A férjem stroke-t kapott, de képtelen vagyok ápolni. Milyen lehetőségeim vannak?
Fogalmam sincs, hogy mit tehetnék, kérlek segítsetek!
Az 52 éves férjem október végén ébredéses stroke-t kapott itthon, tehát álmában érte. Hajnal 4-kor, mikor észrevettem, hogy baj van azonnal mentőt hívtam. Bevitték a megyei kórházba és kivizsgálták. Már mikor bekerült nagyon érdektelenül beszéltek velem az orvosok telefonon (már akit el tudtam érni), olyanokat mondtak, hogy készüljek fel a legrosszabbra, az állapota kritikus. A teljes bal oldala lebénult, nem nagyon tudott válaszolni a kérdésekre, egy 6 cm-es rész teljesen elhalt az agyában. Azt mondták súlyos érelmeszesedés van az agyában és sok alapbetegsége. Azóta átvitték egy másik kórházba rehabilitálni.
5 éve válófélben vagyok a férjemtől, de nem volt hajlandó aláírni a válási papírokat. Minden nap ivott, nagyon sokat és agresszíven viselkedett velünk. Ha olyanja volt gond nélkül megvert engem és a gyermekünket is. Az évek előrehaladtával egyre rosszabb lett a helyzet. A lányom szerencsére el tudott költözni, felvették Szegedre egyetemre és nagyon messze költözött tőlünk sajnos. Mivel mi nem tudtuk segíteni, így diákhitelt kellett felvennie, az egyetem mellett dolgozik és kollégiumban lalik.
Én 3 műszakban dolgozom, 195 ezer forintért havonta. A szüleink már nem élnek, így ők nem tudnak segíteni. Én egyke gyerek vagyok, a férjem testvére már sok évvel ezelőtt elfordult tőle.
Január elején engedik ki a férjem a rehabilitációs kórházból. Azt mondták, hogy itthon nekem kell ápolnom. Teljesen lesokkolt ez a hír, azóta sem térek magamhoz, pedig már 1 hónapja próbálom megemészteni. Teljes ellátásra szorul, teljesen béna a bal oldala, magatehetetlen. Pelenkázzák, ülni sem tud egyedül. Az orvosa azt mondta nem rehabilitálható, nem tudnak többet segíteni. Nem hajlandóak másik rehabilitációs kórházba küldeni sem, mert itt sem történt semmilyen javulás és állítólag az első 3 hónapban a legintenzívebb a gyógyulás, így nem látják értelmét. Viszont én nem érzem úgy, hogy tudnám ápolni. Dolgoznom kell, hogy ne haljak éhen, a házon hitel van, fizetnem kell a számlákat. Senki nem tud anyagilag segíteni. A férjem is ezt használta ki, tudta, hogy nincs hova mennem. Így is dugdostam a pénzt, hogy ne igya el legalább azt, amiből a számlákat kifizetem.
Hetek óta sírógörcseim és pánikrohamaim vannak, teljesen kétsége vagyok esve. Én ezt az embert elhagyni szerettem volna és új életet kezdeni, nem a mindenség végéig hozzákötni magam. Bele fogok rokkanni ha ápolnom kell, se anyagilag se lelkileg nem fogom ezt bíri. Tudom, hogy rettenetes ember vagyok, de én ezt nem bírom végig csinálni. Milyen lehetőségeim vannak? Jogilag köteles vagyok ellátni, akkor is, ha a bank elveszi a házat? Mégis most mit kéne csinálnom? Soha életemben nem gondoztam senkit, fogalmam sincs, hogy kell egy embert életben tartani.
Kérem ne ítélkezetek felettem, soha senkinek nem kívánok egy ilyen helyzetet. Nagyon nem szeretném ha hazahoznák, jogilag mit tehetnék ennek az érdekében?
A mi városunkban van un. ápolási osztály. Nagyon sokan várnak a szabad ágyra, és napidíjat kell fizetni. 3000 Ft/nap. 2x3 hónapig maradhat a beteg. Addig talán sikerül egy otthont találni neki.
Intézetek között itt keresgélhetsz
Ha minden jól megy és sikerül elérnem telefonon az orvosát ma mindenképpen felhívom. Megkérdezem, hogy szerinte, mit lehetne tenni, hogy tudnánk megoldani. Remélem tud mondani valami bíztatót.
Az elfekvő vagyis ellátási osztály a kórházakban nem csak végstádiumú vagy haldokló embereket fogad? Még nem idős, csak 52 éves, így öregek otthona szóba sem jöhet értelem szerűen. Ha jól tudom az elfekvőben is van napi díj, amit fizetni kell. Viszont elég ideiglenes megoldásnak érzem, bár nem tudom pontosan, hogy működik ez a rendszer, félek, hogy évekre nem vállalnák az ápolását, mert kell a hely másnak.
