Angliában élek de Magyarországon szeretnék majd szülni. Még nem vagyok várandós viszont szeretnék tájékozódni a dolgok menetéről. Mik a javaslataitok, jobb ha nem mondok fel az itteni munkahelyemen így otthon kapom azt a heti kb 150 fontot?
Mi 7 éve élünk Angliában, most várjuk a harmadik babánkat, az első kettő is itt született.
Én csak szuperlatívuszokban tudok beszélni a szülésről. Nekem személy szerint csak jó tapasztalatom volt, maga a terhesgondozás és a szülés során is.
Ultrahangra kétszer kell menni, először a 12.héten, ekkor végeznek genezikai vizsgálatokat is, majd a 20.héten. Kevesnek tűnik, de az sem jó, ha a baba állandóan zargatva van. Méhszájat itt nem nézik kézzel, mert nem muszáj. Mellesleg azt mondják, az nem nyílik csak úgy, annak vannak tünetei, s amennyiben azokkal a tünetekkel fordulsz a midwife-odhoz vagy kórházadhoz, úgy viszont meg is vizsgálnak.
Ha az első 12 hétben történik valami, ami miatt aggódsz, esetleg úgy gondolod, veszélyben a baba, van egy osztály, Early Pregnancy Unit, hozzájuk kell fordulni bizalommal.
A második terhességemnél voltak komplikációk, több alkalommal is menni kellett specialistákhoz (akik - meg merem kockáztatni - nagyobb szaktudással rendelkeznek, mint oz otthoni orvosok).
Talán furcsának tűnhet, hogy nem orvosod van, hanem midwife-od, s amennyiben komplikációmentes maga a terhesség, ők vezetik le a szülést is, konkrétan egy csapat.
Sokszor hallottam magyar anyukáktól, hogy milyen dolog már, hogy itt nem kapsz beöntést meg nem borotválnak meg, de be kell látnia mindenkinek, ezek nélkül is megszületik a baba, mellesleg pedig nem szépségszalonba mész, hogy fazont igazíttass, nyugodtan meg lehet borotválkozni otthon is, amennyiben zavarna.
Fontosnak tartják a gátvédelmet, nem vágnak, csak indokolt esetben, s nem mondják meg azt sem, hogyan vajúdj. Pl: nem esett jól elfeküdni, sétálgattam a folyosón, közben többször odajött hozzánk a midwife megkérdezni, minden rendben van-e. Majd, mikor jöttek a tolófájások visszamentünk a szobába; megvizsgált, mondta, hogy 7 centire vagyok kitágulva, de ha úgy érzem tolni kell, akkor hajrá, tegyem, amit a testem diktál.
Rettenetesen nagy pozitívum a Double Check, ezt a szülőszobán megtapasztaltam -senki nem dönt el semmit egymaga!!!!
Amennyiben komplikációk nélkül lezajlott a szülés, Te is és a baba is jól vagytok, 12 óra múlva haza lehet menni. Ezt követően naponta megy majd a midwife hozzátok.
GP-hez bejutni valóban nem egyszerű, de bármikor válthatsz orvost és rendelőt is, s amennyiben olyan a probléma, akkor specialistához küldenek, azokról pedig már írtam fentebb.
Valóban sok minden más, mint otthon, de nem biztos, hogy attól rossz is, csak éppen azt szoktad meg, ez meg furcsának tűnik.
Mellesleg saját tapasztalom alapján azt tudom mondani, hogy egy bizonyos réteg panaszkodik úton-útfélen mindenre itt kint: akik nem beszélnek jól angolul, ezért nem értik, amit mondanak nekik, nem tudnak - vagy nem mernek - visszakérdezni sem, emiatt félreértenek dolgokat, s ezekből a helyzetekből születnek a "kidobtak a kórházból másnap, mert külföldi vagyok" című kis anekdoták.
Ahogy pedig egy előttem szóló is írta, nem olyan egyszerű ez a haza megyek szülni dolog. Ha itt kezdted el a terhesgondozást, és csak később akarsz utazni, akkor otthon nincs orvosod, ha pedig tudsz szerezni egyet az utolsó pillanatban is, akkor fizethetsz neki, mint a katonatiszt. A szülés után pedig hónapok, mire vissza tudsz jönni.
