Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A folytonos fáradtság okát...

A folytonos fáradtság okát hogy lehet kivizsgáltatni?

Figyelt kérdés

Pl hogy alacsony-e a vércukrom, vérnyomás stb


Korábbi vizsgálatokon már kiderült, hogy alacsony a testoszteron-szintem illetve a vérnyomásom is általában.

De pl érdemes-e megennem egy szőlőcukrot, vagy abszolút nincs összefüggésben azzal hogy pl a vércukor-szintem milyen.


Ezeken felül depresszióval is küzdöttem az utóbbi időben.


Az orvosoknak már jeleztem, de nem kaptam különösebb tanácsot. :/

Külföldön élek, szóval ne a magyar egészségügyet vegyük alapul.



2022. okt. 22. 18:50
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Akkor ott érdeklődj, mert mi a magyar egészségügyet tudjuk alapul venni.

Mondjuk, egy teljes vérkep nem ártana első körben.

2022. okt. 22. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
50%
A magyar eü nek erre nincs ideje .
2022. okt. 22. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Depresszió okozhat fáradékonyságot..
2022. okt. 23. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A fáradtságnak nagyon sok féle oka lehet. Például, ha feldolgozatlan problémák gyötörnek, rosszul alszol, rémálmaid vannak, de akár a depresszió önmagában is eredményezheti. Pláne, ha ez nem csak egy öndiagnózis, hanem orvos állapította meg.

Az egyszerű rossz alvás miatti fáradékonyságot akár tüneti kezeléssel altató, nyugtatók, vagy enyhébb természetes hatású szerek, pl. macskagyökér (Valeriana) és melatonin is segíthetnek. Viszont, ha a depresszióra gyógyszert is szedsz, akkor mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni, hogy a többi gyógyszereddel kombinálva nehogy problémát okozzon bármi más szedése. Illetve a depresszió miatt eleve ajánlatos pszichiáter és pszichológus felkeresése, akik remélhetőleg a gyógyszerezés helyett/mellett terápiát is alkalmazni fognak.


Ha már ismert, hogy hormonális problémád (tesztoszteron hiány) van, akkor elképzelhető, hogy ez is kihatással lehet, vagy hogy nem jár egyedül. Persze itt is kérdés, hogy ezt csak valami női magazin tesztje, vagy orvos állapította meg.

Az is érdekes, hogy orvosoknak már jelezted, hogy fáradékony vagy, de nem kaptál rá semmi különösebb tanácsot. Mégis milyen orvosnak mondtad? Erre még egy fogász is minimum megnézi, hogy a fogaid rendben vannak-e, nem egy gyulladásnak van kihatása másra...


Nem biztos, hogy önmagában megold mindent, de bármi mástól függetlenül is nagyon sokat segíthet, ha sportolsz, sétálsz, jó levegőn mozogsz. A testmozgás természetes kedélyjavító hatású, a depresszión is sokat tud segíteni, serkenti az emésztést, anyagcserét, felgyorsítja a légzést, oxigénnel dúsítja a véred, számtalan előnyös tulajdonsága van. Az egészséges fizikai fáradtság önmagában is sokat képes segíteni benne, hogy jobban aludj és utána kipihentebb legyél.


A folytonos fáradtság miatt érdemes lehet egy átfogó vérvizsgálatot csináltatni, megnézni minden értéket, különös tekintettel a vércukor szintre. Ezt valószínűleg a háziorvos, vagy egyéb belgyógyász segítségével érdemes kérni, illetve vele kiértékeltetni, hogy az értékekből mit tudnak megállapítani. Érdemes lehet diabetológussal is beszélni, de pszichológus és egyéb orvosok bevonása sem árt.


Fontos tudni, hogy a vércukor, de minden más érték is változékony. Nagyban befolyásolja őket, hogyan táplálkozol, milyen életmódot élsz, mennyit sportolsz, stb. A legtöbb érték általában hosszabb távon, lassabban szokott változni, ezért az életmódváltás lassabban változtatja meg a véredben mérhető értékeket.