#2:
Beszéltem már a háziorvosával, elmagyarázta mi a menete a leszázalékoltatásnak. De meg sem hallgatott mikor arról kezdtem beszélni, hogy nem tudom megoldani az ápolást. A szavamba vágott és egy csomószor elmondta, hogy hívjam telefonon mikor kiengedik a kórházból és otthon van a férjem és elindítják azonnal a folyamatot. Nem volt túl segítőkész sajnos.
Nem tudom, hogy szellemileg magánál van-e, nem láttam október vége óta, csak a nővérektől hallok róla. Annyit mondtak nekem, hogy nem túl együttműködő és úgy tűnik nincs betegségtudata.
A gondnokás alá vételt milyen módon tudnám elintézni? Pontosan mi az a gondnokság alá vétel? Ahhoz hova, kihez kell fordulnom? Csak bemegyek a gyámhivatalba és mondom, hogy egy ideiglenes gondnokot szeretnék?
A ház közös tulajdon, a törlesztőrészletet is közösen fizettük.
#5-6:
Mentem ügyvédhez, szóltam, hogy el akarok válni még évekkel ezelőtt. A férjem hallani sem akart erről. Egyáltalán nem volt együttműködő. A gyerek még kiskorú volt, nem tudta volna megoldani, hogy máshova költözzünk és mindent meg tudjak adni neki. Úgy voltam vele, amit elköltözik, azonnal elválok és valahogy megoldom. Javasoltak terápiát, ahova a férjem nem volt hajlandó eljönni. Nem ismeri be, hogy alkoholproblémái vannak, már csak ha felhozom ezt a témát rettenetesen ideges lesz. Azt, hogy válófélben vagyunk úgy értettem, hogy csak évek óta húzódik a dolog, jogilag még nem indítottam el a válást, mert azt mondta az ügyvéd, mivel gyerek van muszáj lesz valahogy megbeszélnem vele, mert közös az ingatlan és nincs pénzem kifizetni a részem, valamit lépni kell, hogy el is tudjak menni tőle ha elválunk. Ezért vártam meg, hogy a gyerek betöltse a 18-at és elköltözzön.
De még a napokban megpróbálok telefonálni egy ügyvédnek, remélem nincsenek még szabadságon.
A gondnokság alá vételnek két útja van. Vagy te indítod el, vagy megkéred a gyámhivatalt, hogy hivatalból indítsák el. Ha te indítod, az egy gyorsabb folyamat. (De így sem lesz gyors, általában 1-2 év.) Bíróságra kell beadni a papírokat - ebben segítenek a gyámhivatalban, hogy miket -, a bíró kihallgat téged és a férjedet is, kirendel egy igazságügyi elmeszakértőt, és eldönti, hogy a férjed cselekvőképes-e vagy sem.
Nagyon fontos, hogy attól, hogy az egyik oldala le van bénulva, etetni/pelenkázni kell, DE a tudata tiszta, úgy nem fogják gondnokság alá helyezni. Ha a tudata részlegesen tiszta, akkor a bíró dönti el, hogy milyen ügycsoportokban helyezi részleges gondnokság alá. Ez általában és elsődlegesen a pénzügyeket érinti (ne tudja eladni a házat, ne ihassa el a nyugdíját.)
Fontos lenne beszélned a kezelőorvosával - a jelenlegivel -, hogy a megítélése szerint beszámítható-e a férjed vagy sem. Ha az orvos is úgy ítéli meg, hogy nem az, akkor célszerű elindítani a gondnokság alá vételt. Ha tiszta a tudata, úgy nem érdemes, mert egy fölösleges tortúra.
Az eljárás amúgy ingyenes.
#12
Sürgősen keress másik ügyvédet, mert a jelenlegi egy kretén!
A válóper teljesen független a vagyonjogi vagy gyerekkérdéstől.
Elválasztanak max 1-2 hónap alatt, (1-2 tárgyalás, amin vagy megjelenik, vagy nem) utána lehet "szórakozni" a többivel.
Most alaposan megnehezült a helyzeted - na nem jogilag, hanem erkölcsileg - hogy MOST adod be a válópert, amikor így lepusztult.
De valójában mindegy, így is úgy is el fognak választani.
Az elfekvőt meg ettől függetlenül intézned kell a kórház által, mert ennél nem számít, hogy váltok vagy turbékoltok, nem tudod ápolni, mert nem tudod a munkád feladni. A gyereked sem.