Az alap kérdésedre, hogy mi az ügyintézés menete, vagy megkapnád-e támogatást, arra sajnos én sem tudok válaszolni, de az Egyesült királyságban lévő szülésről nekem is vannak tapasztalataim, és teljesen támogatom azok véleményét, akik ellenzik a magyarországi "túl lihegett" rendszert.
Nekem is csak jó élményeim vannak, kezdve a terhesgondozástól a szülést követő védőnői látogatásokat. Két gyereket hoztam világra Skóciában, és minden segítséget megkaptam, sőt, ha összehasonlítom az otthon, magyarországon a pont akkoriban gyereket váró és szülő testvérem helyzetével, akkor mind a ketten azt mondtuk, hogy számomra sokkal nyugodtabb, természetesebb körülményeket biztosított a britt rendszer, mint otthon. Az a sok majdnem hogy felesleges ultrahang, gátmetszés, császármetszés, csak mert ezt szokta meg a magyar, míg a fejletlenebb országokban naturálisan szülő mamák is egészségesen és akár könnyedén szülnek jólképzett bába asszonyok segítségével.
Nekem is elvégezték az összes fontos tesztet, mérést, vizsgálatot, de nem kellett az utolsó hetekben ultrahangra járni, hiszen anélkül is van annyi mód, amivel megootudja állapítani a szakorvos a gyerek állapotát. Kaptunk füzeteket is, amiből tanulhattunk, terhes csoportba járhattunk (sőt el is várták), ahol védőnők "vizsgáztattak", ahol minden tapasztalatot megoszthattunk és a szülés módját magunk választhattuk meg. Mind ez természetesen ingyen! Nincs hálapénz, de nincs "bonding" sem az orvossal, ami nem feltétlenül rossz, hiszen a terhesség és szülés megfelelő szakaszaiban mindig a megfelelő szakember kezébe adnak, akik a saját területükön jól képzett szakemberek. Tehát nyugodtak lehetünk, hogy mindenki tudja a dolgát, és nem kell állandóan AZ orvosunk idejéhez igazítani időpontokat, vagy várni AZ orvosunkra a szülőszobában, hogy tolhatunk-e már, odaér-e AZ orvosunk időben, akinek valószínűleg már egyébként is teletömtük a zsebét, és még a szülést is ki "kell" fizetni.
Nagy Britanniában az általános kórházi szülésnél is biztosítva van a fürdőszobás magán szoba, minden vajúdáshoz szükséges kellék és még a kádas szülést is lehetővé teszik az utolsó pillanatban (attól függően, hogy mennyien akarják éppen akkor igénybe venni azokat).
Bába asszony van a kismamával és a szülés pillanatában az ügyeletese szülészorvos. A babát rögtön, véresen mellkasra teszik, ott vágják el a köldökzsinórt és csak néhány percre viszik el a szükséges vizsgálatok megtételéhez. Ha szoptatni szeretnél, bent maradhatsz 1-2 napot, hogy megtanítsanak rá, és ellenőrizzék jól csinálod-e, sőt még fejőt is adnak, amit hazavihetsz (ez is ingyenes). Ha tudod mi a dolgod, akkor hazaengednek még aznap.
A baba végig veled van, szerencsére nincs teáztatás, csak cici; nincs köldökápoló, csak csipesz és magától leszárad; nincs lefürdetés, csak ha szükséges (pl. a magzatvízbe kakilt a baba és a testét is az borítja), amúgy rajta hagyják a bőrét védő értékes anyagot... És sorolhatnám. És ezeket nem nemtörődésből nincsenek, hanem mert ezt tanítják az ottani rendszerben.
A szülés után pedig gondoskodik rólad és a kicsiről a védőnő, aki rendszeresen házhoz jár és segít.
De tulajdonképpen én is azt gondolom, hogy ha Angliában élsz a terhesség alatt, vagy ha ott is akarsz maradni, akkor az a legjobban, ha ott szülsz.
Akárhogy is döntesz, sok sikert és boldogságot a babázáshoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!