A diklofenák úgy gyulladáscsökkentő, hogy a valós problémára hat, vagy csak az agyban kapcsolja ki a fájdalomreceptorokat?
Figyelt kérdés
Be vagyok gyógyszerezve garatgyulladásra mert már eltemettek volna. Most kezdett kimenni, de toltam még egy tasak flectort. A kérdés adott, segít a problémán is, vagy csak kikapcsol?2022. aug. 12. 22:23
1/5 anonim válasza:
A diklofenák a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek nagy csoportjába tartozik. A gyulladáscsökkentő gyógyszerek, ahogy nevük is mondja, a szervezetben zajló gyulladásos reakciókat fékezik. Mivel a gyulladásos reakció során a szervezetben olyan anyagok is felszabadulnak, amik a fájdalomérzetet fokozzák, ill. lázat okoznak a gyulladáscsökkentők egyúttal fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatásúak. Mivel régen csak az ún. szteroidoknak volt ismert ilyen hatása, a diklofenák és társai el lettek nevezve non steroid gyulladásgátlóknak. Az a hatásmechanizmusuk, hogy gátolnak egy ciklooxigenáz nevű enzimet, ami a fentebb említett gyulladás, láz és fájdalomkeltő anyagok szintéziséért felelős. Tehát nem a központi idegrendszerben gátolják a fájdakomérzet kialakulását.
2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a magyarázatot. Ezáltal a gyógyulást is elősegíthetik? Valamiért olyan érzésem van ezzel kapcsolatban, hogy elnyújtják, hiszen semmi sincs ingyen és túl szép hogy igaz legyen. Persze lehet ez alaptalan és a rövid távú mellékhatásuk kimerül abban, hogy nem tesznek jót a gyomornak. A hosszú távút meg ki tudja, remélem nem teszi tönkre a szervezetemet teljesen.
2022. aug. 12. 23:13
3/5 A kérdező kommentje:
Mi szerepe van a ciklooxigenáznak a gyógyulásban?
2022. aug. 12. 23:15
4/5 krwkco válasza:
Próbáld ki az édesgyökér főzetet. Gyószertárban kapható gyógynövény. Nem muszály meginni, elég vele gargalizálni. Vagy legfeljebb azt az egy kortyot lenyeled. Nekem csökkenteni szokta a torokfájadalmamat. Főzök 1 decit és néhány napig a hűtőben eláll.
5/5 anonim válasza:
“a szervezetben zajló gyulladásos reakciók” Előző válaszomban használtam ezt a fogalmat. A lényeges szó a reakció. Immunrendszerünk reagál az idegen anyagokra, ez a reakció nagyon bonyolult, komplex folyamat, tkp. láncreakciók hálózata, melyben különféle anyagok szintézise történik ill. különféle már meglevő anyagok aktivizálódása következik be mindenféle enzimatikus molekuláris átalakulások formájában. Ezek az anyagok m8nd hasznosulnak abban a folyamatban, mely végülis az idegen anyag/baktérium/ vírus eltávolítását célozza. Van olyan az említett anyagok között, ami pl. értágulatot okoz, van amelyik fokozza sejthártyák áteresztőképességét, van amelyik az agyunkban levő hőszabályozó központra hat, van amelyik fájdalomérzetet okoz, így az érintett terület kipirul, megduzzad, fáj, belázasodunk, stb. Na hát ez maga a gyulladás, ugye. Ebben a bonyolult folyamatban van szerepe a ciklooxigenáznak. Kérdésedből azt vettem ki, hogy talán úgy gondolod, hogy a gyulladásos reakciók gyógyszeres megfékezése ártalmas lehet, hiszen az immunreakciót akadályozza, de ez téves elképzelés. Hogy miért, azt túl hosszú lenne ide leírni, nekem nincs hozzá kedvem, de ha tényleg érdekel, akkor egy iránymuató kifejezést mutatok neked, mely a magyarázat lényege, egyúttal kis kutakodásra sarkall: circulus vitiosus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!