Megműthetnek engem ha nem akarom de a szüleim engedélyezik? (16/L)
azért nem mindegy. műteni nem szokták feleslegesen, "hobbiból" az embert. a műtétnek általában indoka van. és mivel még csak korlátozoan vagy cselekvőképes, ezért ilyen esetekben szinte biztosan nem dönthetsz te.
pere mondjuk ha arról van szó, hogy anyád szerint ronda az orrod, és leszervezi az orrplasztikát, nyilván mondhatsz nemt... de egy vakbélműtétre nem.
monuk egy néma epekő vagy egy panaszt nem okozó sérv jó kérdés lehet...
Az egyes egészségügyi ellátások visszautasításának jogszabályi feltételei
"1.2.4. “Az egészségügyi ellátással kapcsolatos döntésekben a cselekvőképtelen, illetve korlátozottan cselekvőképes beteg véleményét a szakmailag lehetséges mértékig figyelembe kell venni abban az esetben is, ha a beleegyezés, illetve a visszautasítás jogát a (2) bekezdés (ld. 1.2.2.) szerinti személy gyakorolja.” [Eütv. 16.§ (5)]"
"1.2.6. A beteg beleegyezésére nincs szükség abban az esetben, ha az adott beavatkozás vagy intézkedés elmaradása
a) mások - ideértve a 24. hetet betöltött magzatot is - egészségét vagy testi épségét súlyosan veszélyezteti, továbbá
b) ha a beteg közvetlen életveszélyben van, figyelemmel a 2. és 3. pontokban foglaltakra.
Az általános szabályok összefoglalva:
- a betegnek joga van arra, hogy a kivizsgálását és kezelését érintő döntésekben részt vegyen
- bármely egészségügyi beavatkozás elvégzésének feltétele a beteg tájékoztatáson alapuló beleegyezése (az Eütv.-ben foglalt kivételekkel)
- korlátozottan cselekvőképes és cselekvőképtelen beteg esetén a beleegyezés illetve a visszautasítás jogát: a) helyettes döntéshozó vagy b) törvényes képviselője vagy c) hozzátartozója gyakorolja; döntésük nem érintheti hátrányosan a beteg egészségi állapotát
- vélelmezni kell a beteg beleegyezését, ha a fenti személyek nyilatkozatának beszerzése olyan késedelemmel járna, ami a beteg egészségi állapotának súlyos vagy maradandó károsodásához vezetne.
"
2.3. A beteg cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes:
“Cselekvőképtelen és korlátozottan cselekvőképes beteg esetén a 20.§ (2) bekezdése (ld. 2.1.) szerinti ellátás nem utasítható vissza.” [Eütv. 22.§ (1)]
Cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes betegnél, súlyos vagy maradandó egészségkárosodás veszélye esetén, sem maga a beteg, sem törvényes képviselője (szülő, gyám, gondnok), sem hozzátartozója nem utasíthatja vissza a beavatkozást."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!