Mennyire vagyunk felkészítve a járványra?
Kezdünk közeledni a sűrűjéhez, és több mint 50% az esélye, hogy a végéig elkapjuk. Folyamatosan dől az információ. A szólamok a könyökömön jönnek ki. De pont azok, amikre szükségünk lehet, hogy az elvárhatóan cselekedjünk, az mennyire megy át?
Ki milyen információkat hiányol még? Kinek kéne ezeket biztosítani? Esetleg mit ajánlsz, hol lehet ezeket beszerezni? Esetleg már készen érzed magad?
Egy kis példadömping:
Mit kell tenni, ha mondjuk a munkahelyen, vagy a boltban kezdjük rosszabbul érezni magunkat, de a tünetek még nem egyértelműek? És mit, ha már egyértelműek? Mentőt hívni? Hazabuszozni, majd otthonról intézkedni? Hova húzzuk az aggódás küszöböt, ha a gyerekünk kezdi rosszul érezni magát vagy a nagymama. Ha a nagyi, de nem tudjuk az orvosát elérni, kihez kell fordulni? Mit készíts össze, ha te vagy magad mellett otthonról valaki kórházba kerül? Mit készít előre be egy házi-karanténhoz? Ha a lakótárs beteg lesz, te még mehetsz dolgozni? Például, hogy ajánlott erősíteni az immunrendszerünket? E témában még csak amatőr eligazítást hallottam. Ugyanennyi hivatalosat halhattunk arról, hogy a Korona19 mellett milyen más járvány van pillanatnyilag idehaza, és azok tünetei miben térnek el a Korona19-től. De ha vaklármázol, téged néznek le.
Kedves Első Válaszolóm!
Köszönöm a javaslatot, másoknak is csak javasolni tudom az elolvasását. Viszont igencsak hiányosnak tartom. Például
elnagyolt a tünetfelismerés, nincs benne egy hivatkozás részletesebbre.
Saját példa: Mivel már valamin végigmentem, részben hasonló tünetekkel, és hívtam az háziorvosomat.
1) Megszámoltatta velem, hány levegőt veszek nyugodt állapotban percenként.
2) Megmérette a vérnyomásomat, de nem a nyomása, hanem a pulzusszáma érdekelte inkább.
3) Szaglásom, ízérzékelésem után érdeklődött.
4) Leszidott, hogy hőmérővel miért nem követtem jobban az állapotomat.
Érdemes ezeket előre megtennünk, mert a változás az igazán jellemző. A nem higany hőmérőket nem árt "magunkhoz kalibrálni", elég sok a krumpli minőség, de a változás lesz a lényeg.
Saját példa: Mi kerüljön a kórházi csomagba? Ha valaki a családban ide került, mindig anyám ügyesen csomagolt. Aztán, amikor Ő került be egyszer, mi meg szerencsétlenkedtünk. A biztonság kedvéért nem árt saját magunknak előre összekészíteni, de legalább egy listát írni.
Hihetetlen, hogy egyes embereknek ennyi idejük van, hogy emiatt kiírnak két A4-es terjedelmű kérdést.
Egyébként meg nem értem miért itt kérdezősködöl. Gondolod, hogy itt bárki is virológus? Itt max kamudiplomás virológusok vannak akik már rosszul vannak a koronavírus gondolatától is, szóval ne várj választ senkitől a kérdésedre.
Ezzel nem megbántani szeretnélek, csak előre szólni, hogy ne érjen hirtelen kellemetlen meglepetés.
# 2
Próbáltam megszámolni kíváncsiságból, hogy hány levegőt veszek percenként, és nagyon fura úgy lélegezni, hogy odafigyelek rá, mert nem olyan automatikusan történik, mintha nem kellene számolni. Biztos, hogy nem annyi jönne ki, ha más számolná úgy, hogy én nem tudok róla. Most 12-13 jött ki.
Amúgy sokszor láttam, hogy a kórházakban mérik a véroxigénszintet, amin nagyon hamar megmutatja, ha valami nincs rendben. Nekünk van ilyen kis kütyünk, nem egy nagy összeg, érdemes beszerezni.