A vércukor szint talán a leginkább hirtelen változékony, ezért ennek a pillanatnyi értéke kevesebb információt szolgáltat róla, hogyan is vagy, pl. az anyagcseréd megfelelő működésének ellenőrzéséhez érdemes megnézetni az inzulin szinted is, meg egy terheléses vérvizsgálattal azt is, hogyan változik a vércukor és inzulin szinted az éhgyomorra végzett vizsgálathoz képest akkor, ha eszel. Ez azért nagyon fontos vizsgálat, mert segíthet fényt deríteni arra, hogy az inzulin háztartásod megfelelően működik-e, képes-e a bevitt cukrot megfelelően feldolgozni a szervezeted vagy cukorbeteg vagy.


"pl érdemes-e megennem egy szőlőcukrot, vagy abszolút nincs összefüggésben azzal hogy pl a vércukor-szintem milyen"


Jól sejted, a vércukor szinted abszolút összefüggésben van azzal, hogy eszel-e szőlőcukrot (vagy bármi mást). Egészen konkrétan egyenes arányosságban vannak. Ha eszel egy szőlő cukrot, attól emelkedik a vércukor-szinted. Ha két szőlőcukrot eszel, még jobban, nagyjából kétszer annyira emelkedik meg a vércukor szinted.


Pont azért szokás szőlőcukrot javasolni pl. vizsgákkal és egyéb élethelyzetekkel járó stressz helyzetekben, mert a vércukor szint hajlamos leesni, ami befolyásolhatja az energia szintet, hangulatot, koncentrációs készséget és még nagyon sok minden mást is.


Nem árt viszont tudni, hogy a szőlőcukor egy gyors felszívódású cukor, ami egy hirtelen lökésként megnöveli a vércukor szintet, aztán viszont hamar fel is szívódik és utána újra leesik utána a vércukor szint, mintha nem is ettél volna szőlő cukrot.

Ez bizonyos helyzetekben átmeneti vészmegoldásként lehet előnyös - pl. a vizsgán, vagy egy futóverseny közben nem akarsz (inkább nem tudsz) nekiállni egy rendes kajálásnak, ezért egy gyors lökettel segítesz be.


Hétköznapi körülmények között viszont a gyors cukrok (lényegében bármilyen cukros étel, de még az édes gyümölcsök is) fogyasztása kimondottan káros tud lenni, illetve csak kis mértékben ajánlott.


Célszerűbb rendszeres (akár kisebb adagokban a napi háromszorinál jóval gyakoribb), de minél lassabb cukrokra épülő táplálék bevitelre törekedni. Minél kevésbé feldolgozott ételeket fogyasztani. Minél kevesebb péksütemény, pépesített ételek helyett inkább minél nagyobb darabokban sült, vagy akár csak párolt, vagy nyers zöldségek, darálás helyett egyben, vagy nagyobb darabokban főtt/sült húsok, stb.

Ezeket (illetve a bennük levő szénhidrátot) ugyanúgy cukorként dolgozza fel a szervezet, mint a gyors felszívódású cukrokat, csak ami a zöldségekben, húsokban van, azokat tovább kell emésztenie hozzá, hogy a cukrot kinyerje belőle, így a feldolgozási idő alatt fokozatosan szabadul fel belőlük a cukor, fokozatosan és hosszú távon ellátva a szervezetet energiával, amit a fizikai igénybevétel függvényében fokozatosan használ fel, vagy ha kevesebb energiát használ a szervezet, akkor raktározza későbbi felhasználásra (ez a hízás). Ha általánosan kevesebb energiát használsz fel (nem mozogsz annyit), mint amennyi energiát beviszel, akkor az energia egyensúly felborul és a szervezeted több bevitt tápanyagból raktároz, mint amennyit felhasználsz. Ez azt jelenti, hogy egyre nagyobb zsírpárnákká alakul át a bevitt élelemből kinyert cukor, vagyis hízol, mint a disznó. Nem sértegetés, a disznó is pontosan azért hízik, mert a lehető nagyobb tápanyag bevitelt jelentő kukoricával tömik, miközben nem mozog, ezért zsírpárnákat növeszt.

2022. okt. 30. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!