Mikor lesz már vége ennek a koronahisztinek?
Remélem, kérdéseddel bizonyított szellemi gyengeséged mellett testi bajod nincs, ezért bírni fogod a lélegeztetőgépet.
Jó gyógyulást!
Kedves kérdező nézd meg az usát hogy mi van most ott - az ott élők többsége gondolkozik ugyanúgy mint te, nem véletlen van ott már csak egyedül az egyetlen gócpontja ennek a dolognak.
És nem kívánom hogy kerülj lélegeztetőgépre úgy, hogy egy csövet ledugnak a torkodon ami fújja a tüdődbe a levegőt, amíg te félig el vagy kábítva két héten át.
> Mikor lesz már vége ennek a koronahisztinek?
Oh, még csak alig kezdődött el. Pl. az 1,35 milliárd fős Indiában még most van a felfutó szakasz elején. Itt Európában, főleg Magyarországon most nyugi van, de világszinten a járvány terjedése még mindig exponenciális jelleget mutat.
> Elegem van a korlátozásokból és a maszkviselésből.
A maszkviselés tényleg nem 0 mértékű kényelmetlenséggel jár. Ha valaki napi 8 órában viseli, annak még valamennyire megértem a siránkozását. De hogy valaki közlekedve, boltban fél-másfél órára nem tudja elviselni naponta, az nekem eléggé sajátos. Felnőtt, életerős férfiak siránkoznak a maszkviselés miatt. Ennyire eltunyultunk, hogy ennyit sem tudunk elviselni?
Oké, nyilván lehet vitát folytatni arról, hogy a maszkviselés bizonyos megyékben – ahol az elmúlt hónapban 1-2 új fertőzöttet találtak, vagy még annyit sem – mennyire indokolt, de ha egyszer úgy döntöttek a politikusok, hogy bizonyos helyeken kötelező a viselése – és ebben van ellenzéki egyetértés is, tehát nem pártszínezet kérdése a dolog –, akkor csak el tudjuk viselni, nem?
> Egy ilyen ártalmatlan vírus miatt minek ekkora felhajtást csinálni
Az ártatlansága nézőpont kérdése. Arányaiban egy 4-5%-os halálozási ráta nem tűnik magasnak. De az Magyarországon 400-500 ezer halottat jelent. Ha egy egészséges 30 éves szemszögéből nézzük, akkor pláne ártatlannak tűnik, ha személy szerint ő elkapja a vírust, akkor 99,7%-nál nagyobb eséllyel éli túl. (Viszont azért ott is előfordul, hogy valaki hetekre kiesik a munkából, esetleg maradandó károsodást szenved.) De ha onnan nézzük, hogy nem egy városban a járvány csúcspontján a COVID-19 nem hogy vezető halálokká lépett elő, de többen haltak meg, mint minden más betegségben, balesetben, miegyebekben együttvéve, nem hogy az egészségügynek, de a temetkezési vállalatok is komoly kapacitásproblémát okozott a járvány, és ha hozzávesszük, hogy se védőoltás, sem gyógykezelés nincs, így egyedül a korlátozó intézkedésekkel tudjuk lassítani a járvány terjedését, akkor azért annyira nem tűnik ártatlannak a dolog. Hogy kell-e, érdemes-e? Nos, ha egy-egy városban így tudott alakulni, akkor semmi okunk azt gondolni, hogy ez nem válhat általánossá a járvány kontroll nélküli terjedése esetén.
Tehát nem, ez egyáltalán nem ártalmatlan vírus. Elbagatellizálni a járványt pont olyan ostobaság, mint világvégét vizionalizálni. Olyan ez, mintha valaki beleszúrna a válladba egy kést. Bolond vagy, ha elkezdesz kiabálni, hogy „Meg fogok halni!”. De ugyanúgy bolond vagy, ha ártalmatlan semmiségnek titulálod. Ez egy komoly seb, el kell látni, kezelni kell, komolyan kell venni. Ja, nem fogsz meghalni, de ahhoz az kell, hogy ne bagatellizáld el a dolgot. Ha elbagatellizálod, akkor sem feltétlenül fogsz meghalni, de biztos, hogy sokkal súlyosabb következményi lesznek a dolognak.
