Miért mondják azt, hogy a dohányzás kàrosabb mint az energiaitalozás?
Mert a dohányzás lényegében minden szervet és szervrendszert károsít a testünkben, így például a tüdő mellett egyéb szervek rákos elváltozását is előidézheti, így a nyelőcső, a szájüreg, a torok, a vesék, a húgyhólyag, a máj, a hasnyálmirigy, a gyomor, a méhnyak, a vastag- és a végbél rosszindulatú daganatát.
Maga a dohányfüst több ezer különböző vegyületet tartalmaz, ezek közül pedig 250-ről ismert, hogy károsan hat az emberi szervezetre, mi több, 69 kifejezetten rákkeltő. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) adatai szerint a dohányzás okozta halálesetek 36 százalékának hátterében daganatos megbetegedések, 39 százaléka mögött szív- és érrendszeri megbetegedések , illetve a stroke áll, további 24 százalékáért pedig különféle légzőszervi kórképek felelnek. A dohányzás lényegében minden szervet és szervrendszert károsít a testünkben, így például a tüdő mellett egyéb szervek rákos elváltozását is előidézheti, így a nyelőcső, a szájüreg, a torok, a vesék, a húgyhólyag, a máj, a hasnyálmirigy, a gyomor, a méhnyak, a vastag- és a végbél rosszindulatú daganatát, valamint akut mieloid leukémiát is kiválthat.
A tüdőrák pedig a legtöbb esetben csak akkor okoz tüneteket, amikor már áttéteket képezett. A tünetek sokfélék lehetnek attól függően, hogy hol található a daganat, illetve hogy a betegség mely fázisában van a páciens.
És sok más betegség kifejlődésében vagy súlyosbodásában is szerepet játszhat a dohányzás hatása. E téren - a teljesség igénye nélkül - megemlíthetőek kardiovaszkuláris megbetegedések, a stroke, avagy szélütés, a cukorbetegség, a csontritkulás, a reumatoid artritisz, a makuladegeneráció és a szürke hályog, továbbá az asztma tünetei is súlyosabb formában jelentkezhetnek. A dohányzás növeli a tüdőgyulladás és a tuberkulózis (tbc) kockázatát, akárcsak egyéb légzőrendszeri fertőzésekét, illetve általánosságban véve gyengíti az immunrendszert. Végezetül meg kell említeni a krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD), amely az idült hörghurut és a tüdőtágulás egyidejű fennállásával járó, gyulladásos kórfolyamat. Hasonlóan a tüdőrákhoz, a COPD-vel diagnosztizált betegek 85-90 százaléka is a dohányosok kerül ki, elsősorban 40 éves kor felett.
Az energiaital is nagyon sok mindent károsít, szívet, májat, vesét, fogakat, emésztőrendszert
...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!