Hogyan látnak el egy kómás beteget?
Mivel és hogyan tartják fent az életfunkciókat? Hogyan oldják meg például a vizeletüritést, székletüritést, táplálkozást stb?
Egyszóval miből áll egy ilyen beteg rendezése?
Parenterális táplálás csak akkor jön szóba, ha pl. állnak a belei, vagy nagy mennyiségű gyomorretenció jön vissza-emésztetlen tápszonda...
Szóval: minden ilyen beteg lélegeztetőgépen van, ha túl alacsony a vérnyomása noradrenalinnal, ill. infúzióval biztosítják a megfelelő vérnyomást. A vizeletürítés hólyagkatéteren keresztül történik, amit óránként ellenőriznek (óradiurézis) - hogy megfelelő mennyiségű vizelet ürül-e és esetleg véres-e stb. Székletürítés is történik, hiszen táplálás is van.
Az ilyen betegek ápolása nyilván intenzív osztályon történik. Betegfelvételt követően mellkasi elvezetéseket tesznek rá, oxigén szaturáció mérőt és azonnal monitorra kerül, légútbiztosítás, artériás kanül behelyezése történik (csukló, könyökhajlat vagy combartériába) az invazív vérnyomásméréshez és a vérgázvételekhez, majd egy centrális kanül behelyezése (nyaki vagy kulccsont alatti vénába legtöbbször), hólyagkatéterezés és gyomorszonda levezetése. Közben a beteg már lélegeztető gépen van, amit nyilván rögtön rátesznek, igénye szerinti üzemmódban. Szükség szerint keringéstámogatást kap infúziós pumpán. Amint meg van az artériás kanül, vérgázvétel történik, hogy lássák jól van-e lélegeztetve a beteg, laborminta vétel. Ezt követően helyszíni mellkasröntgen készül, hogy lássák jó helyen van-e az endotrachealis tubus és a centrális kanül. Nagyjából így történik minden eszméletlen beteg első ellátása.
Az endotracheális tubuson keresztül le lehet szívni a beteg légúti váladékát is.
Majd mindezt egy csomó-csomó papírmunka követ, innentől kezdve a beteget folyamatosan észlelik - óránként vezetik a vérnyomását, oxigén szaturációját, lélegeztetőgép-állást, vizeletürítést, stb. Minden intenzíves beteg részesül még anticoagulálásban (hasba adott "vérhígító" injekció), hogy a trombózis kockázatát csökkentsék.
Napi rutin: 1000-1500 kalória tápszondában naponta, 1000-1500 ml fenntartó infúzió vesefunkciótól, vérnyomástól, laborparaméterektől függően. Naponta fürdetés, felfekvés-megelőző eszközök, bőrápolók alkalmazása, tájtoalett, hőmérés. Napi szinten ellenőrizni kell, nem gyulladtak-e a behelyezett invazív eszközei, ill. vezetnek-e. Láz és gyulladásos paraméterek esetén tenyésztéseket kell levenni.
Nagyjából ennyi jutott eszembe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!