> A gazdaság leállítása sokkal nagyobb kárt okoz, mint ez a vírus.
Ez is nézőpont kérdése. A járványt jelenleg csak korlátozó intézkedésekkel tudjuk kordában tartani. A gazdaság okozta károk enyhítésére, kompenzálására meg lenne sokféle módszer. Szélsőséges esetben akár a komplett gazdasági rendszert is újra lehetne gondolni. Hogy nem tesszük, az a gazdasági hatalmi eliten is múlik. De mindenesetre elvi lehetőségünk lenne rá.
Másik oldalról a gazdasági károk ott sem sokkal kisebbek, ahol jóval enyhébb korlátozásokat vezettek be. Európában – összességben a járvány április első felében tetőzött, 500-800 ezer fertőzöttel, és ebben benne van Oroszország, ami eléggé rontja az összképet. Az USA-ban – aminek a népessége fele akkora, mint Európáé – meg 3,5 millió közelíti a fertőzöttek száma, és növekvő tendenciát mutat, a napi fertőzöttek száma rekordokat döntött az elmúlt hetekben. Viszont az USA-ban sem sokkal kisebbek a gazdasági károk. Akkor mondhatjuk, hogy megérte enyhébb korlátozásokat bevezetni?
Svédország detto. Jó ideig úgy tűnt, hogy talán bejött a svédek számítása, egy kicsit „bezzeg” országként hivatkoztak rá sokan. Csakhogy míg mondjuk Olaszországban a márciusi 6000 fertőzött/nap szépen lement napi pár száz fertőzöttre, addig a svédeknél nem igazán lassult jelentősen a járvány terjedése. A népességhez arányosan nézve a fertőzöttek száma magasabb, mint Olaszországban, Spanyolországban, az UK-ban, Oroszországban, Franciaországban, a népességhez arányosan a halálos áldozatok számát nézve meg 5. a listán – a kis városállamokat nem számolva –, viszont Svédországot sem érintették sokkal kevésbé a gazdasági következmények.
~ ~ ~
Az kétségtelen, hogy valahol meg kell találni a járvány következményei és a gazdasági következmények között az optimális egyensúlyt. A járvány elején, mikor még nem nagyon lehetett tudni, hogy egy-egy korlátozó intézkedésnek milyen hatása és fogadtatása lesz, érthető volt, ha tövig nyomtuk a féket. Most már jobban ismerjük ezeket így könnyebb egyensúlyozni. Az egészségügyet is fel lehet tuningolni, hogy nagyobb fertőzési hullámot is képes legyen kezelni. Hogy hol van ez az egyensúly? Nos az már sokkal inkább lehet vita tárgya, de szerintem itt mindenki a saját nézőpontjából ítéli meg a helyzetet, nyilván mást mond egy idős krónikus beteg, mást egy orvos, mást egy nagyobb gazdasági szereplő, mást egy tizenéves, mást egy politikus, mert más mértékben érintett.
Azon is lehet vitázni, hogy mekkora felhajtás van a járvány körül. Ennél kisebb dolgok is a média fókuszába kerülnek, egy-egy repülőgép baleset – aminek pár száz, és nem közel félmillió halálos áldozata van – hetekig is tematizálni tudja a médiát. Aztán közlekedési balesetben is meghalnak emberek. Sőt a járvány *jelenlegi* áldozataihoz képest kb. 2,5-szer annyian. De gondolj bele, ahhoz, hogy ez a szám ennyi maradjon, külön jogszabályt alkotnak – KRESZ –, milliárdokat költünk olyan „korlátozásokra”, mint útburkolati jelek festése, közlekedési táblák telepítése és cseréje, jelzőlámpák építése és üzemeltetése, útvilágítás, és a rendőrség is jelentős erőt tart fenn pusztán a közlekedési jogszabályok betartatására.
