Hogyan intezzem? Kulfoldre fogok koltozni paromhoz oktober folyaman, Svedorszagba.
GYED, GYES
Az 1408/71 (EGK) sz. Tanácsi Rendelet egyik alapelve (lex loci laboris - munkavégzés helye szerint államnak a joga) határozza meg az illetékes (teherviselő) államot. Ez alapján jelölik ki az alkalmazandó jogot.
A rendelet tárgyi hatályának értelmében családi ellátások körébe Magyarországon a családi pótlék, a gyermekgondozási segély (GYES), a gyermeknevelési támogatás (GYET), és a gyermekgondozási díj (GYED) tartozik.
Magyarországon a GYES-re minden magyar állampolgár jogosult, akkor is, ha nem TB-biztosított. Ha valaki életvitelszerűen más tagállamban tartózkodik, GYES-re való jogosultsága megszűnik, és tartózkodási helyén lesz jogosult hasonló szociális juttatásra a tagállami szabályok szerint.
A GYED-del azonban, más a helyzet. Egyrészt feltétel, hogy az igénylő a szülést megelőző két évben legalább 180 nap biztosítotti jogviszonnyal rendelkezzen.
Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, és valaki külföldi (EU-tagállambeli) tartózkodása alatt válik jogosulttá a GYED-re, az adott ország szabályainak megfelelően, az ottani hivataltól kaphat ellátást. Általában elég, ha az egyik házastárs/élettárs biztosított, és rendelkezik társadalombiztosítási számmal, mert ilyenkor a másik fél is jogosult az ellátásra, juttatásokra.
A tagállamok többsége biztosítási alapon működteti a GYED-hez hasonló ellátásokat. Amennyiben valamelyik tagállam bizonyos biztosítási időt követel meg egy szociális ellátás igényléséhez, és az igénylő nem rendelkezik az adott országban az ehhez szükséges idővel, a koordinációs rendelet összesítés elvének alapján köteles elfogadni a másik tagállamban megszerzett biztosítási időt. Ehhez az E 104-es nyomtatvány kiváltása szükséges annál a biztosítónál, ahol az illető biztosított.
A gyermekgondozási díjat (GYED) ugyan az egészségbiztosítási törvény szabályozza, továbbá megállapítása a korábbi biztosítási jogviszonyra tekintettel történik, de az 1408/71/EGK rendelet 1. cikkének u) pontja alapján - ellentétben a terhességi-gyermekágyi segéllyel - a tartalmát és az általa lefedett kockázatot figyelembe véve családi ellátásnak minősül. A magyar egészségbiztosításban érvényesülő szolidaritási elv miatt továbbá a GYED nem tekinthető elő-takarékossági formának, és ezen az sem változtat, hogy a GYED összege a korábbi keresettől függ (a jogszabály által előírt mértékben).
A szociális biztonsági rendszerek koordinációjáról szóló 1408/71/EGK rendelet 76. cikke értelmében két érintett tagállamban ugyanazon családtagokra vonatkozóan megállapított ellátások összegét együttesen kell figyelembe venni, és azon ellátások, amelyeket nem a munkavégzés szerinti tagállamban (illetve a folyamatos munkaviszonyra tekintettel) folyósítanak, arányosan csökkenteni kell.
Mivel a terhességi gyermekágyi segély (TGYÁS) már nem tartozik bele ebbe a kategóriába, ezért ezt külön kell kezelni. Amennyiben valaki megfelel a jogosultsági feltételeknek, függetlenül attól, hogy melyik tagállamból kapja a családi pótlékot, jogosult a TGYÁS ellátásra.
A Tgyás és a Gyed esetében általánosságban elmondható, hogy amennyiben az illető a kiköltözés előtt itthon már kapja valamelyik ellátást, illetve jogosultság időtartama alatt nem létesít más tagállamban biztosítási jogviszonyt (azaz a Tgyás/Gyed révén továbbra is Magyarországon lesz jogosult a teljes körű egészségügyi ellátás igénybe vételére), és nem igényel kint a magyar Tgyás/Gyed-hez hasonló családtámogatási juttatást, úgy továbbra is kaphatja Magyarországról a Tgyás/Gyed-et.
A Gyes azonban főszabály szerint nem utalható külföldre.
Ebben az esetben a másik tagállamban a Magyarországon kiváltott ún. Európai Egészségbiztosítási Kártyával vehető igénybe az orvosilag szükséges ellátás.
A magyar családi ellátások igényléséről az alábbi oldalon olvashat: [link]
allampolgar/ugyek/egeszseg/gyertam20060213
Az ellátások folyósítása más tagállamba
Amennyiben a családi ellátásokra más tagállamban nem áll fenn jogosultság, illetve a család egy másik tagállamban tartózkodik, a családi ellátásokat a jogosult kérésére "exportálni", azaz EU-tagállamba is folyósítani kell. Ez alól kivételt képez az anyasági támogatás.
A folyósítás a a kifizetés helye szerinti állam hivatalos pénznemében, az ellátást kifizetésének napján érvényes Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos devizaárfolyamon átváltva történik.
Ha az ellátásra jogosult több mint három hónapra távozik más európai uniós tagállam területére, az ellátást az addig folyósító igazgatóság helyett a Magyar Államkincstár Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságának kell tovább folyósítania.
Az ellátásra jogosult a kiutazás előtt (ha később alakul úgy, hogy hosszabb ideig marad kinn, akkor az azt követő nyolc munkanapon belül), írásban köteles bejelenteni az ellását folyósító igazgatósághoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!