Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Az emberi vérnek mennyi a...

Az emberi vérnek mennyi a "szavatossági ideje"?

Figyelt kérdés
Arra gondoltam, de csak így, elmélet síkján, hogy lecsapolnék magamból némi vért, és elraknám a mélyhűtőbe arra az esetre, ha mondjuk valami balesetet szenvednék, és szükségem lenne rá. Végül is az ember saját vére mégis kompatibilisebb bárminél. Tudom, jó nagy hülyeség maga a gondolat is, de attól függetlenül érdekelne, fagyasztva meddig áll el az emberi vér?

2023. febr. 15. 17:40
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Semeddig: tönkremegy, amikor lefagyasztod. Szétpukkannak a benne lévő sejtek, a bennük lévő kálium és hemoglobin kiszabadul, és ha beadnád magadnak akkor tönkretenné a vesédet, ha túlélnéd egyáltalán a magas káliumszintet.
2023. febr. 15. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Akkor mit kezdenek azzal a vérrel, ha nem tudják rögtön felhasználni?
2023. febr. 15. 18:11
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A vért miután leveszik a véradótól 3 részre bontják centrifugálással (vérlemezkék, plazma, vörösvértest) ezeket külön tárolják, hűtik őket. A vörösvértest 35 napig, a vérlemezke 5 napig, a plazma 1 évig használható fel.

Te ezt otthoni körülmények közt nem tudod megcsinálni!

2023. febr. 15. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Semmilyen vért nem használnak fel rögtön: szétválasztják a plazmát, a vörösvértesteket és a vérlemezkéket. A vörösvértestek közül kiszűrik a fehérvérsejteket, ha kell akkor be is sugarazzák, hogy még annyi se maradjon, amennyit a szűrés bennehagyna.

A plazmát vagy lefagyaszják (azt lehet, mert nincsenek benne sejtek), vagy további értékes összetevőket vonnak ki belőle.

A vörösvértestek hűtve kb. 2-3 hétig állnak el, a vérlemezkék kevesebb ideig, ha jól emlékszem.

2023. febr. 15. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát ez nem valami jó hír, hogy még laboratóriumi körülmények között se bír ki a vér 5 napnál hosszabb időt a leggyengébb vérlemezke láncszem miatt. Így nem lehet semmiféle tömegbalesetekre felkészülni. Ha épp van friss vér, akkor lehet segíteni az embereknek, ha nincs, akkor fohászkodjanak a megváltóhoz, hogy megéljék a másnapot...
2023. febr. 16. 14:30
 6/8 anonim ***** válasza:
Mivel a vér alkotórészeit a levétel után rögtön elválasztják egymástól, a vérlemezkék romlandósága nem befolyásolja a többi alkotórész felhasználhatóságát.
2023. febr. 16. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
De vérlemezke nélküli vért is lehet adagolni vész esetén? Úgy képzelem, mintha mondjuk egy gulyáslevest valahogy szétválasztanák krumplira, vízre, meg húsra. A krumpli eláll 2 hétig, a víz eláll egy évig is akár, de a hús csak öt napig, ezért, ha újra gulyáslevessé akarjuk kotyvasztani az elemeket, akkor azt öt napon belül kell megtenni. Legalábbis, én így gondolnám. Vér esetében akkor valami más megoldás lehet.
2023. febr. 16. 15:32
 8/8 anonim ***** válasza:

Van, akinek csak vörösvérsejtekre van szüksége mert vérszegénysége van.

Van olyan, akinek csak vérlemezkékre van szüksége, mert abból van kevés.

Ha egy balesetes masszív vérzését kell megoldani, akkor kap pl. 4 zacskó vörösvérsejtet, 1 zacskó vérlemezkét (ami gyakran több véradótól van összekeverve), meg 1 zacskó plazmát.

(Az arányok lehet, hogy nem pontosak, nem ebben dolgozom.)

2023. febr. 16. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!