De ez egy dolog. Mármint egy dolog az, hogy milyen módon egyensúlyozunk a járvány okozta károk és a gazdasági károk között, milyen korlátozások indokoltak egyáltalán, meg hogy mennyire jogos a felhajtás. De ettől még maga a vírus, illetve a járvány – ha szigorúan csak a statisztikákat, meg az alapvető járványügyi összefüggéseket nézzük – egyáltalán nem ártatlan semmiség.
#4 nagyon jól leírtad a lényeget.
Azt hozzátenném még, hogy olvastam cikkeket, miszerint kutatók koronavírusban elhunyt embereket boncolva arra a következtetésre jutottak, hogy szinte mindenütt keletkezhetnek vérrögök, akár olyanoknál is, akik enyhe tünetekkel átvészelték az egészet, ebből pedig számos más baj lehet, gondolom nem kell felvázolni.
Plusz sokan a gyógyultak közül is maradandó egészségkárosodást szenvedtek, izületi problémákkal küzdenek, csökkent a tüdőkapacitás stb.
Az az igazság véleményem szerint, hogy még mindig olyan keveset tudunk a vírus hosszútávú hatásairól, hogy felelőtlen dolog lenne úgy felfogni, hogy itthon csökkenőben van az aktív fertőzöttek száma, most már akkor mindenki csináljon korlátlanul, amit akar. Nem tudhatod, hogy egy felgyógyult személynél később nem alakul-e ki valami egészségügyi probléma akár súlyos, akár kevésbé súlyos. Nagyon a kezdetén van még mindig ez a kutatás, nekem úgy tűnik. Rengeteg a találgatás még most is, ráadásul ma olvastam, hogy jelen pillanatban kezd az az álláspont kialakulni, hogy aki egyszer elkapta, az pár hónapig lesz védett. Ez még mindig nincs kijelentve, csak utatók az antitesteket vizsgálva azt látták, hogy olyan 3 hónap után kezd meredeken csökkenni az antitestek száma a szervezetben.
Nem szabad elbagatelizálni ezt a vírust. Sok facebook poszt alatt is látom, amikor hírportálok közlik a fertőzöttek számát, hogy sokan nevető szmájlival reagálnak. Itt a környéken márciusban elkapta egy itteni illető, majd miután meggyógyult 3-4 hetes lábadozás után, mondta is, hogy addig senki nem hiszi el mennyire nehéz ez a helyet, amíg meg nem tapasztalja. Pedig el kellene hinni, és azon lenni, hogy ne kelljen megtapasztalni.
Szerintem a maszkviselés zárt térben, ahol sokan megfordulnak, célszerű, és szükségesnek tartom én is. Ki lehet szerintem bírni. Nagyon el van mindenki kényelmesedve, nem tudom egy háborúban annak idején mit csináltak volna, amikor besoroztak mindenkit, aki élt és mozgott, gázálarc nehéz fegyver stb.
Engem az érdekelne, hogy mikor lesz vége a "koronhiszti" hisztinek.
Mindmeghalunk ha maszkot kell felvenni a Lidl-be. :(((((((((((
"a szülészetre, ahol érzéstelenítés nélküli császárokat csináltunk"
Melyik szülészeten?
Nem tudom mikor lesz vége ennek a hisztériának, de már nagyon elegem van. Cseszegetnek a maszkokkal, amik egyáltalán nem egészségesek, s pl én fulladok olis meg alattuk. Természetesen ahol nem kötelező, nem teszem fel.
Hatalmas hírverést kapott pedig milliószor nagyobb gondok is vannak, de na kellett valami most egy újabb krízishez, így jól jött egy ázsiai influenza. Ha minden jól megy (nem hülyülnek még jobban meg a nagy vezetők) akkor remélem őszre befejeződik ez a nagy hűhó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!