Ha tartós betegállományba vesznek, akkor a munkáltatónak mennyit és meddig kell utánam fizetnie?
Ha tartós betegállományba kerülök, akkor a munkáltatónak meddig és menyit kell a utánam fizetnie a TB felé?
Kismama vagyok, és tudom, hogy nem kéne ezzel foglalkoznom, de érdekel. Minimál bér felett egy picivel foglalkoztat. Csak nagyjából volnék rá kíváncsi, mert én úgy tudom, hogy a Táppénz első 15 napját fizeti a munkáltató és utána az állam. Ez így van? A kolléganőm, aki pénzügyes azt mondja, hogy végig fizet, míg meg nem szülök, és kiszúrtam a főnökömmel. Ez így van?
Köszönöm a válaszokat!
Amire te gondolsz, az a nem terhesség miatti keresőképtelenségnél van és nem is teljesen úgy, ahogy tudod: Az első 15 munkanap (nem naptári nap) betegszabadság, amit teljes egészében a munkáltató fizet. A betegszabi lejárta után a táppénz bruttó összegének a harmadát a munkáltató fizeti.
Esetedben rögtön táppénz van (nincs betegszabi) és a táppénzed bruttó összegének egyharmadát a munkáltatód fizeti a teljes táppénzes időszak alatt.
Köszi!
Kérdésem az lenne, ha rendes munkába járáskor mennyi minimál bér után fizet utánam a munkáltató?
És mennyit fizet tartós táppénz után?
Tehát mennyibe kerülök a munkáltatónak akkor ha dolgozom és ha táppénzen vagyok?
Nagyon szépen köszönöm!
Nem voltam, csak másfél éve táppénzen. Azt hiszem akkor is egy hetet. Amúgy éjjel-nappal dolgozom.
Köszönöm még egyszer a választ! :)
"Fizeti a nettó fizetésed, és 27%-os, meg 1,5%-os járulékokat utánad a bruttód után. Az azt jelenti, hogy pl. ha 120 e Ft a bruttód, akkor 78600 Ft nettó fizetésedet, és a bruttód után 34200 Ft-ot."
És a bruttó és nettó fizetés közötti különbséget ki fizeti? Talán a jótündér?
A munkáltatód a bruttód fizeti és a bruttód utáni járulékokat (alapesetben 27+1,5%-ot)
Azaz 120 ezres fizetésnél nem 78600-at +34200-at, hanem 12000-ret és 34200-at.
A táppénz alatt igaz, hogy csak a bruttó táppénzed harmadát fizeti.
"de mást nem fizet ebből, csak te fizetsz adót. Járulékot nem. 11.362,-Ft személyi jövedelemadót (előleget) kell vonnia a munkáltatódnak"
Még szép, hogy mást nem kell fizetnie egy inaktív dolgozó után.
Az SZJA előlegből viszont érvényesítheted már a várandósság 90. napjától a családi adókedvezményt, így nem 11362 Ft adót vonnak tőled, hanem 10ezerrel kevesebbet.
A munkáltató ezt csak akkor vonja, ha TB kifizetőhely és ő számfejti és fizeti a táppénzed teljes összegét. Ha nem TB kifizetőhely, akkor a MEP számfejt és von.
"De a legnagyobb vesztes te vagy, nem a munkáltatód"
Miért is?
A dolgozó nem dolgozik a munkahelyén, kapja a táppénzt (ez alatt máshol folytathat kereső tevékenységet)
A munkáltató fizeti a bruttó táppénz egyharmadát és azt a munkát amit eddig ez a dolgozó végzett el, mással/másokkal kell elvégeztetnie. Vegyen fel egy új munkást, akinek kifizeti ugyanazt a bruttó bért, mint a kérdezőnek, plusz fizeti a táppénz hozzájárulást. Nagyvonalúan tekintsünk el attól, hogy esetleg még be is kell tanítania az új munkavállalót.
"A pénzügyest meg nem ártana lecserélni!"
Miért? Mert megmondta az igazat?
Kedves utolsó!
Általában, ha terhes (mint az én esetemben) nem hiszem, hogy valaki betegállomány alatt (kisebb-nagyobb pocakkal) felveszi és dolgoztatja. Meg persze általában a terhes nőket nem azért küldik el táppénzre mert esetleg nem szőrös a lába, hanem mert esetleg a magzatnak nem olyan tuti jó a munka (és nem a munkahely). Mert igaz a Nőgyógyász csak azért írja ki veszélyeztetett terheseket táppénzre mert tuti jól van és maratont is futhatna?
Amúgy köszönöm a választ!
Kedves kérdező!
Meglepődnél, hány terhes nő van veszélyeztetett terhesként táppénzen csak a saját kérésére (magyarán az állapota nem indokolja)
Érdekes módon olyanok is vannak, akik ugyanazt a munkát végzik máshol, vagy maszekban, mint ami a munkahelyén a munkaköre (ismerek olyan fodrászt, aki veszélyeztetett terhesként táppénzen van, otthon pedig eléggé nagy ügyfélkört fogad)
De olyan is van aki az eredeti munkakörét nem tudja ellátni, más munkát pedig igen.
Mellesleg nem azt írtam, hogy a táppénz mellett máshol dolgozik, hanem azt, hogy dolgozhat (mivel egy ideje minden jogviszonyban külön bírálják el a keresőképtelenséget, tehát azóta törvényileg megengedett, hogy az egyik helyen keresőképtelen, a másikon meg nem)
Persze olyanok is vannak, akik semmit nem tudnak dolgozni terhesség alatt (én pl. veszélyeztetett terhesként kórházban feküdtem jó ideig)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!