Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mi történik azzal, akinek...

Mi történik azzal, akinek műtét előtt túl sok altatószert adnak be?

Figyelt kérdés

2022. jún. 12. 22:39
 1/9 anonim ***** válasza:
40%
Nincs ilyen.
2022. jún. 12. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Nem adnak be túl sokat.
2022. jún. 12. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Úgy értem,hogy ha véletlenül előfordul ilyen, akkor mi történik?
2022. jún. 12. 23:03
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
Nincs veletlen!
2022. jún. 12. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Itt nincsenek véletlenek.
2022. jún. 12. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Egy ilyenről hallottam: nem ébredt fel többet.
2022. jún. 13. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Károsodnak a szervei (agyhalál, keringési, légzési problémák) de nagyobb az esélye, hogy ténylegesen belehal, de ha téged műtenek, ne olvasgass ilyen hülyeségeket, mert tök feleslegesen stresszeled vele magad.
2022. jún. 13. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Csak kérdeztem.
2022. jún. 13. 11:58
 9/9 anonim ***** válasza:

Néha-néha igenis előfordulhat.

Az altatás egyfajta mesterséges kóma (altatószertel idézik elő, valamint tartják fent). Viszont azt fontos megjegyezni, hogy egy műtétnél szinte sosem csak magát az altatószert használják. Mellette a páciens kap fájdalomcsillapítót is, illetve előfordulhat, hogy izomrelaxánst is.

Fájdalomcsillapítóra jó példák az opioidok, de a "hagyományosabb" vény nélküli (NSAID-ok) fájdalomcsillapítók is előfordulnak, hisz kevesebb kockázattal jár a használatuk. Az opioidok bár fájdalomcsillapító hatásukról ismert, szinte az összesnek van kábító/altató hatása (ami előnyös lehet, mert az altatószerből így kisebb dózis is elegendő). Természetesen ezeket is túl lehet adagolni, de ezeknek a szereknek van ellenszere, ami visszafordítja a hatásukat. Izomrelaxánsoknak szintén van ellenszere. Illetve a kérdezett altatószerek egy részének szintén van. Viszont nem az összesnek.

De hogy megnyugtassam azokat, akik ezt a későbbiekben olvassák, ezeknek az altatószereknek viszonylag gyorsan véget ér a hatása, ha nem adagolják tovább.

Mint írtam, az altatás egy mesterséges kóma, mialatt szinte mindig történik lélegeztetés is. Túladagolás esetén a szerek adagolását felfüggesztik, ha az adott szernek van ellenszere (antidótuma), akkor azt beadják. Közben pedig 100%-os oxigénnel lélegeztetik a beteget (ilyen esetben mesterségesen, hisz a légzés szinte teljesen leállt), amíg magához nem tér vagy nem csökken kellő mértékben a szerek hatása, hogy biztonságoson folytatható (vagy éppen kezdhető) legyen a műtét.


De az, hogy az altatás ilyen szintre eljusson, annak az esélye tényleg minimális (régebben gyakrabban fordult elő a műszerek hiánya, valamint a korszerűtlenebb altatószerek miatt). Egyrészt az altatást csakis képzett aneszteziológus, vagy altatásban jártas személy végezhet, kvázi bőven van tapasztalata és tudja mikor mit kell tenni. Nem mellesleg a páciens monitorozva van, így minden egyes változást azonnal észlelni lehet.

jan. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!