Van itt fogorvos köztetek? Milyenek az egyetemi évek a FOK-on? Milyen utána a munka? Könnyű mellette a családalapítás nőként?
Könnyű a családalapítás fogorvosként.
A munkahelyeden húzol, otthon meg tömsz...
:)
2-es vagyok, 29 éves férfi. Most fejeztem be a PhD képzést, kutatóként dolgozom külföldön, betegekkel nem. Mit értesz az alatt, hogy “nőként”? Ha a gyermekvállalásra gondolsz, azt nem tudom, mert nem hogy gyermekem nincs, de barátnőm sem, és a házasságnak a gondolata sem aktuális. Évről évre vannak munkaszerződéseim. Az évfolyamtársaim közül sokan a hatodévben vagy közvetlenül utána házasodtak, és mostanra sokuknak van már gyermeke is, van akiknek kettő is. Nekik kivétel nélkül volt családi segítségük az induláshoz, pl. segítettek a szülők lakást venni.
Azért gondolom, hogy a FOK más, mert a képzés gyakorlatorientált, és az ötödik év végére ők kész fogorvosok, tudnak dolgozni és pénzt keresni, és gyakran helyezkednek el annál a rendelőnél, amelyiknél egyetemistaként gyakorlatoztak. A jelenlegi orvosi béremeléseket közvetlenül megelőzően egy orvos rezidens ezzel szemben 137 ezer forintot keresett havonta, amiből egyszerűen nem lehetett megélni túlóra és röghözkötés (Markusovszky-ösztöndíj) nélkül. Az orvosi egyetem után az 5-6 éves szakképzés gyakorlatilag kötelező. Tudom, hogy a fogorvosok is szakosodhatnak, de a szájsebészetet, az arc- és állcsontsebészetet leszámítva ezek egyszerűen nem összehasonlíthatóak egy szakképzés idejével. Az orvosok nagyrészt közalkalmazottak (mostantól pedig szolgálati jogviszonyban lesznek). Csak szakorvosként lehetsz vállalkozó, de akkor is az a gyakoribb, hogy egy magánszolgáltatónál alkalmazottak. Az tehát a véleményem, hogy az, hogy ennek a két szakmának a nevében egyaránt szerepel az orvos szó, az merő véletlen, sőt, inkább szemfényvesztés.
Annyit pontosítanék, hogy én vagyok a kettes válaszoló és az ötös választ nem én írtam. Viszont azzal, hogy a két szak az első két-három év után nem összehasonlítható teljesen egyetértek, illetve azzal is, hogy sokkal kevesebb munkával is szép karriert lehet építeni FOK-ról kikerülve, mint orvosként. Ha valaki korán, 25 éves kora körül tervez családot alapítani, ahhoz talán ideálisabb a FOK, bár az orvosi béremelések miatt a kereset orvosként is sok lehetőséget ad most már, viszont a munkaterhelés rezidensként is óriási, főleg ha mellette PhD-t is csinálsz.
Nálunk sokan voltak, akik másodév után mentek át FOK-ról ÁOK-ra, úgyhogy ha most nem tudsz dönteni, vagy a pontszámok miatt FOK-ra kerülsz be lesz lehetőség váltani másodév után is, ha jók a tanulmányi eredmények és ÁOK-ról FOK-ra is át lehet menni, ha úgy alakul, de azt nem javaslom, hogy mindenképp erre alapozz, inkább próbálj minél több infót gyűjteni most és az alapján dönteni.
Bocsánat, és köszönöm a korrekciót. Én a 3-as és az 5-ös voltam. A 7-essel egyetértek.
Ez egy végtelenül egyéni döntés. Akkor vágj bele bármelyikbe, ha semmi mást nem csinálnál szívesebben. Megértem, hogy a család is egy szempont a mostani döntésedben, de a helyedben nem ezt helyezném a középpontba. A két szakma nagyon más, és neked azt kell előbb tisztáznod, hogy melyiket szereted. Nagyon ritka, hogy valaki mindkettőt egyformán. Ők az arc- és állcsontsebészek. Ha van rá lehetőséged, tölts el önkéntesen egy napot egy fogorvosi rendelőben, egy orvosi rendelőben és egy kórházi osztályon.
A házvezetésre ne gondolj alternatívaként, mert nőként is szükséged van önálló egzisztenciára. A felmenőktől látott modellek nem biztos, hogy ma is egyformán jól működnek. Tervezheted azt, hogy te főállásban anya leszel, egy szerető partnerrel, de az élet hozhatja úgy, hogy csak magadra számíthatsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!