Most derült ki a gluténérzékenységem, privát szakorvosi ellátáson. Előtte 5 évig nem derült ki OEP rendelésen, gyomorfájdalmaim miatt pszichoterápiára küldtek. Normális dolog ez?
Valószínűleg fennált ez a probléma már nagyon régen, de komoly panaszait voltak. Emésztési problémák, napi szintű gyomorfájdalom, allergiák, hajhullás, bőrkiütés. Sokszor jártam gasztroenteorológiai szakrendelésen, sok vizsgálat is volt,vérvételek, gyomortükrözés is 2x.
Utána beutaltak pszichoterápiás, mert szerintük pszichés. Még szorongásoldó gyógyszert és antidepresszánst is szednem kellett, persze, semmit sem javult, minden maradt a régiben.
5 év után, anyagilag függetlenedve elmentem egy fizetős rendelésre és 2 hónap alatt egyértelműen kiderült, mi a baj. Tanácsokat kaptam dietetikustól is, táplálkozási előírásokat. Panaszom már most enyhül.
Vajon ez miért nem sikerült ennyi év alatt az OEP támogatott ellátáson? Megkímélhettek volna egy rakat gyógyszerszedéstől, megalázó pszichoterápiás kezeléstől.
Járt már így valaki? Számonkérhetem az orvosok rossz döntéseit?
Milyen vizsgálattal állapították meg a "fizetős" rendelésen a gluténérzékenységet???
CSak nem a százpluszféle IgE teszt????
Saját bőrömön tapasztaltam hasonlót, csak más jellegű panaszokkal. Ismerőseim egytől egyik, mindenfelé az országban. Állami ellátásra max egy torokgyulladást és gyógyszerek felírását érdemes bízni, mert azon vannak, hogy minél hamarabb lerázzanak magukról.
Számonkérni esélytelen, fogd fel tanulóleckének. Bármilyen komolyabb baj esetén jobban jársz, több hónapnyi szenvedést megspórolsz, ha azonnal magánpraxisba mész.
#Ellenanyagvizsgálat és biopszia is volt.
#Igen, emésztési panaszaim voltak és fájdalmaim. Sajnos a végén már súlyos hasmenés, emiatt felszívódási zavarok.
#Kétségbeejtő ez a helyzet, többek között azért, mert havonta kellett mennem egy 45 perces pszichoterápiára, ahol gyakorlatilag semmiről nem esett szó, az orvos felírta a gyógyszereket, aztán viszlát.
Értelmetlen volt, akarom mondani haszontalan.
Nagy baj, hogy az egészségügy, bár technikai hátterek lenne, így megspórol egy rakat pénzt, mert drága nekik egy adott vizsgálat.
5: konkrétan milyen ellenanyagvizsgálat?
Nem viccből kérdeztem az előbb...
Sok helyen leírják, hogy az a tömeges teszt BÁRMIRE kimutatja az ellenanyag jelenlétét, amit valaha életedben fogyasztottál. De allergia/érzékenység szempontjából ez nem döntő erejű.
Na itt is ír erről egy dietetikus:
"Nagyon elterjedtek a különböző ételintolerancia tesztek. Rettenetesen drágák és felkapottak, jól hangzik, hogy egy vérvételből rögtön kiderül, milyen ételre vagyunk érzékenyek, de sajnos egyáltalán nem alkalmas diagnosztikára az IgG alapú ételintolerancia vizsgálat.
Nagyon sok páciensem megcsináltatja ezt a vizsgálatot, és általában mindenkinek hasonló eredményt mutat, hisz ez egy természetes immunválaszt jelez. Sok esetben azt mutatja pozitívnak, amivel a szervezet egyébként is találkozik. Vigyázzunk milyen „allergia” vizsgálat alapján iktatunk ki ételeket! Előfordulhat, hogy alapélelmiszereket hagyunk el egy téves vizsgálat alapján, ami aztán hiánybetegségekhez vezethet!"
És itt is:
Mi a baj a specifikus IgG teszttel? / Ételintolerancia vizsgálat/ Food detective teszt/ IgG4 ételintolerancia teszt
ételintolerancia vizsgálat
A fő baj az, hogy vérből mérünk ugyan ellenanyagot és ez valóban megtévesztő benne, de nem azt méri, aminek köze lenne a tünetekhez. Ennél a vizsgálatnál ugyanis a specifikus IgE ellenanyagok helyett IgG típusú ellenanyagok jelenlétét vizsgálják, általában 40-50, sokszor akár 200 féle élelmiszerrel szemben. Az IgE típusú ellenanyag kizárólag allergiás reakció esetén képződik, IgG viszont minden idegen anyaggal szemben képződik, amellyel a szervezetünk valaha már találkozott. Az IgG az immunmemória, az immunrendszeri emlékezés alapja, pl. védőoltásoknál. IgE tehát csak arra az élelmiszerre képződik, amire allergiás reakció alakulhat ki a szervezetben, IgG viszont minden étellel szemben kialakul. Európai gyerekek jellemzően kisgyerekkorban sok tejet, tojást, kenyeret fogyasztanak, ezért szinte mindenkiben ezek az IgG ellenanyagok pozitivak és a többi élelmiszerhez képest emelkedett is lesz az értékük. Az IgG4 tipusú ellenanyagról, melyet bizonyos ételintolerancia vizsgálatok mérnek, annyit tudunk, hogy nem az intolerancia, hanem pont ellenkezőleg, a tolerancia, az immunrendszer általi elfogadás jellemzője. Teljesen hamis tehát emelkedett tej, tojás, liszt IgG vagy IgG4 alapján egy gyermeket tej-tojás-lisztmentes diétára fogni. Felnőttek esetén sem bizonyított ez a vizsgálati módszer. A gluténérzékenységet sem ez a vizsgálat fogja kimutatni!
Semmiképpen nem normális dolog. Sajnos ez a következménye annak, hogy az elmúlt 32 évben az egészségügy kormányzati szintű vezetésére a következő dolgok voltak jellemzők: forráselvonás, koncepciótlanság, átgondolatlan, rossz döntések, konzultáció hiánya a szakmai és civil szervezetekkel, korrupció és ezek következtében kialakuló súlyos szakemberhiány.
Az Európai Unióban egyedül Magyarországon nincs Egészségügyi Minisztérium. Kb. ennyire fontos a kormánynak az egészségügy. Szégyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!