Ezen én is gondolkodtam, hogy ugyanúgy kell-e csomagolni, ha kórházba kerül az ember, mint egyébként, mert kórházba csak akkor kellene menni, ha már rosszul vagyok, viszont akkor meg lehet, hogy lélegeztetőre kerülnék. Ott már altatják az ember, és pelenkában van, tehát nem kellenek a szokásos dolgok, csak ha már kezd jobban lenni. De mivel nem lehet látogatót fogadni, és a gépről való levétel után még pár napot gondolom bent tölt az ember, érdemes úgy készülni, hogy akkor már fel lehet kelni, Viszont akkor meg már lehet, hogy haza is lehet menni, hogy ne foglalja az ember az ágyat mások elől. Ilyenekről nem ártana tájékoztatni az embereket, hogy tudják, hogy készüljön és hány nap a lélegeztetés utáni benn tartózkodási napok száma.
És már rendben vagy, nincs semmi tüneted?
#5 Köszönöm kérdésed. Sajnos nem.
Sajnos csak annyit "értem el", hogy idős édesanyám is elkapta. Végül a háziorvosnőm kiírt tesztre. Ennek néhány hozadéka lett.
1) a második teszt is negatív már. Kb. hetente veszik.
2) a tesztelés automatikusan karantént von maga után.
3) nem mehetek további vizsgálatokra, hogy mi ez a nyavalyám, míg a karantén tart.
4) anyu rosszul lett, mentőt kellett hívni. Jól jött, hogy amikor a körülményeket kérdezték, hivatkozni tudtam, hogy anyám egy hónapja, én két hete ki sem mozdultam, és van két friss negatív koronatesztem.
5) Mentősök kijöttek, fokozatosan kezdett jobban lenni. Átvizsgálták, leszidták, hogy kevés folyadékot iszik. Azt javasolták, hogy figyeljem, de most inkább nem vinnék el őrzőbe, mert lehet, hogy az most bent veszélyesebb.
"A nyavalya néhány közös jellege": - Impulzusszerű, mozgás közben ébredő, teljesen váratlan erős csonti vagy ízületi fájdalom. - Periodikus rosszullét. - Nincs magas láz.
Nálam ez párosult száraz köhögéssel, és száraz orrdugulással.
Kedves #3!
"Mindenkit kerek nyugodjon le. Nincs veszélyben az életetek koronavírus miatt. A koronavírusnak nevezett valami tökéletesen gyógyítható."
Attól félek, hibás dátumot írt az automatika hozzád. A helyes dátum 2021. április 18 lett volna.
"Hipochondria gyógyítható..."
A témában sajnos jártas vagyok. Nem szívesen adom ki magam ennyire, de lehet, hogy így másokat jobban meglehet érteni. Pánik-beteg vagyok. Durva megközelítéssel egy anyag hiánya okozza az agyban, amit gyógyszerrel jól lehet pótolni. Csakhogy az adag igény összefügg avval, hogy mennyire stresszes élethelyzetben él az ember, illetve azt hogyan tudja oldani. A stressz forrása most nagyon sok embernek megváltozott, ahogy a stressz levezetési lehetősége is.
És amikor már saját magát is meggyőzi az ember, hogy bármit érez, akkor is minden rendben van, akkor ott találja az anyját eszméletlenül. És nem tudni mi zajlott le, csak másnapra tisztult ki teljesen.
#5
És most, hogy karanténban vagy, van, aki házhoz visz neked kaját meg ilyenek?
Három negatív tesztet csinálnak? Volt egy srác, akit 3 negatív teszt után hazaengedtek a kórházból, de még az ott levett 4. és 5. minta eredménye a hazaengedése után lett meg, és pozitívak lettek, úgyhogy házi karanténba kellett vonulnia.
És hány ilyen lehet, csak éppen lehet, hogy nem csináltak 4. és 5. tesztet.
Azt megkérdezhetem, hogy a tesztnél a mintavétel az mennyire kellemetlen? – mert sokszor láttam grimaszolni azokat, akiknél végezték.
Azért nem ártott volna anyukádnál is elvégezniük egy tesztet, pláne, ha rosszul lett, és neki is vannak fájdalmai.
Ez a periodikus rosszullét gondolom gyengeség, kiver a víz, leesik a vérnyomásod, ilyesmi?
Remélem anyukádnál nem okozott semmi maradandót az eszméletvesztés, én is nagyon megijedtem volna, ez egy pánikbetegre hatványozottan hathat.
Az is bizonytalan érzés lehet, hogy a pánikbetegségnek van pár olyan tünete, ami jelentkezhet vírus esetén is, mint a légszomj, mellkasi fájdalom, hidegrázás, a doktornőt is érdeklő magas pulzusszám, izzadás, és ez csak fokozhatja a pánikot, úgyhogy nincs könnyű helyzeted.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!