Az, hogy nem tudtátok gyorsan megoldani a különköltözést, nem lett volna akadálya a válásnak. Az én szüleim is elváltak, de évek óta nem tudják eladni a házukat annyiért, amennyi nekik megfelelne, ezért még mindig együtt laknak. Apám nem akart elválni, de anyukám ragaszkodott hozzá, mert apám hajlamos rá, hogy tetemes adósságokat halmozzon fel, és nem akarta, hogy ez őt is hátrányosan érintse. A válás megtörtént, azóta külön kasszán vannak és a házat nagyjából két lakrészre osztották.
Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy meg lehetett volna oldani a dolgot, az ügyvéd nem adott jó tanácsot. Egyébként én sokáig ügyvédi irodában dolgoztam, láttam sok kacifántos válópert, gyermekelhelyezéssel, bonyolult vagyonmegosztási megállapodásokkal. Tudom, ez most nem segít rajtad, csak gondoltam, leírom.
Ez most egy nagyon nehéz helyzet. Egy pozitív hozadéka van, a férjed valószínűleg lejött az alkoholról. Ha szellemileg ép maradt, ez hozhat némi változást.
15 vagyok és még annyit
Ezzel egyidejűleg a gyámhatóságon el kell kezdened a cselekvőképtelenné nyilvánítását, azaz a gondnokság alá helyezését és a vagyonjogi tárgyaláson már a kijelölt gondnoka fogja képviselni.
Ha a lányod vállalja a gondnokságot, akkor ő, ha nem vállalja, akkor a gyámhatóság fog valaki idegent kijelölni. Addig ezt döntsétek el!
Ha nem tudsz megbocsátani a férjednek, pedig sors már megbüntette, és mégsem bocsátasz meg, akkor az a Te hibád is!
Meg kellene bocsátanod neki, mert ha nem az életed végéig nyomni fogja a lelkiismereted!
A megbocsátás nem azt jelenti, hogy helyeselned kellene azt amit csinált, még azt sem, hogy ne kezdhetnél új életet, de azt igen, hogy amennyire a lehetőséged engedi segítsél neki!
A megbocsátással valójában mindig az jár jól, aki meg tud bocsátani, mert lélekben szabaddá válik a másiktól!
Ellenben, ha nem akkor az kísérteni fogja addig amíg valahogyan a "számlát ki nem egyenlíti"! Lehet egykor valamikor Te is valami hasonlót okozhattál, és a mostani helyzeted csak annak az "adósságnak a letörlesztése"!
Ne öld meg a lelkiismeretedet, ha az nem hagy, akkor nem is szabad olyat tenni, ami lelkiismeret furdalást fog okozni!
#14:
Pontosan azt mondta nekem a telefonban a gyámhivatalos hölgy, amit leírtál. Azt mondta, hogy ne hagyjam magam, mert nem kötelezhet engem a kórház, hogy hozzam haza és ápoljam. Ha visszautasítom az itthoni ápolást, akkor kötelesek pár hónapra az ellátási osztályra áthelyezni, amíg nem találok neki szociális otthont. Ő is elmondta, hogy a gondnokság alá vétel csak úgy működhet, ha nincs ép szellemi állapotban. De én sajnos nem tudom milyen mentális állapotban van, bár ha veszekszik a nővérekkel és nem működik együtt, akkor gondolom tudatában van azzal, hogy mi történik vele.
Kerestem az interneten egy másik ügyvédet, beszéltem vele telefonon, kaptam időpontot hozzá 27.-ére. Azt mondta találkozott már hasonló esettel, meg tudjuk oldani. Elmegyek hozzá, elmondok mindent és remélem tud segíteni. Ő azt mondta így a telefonban hirtelen, hogy adjam be azonnal a válókeresetet. Aztán ha a bíróság úgy ítéli meg, hogy a férjem nem beszámítható, akkor kell mellé gyámot rendelni, hogy ő intézkedjen helyette, írja alá a válási papírt meg ilyenek.
De nagyjából mindenki azt mondta a telefonban, hogy az ügyvéd az első, majd ő elmondja mit mi után kell csinálni.
A kezelőorvosát nem tudtam elérni, azt mondták szabadságon van, csak a két ünnep között 28-án lesz bent leghamarabb. De legalább majd az ügyvéd után hívom, legalább tudok vele a tényekről beszélni és nem hagyom akkor magam lerázni.
Mindenképpen írok, hogy mi volt az ügyvédnél és hogy mit tudtam beszélni az orvosával. Köszönöm nektek, hogy írtatok, nagyon sokat segítettetek, soha nem jutott volna eszembe felhívni a gyámhivatalt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!