befolyásolja a gépjárművezetői képességeid (ez valójában bármilyen gyógyszer lehet, olyan is, amit nem mentális betegségre írtak fel), akkor ne ülj autóba és ne vezess. Akkor sem ha látja a háziorvos hogy mit szedsz, meg akkor is ha nem.


Mint ahogy alkoholt sem azért nem iszunk vezetés előtt, hogy ne kapjon el a rendőr és büntessen meg és/vagy vegye el a jogosítványunk, hanem azért nem iszunk alkoholt, hogy se magunkat, se másokat ne veszélyeztessünk azzal, hogy a reakcióidőnk csökken és vezetésre alkalmatlan állapotban vagyunk. A rendőr a legkevesebb probléma a probléma az amikor feltekeredsz egy fára, elütsz egy gyalogost, vagy átmész a szembesávba és megölsz 2 embert.


Tehát ne a doki engedélye legyen a mérvadó, hanem az, hogy a gyógyszer milyen mellékhatásokat okoz. Ha mondjuk a szédülés az egyik mellékhatás, akkor ne ülj be az autóba, akkor is ha amúgy van rá engedélyed.

2023. máj. 28. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi, ez megvan. Nem is ülnék autóba ha olyan az állapotom gyógyszer miatt, ez abszolút evidens.

Csak attól félek, valami olyan diagnózist állapítanak meg, hogy utána nem adják meg a jogsit ha lejárt.

Kamionsofőr vagyok, ebből élek, nem értek máshoz. Szóval nem örülnék neki, így is megvan a bajom.

Bocsi ha hülyeséget kérdezek, de nem értek ezekhez az orvosi, jogi eljárásokhoz.

2023. máj. 28. 17:56
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

A depresszió nem tartozik a jogosítványt kizáró diagnózisok közé. A gyógyszerekre pedig azt írja a jogszabály, hogy:


"Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani azon kérelmező esetében, aki bármilyen formában rendszeresen, terápiás céllal használ a jármű biztonságos vezetéséhez szükséges képességeket károsító pszichotróp anyagokat, ha a felszívódó mennyiség akkora, hogy káros befolyást gyakorol a járművezetésre."


Nekem ebből úgy tűnik, hogy egyéni elbírálás kérdése a dolog, bár nem hinném hogy a legtöbb antidepresszáns ilyen mértékben befolyásolná a járművezetés képességét. Arról nem is beszélve, hogy nem is biztos, hogy szükséged van gyógyszerre. Az is lehet, hogy a pszichoterápia (azaz pszichológussal való beszélgetés) is segít eleget, hogy átlendülj a jelenlegi problémáidon.


A vonatkozó jogszabály, ha kíváncsi lennél a részletekre (ebből idéztem):

13/1992. (VI.26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról

[link]

2023. máj. 28. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes infót.

Bízom benne, hogy sem gyógyszerre, sem dokira nem lesz szükség és együtt tudok élni ezzel.

2023. máj. 28. 21:30
 8/9 anonim ***** válasza:
Valaha én is ezt reméltem. Aztán kellett pár év szenvedés meg az egyetemről való majdnem kibukás, hogy belássam, szükségem van segítségre. Orvos (azaz pszichiáter) nem feltétlen kell, de pszichológus mindenképp. (Nem tudom konkrétan mi a problémád és mennyire súlyos, azon múlik.)
2023. máj. 28. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Javaslom az EESZT-t allítsd be az önrendelkezéseknél, tiltó állapotra. Így az üzemorvos pl nem tud belenézni. Te meg nem mondod meg mikor kérdezi van-e valami.
2023. júl. 29. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!