Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mik a véradás feltételei?

Mik a véradás feltételei?

Figyelt kérdés

A google-ben találtam 1-et, de ott azt írják 18. életévet be kell tölteni. Ez tényleg így van? Mennyire veszik ezt szigorúan? (13 nap múlva leszek annyi) Valaki, aki jobban benne van ebben a dologban légyszíves válaszoljon.

Köszönöm.


2009. júl. 7. 17:43
1 2
 11/17 anonim válasza:

Az Országos Vérellátó Szolgálat hivatalos honlapjáról:

[link]


A lényeg: Véradásra jelentkezhet minden 18 és 65 év közötti egészséges felnőtt ember. Két véradás között 56 napnak el kell telnie.


Igen sok részlet van még, amelyeket pl egy utasításban (itt: [link] találtam meg írásban. Pl.:


5. A VÉRADÁSRA VALÓ ALKALMASSÁG

5.1. A véradásra való alkalmasság alapfeltételei

5.1.1. Az a donor alkalmas teljes vér adására, aki az alábbi szempontoknak

megfelel:

5.1.1.1. életkor:

♦ első véradás esetén: 18-60. életév között,

♦ rendszeres véradás esetén: a felső korhatár 65.

életév, amelytől dokumentált egyedi orvosi döntéssel

el lehet térni;

5.1.1.2. testtömeg: legalább 50 kg;

5.1.1.3. pulzus: szabályos ritmus, percenként legalább 50, legfeljebb

100;

5.1.1.4. vérnyomás:

♦ systoles érték 100 és 180 Hgmm között,

♦ diastolés érték 100 Hgmm alatt;

5.1.1.5. hemoglobin:

♦ nőknél legalább 125 g/l,

♦ férfiaknál legalább 135 g/l.

Az OVSZ Könyvtára 6.-2009

13

5.2. A véradási időközök

5.2.1. A véradó egészségének védelme érdekében:

5.2.1.1. két teljes vér vétele között legalább 56 napnak kell eltelni

(a véradási időközök számításánál az 1 - 404 ml

közötti sikertelen vérvételt teljes vér adásnak kell tekinteni);

5.2.1.2. a lehetséges teljes vér adások száma 365 naponként:

♦ nőknél legfeljebb négy,

♦ férfiaknál legfeljebb öt;

5.2.1.3. plazma-, vagy trombocitaferezist követően teljes vér

vétele (vagy eritrocita ferezis) 48 óra múlva végezhető.

5.2.1.4. teljes vér vétele, aferezises vörösvérsejt vérgyűjtés,

vagy egyéb aferezis során történt sikertelen vörösvérsejt

visszaadást követően, vörösvérsejtvesztéssel nem

járó aferezist (trombocita-, plazmaferezis), 30 nap

múlva lehet végezni;

5.2.1.5. teljes vér vétele, és két egységes eritrocitaferezis között

legalább 90 napnak kell eltelni;

5.2.1.6. két egységes eritrocitaferezis után teljes vér vétele,

vagy újabb két egységes eritrocita ferezis 180 nap

múlva végezhető.

2010. jan. 5. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim válasza:
100%

Sziasztok! Én évek óta véradó vagyok. Ezért nagyon is tudom hogy melyek azok a feltételek, amelyet pontosan be kell tartani hogy vért adhass!

Feltételek: 18 életévet betölteni, 50 kg-nál több legyen a testsúlyod, állandó gyógyszerszedés alatt ne állj, ne legyél megfázva, 1 hónapon belül semmilyen fogorvosi kezelés alatt ne legyél. Mondanom sem kell, alkohol, drog kizárva!

A véradás folyamata: Bemész a véradóállomásra, vagy oda ahol éppen kihelyezve vannak. Először jelentkezel hogy szeretnél vért adni, megszúrják a gyűrűsujjadat melyből megnézik a vércsoportod és a hemoglobin szinted. Ezután egy 1 oldalas kérdőívet kell kitöltened (terhesség, megfázás, egyéb családon belüli betegség, tetoválás, 1 éven belüli műtét, állandó betegség, külföldi utazás) Nekem állandó betegségem van, asthmás és allergiás vagyok a pollenre, melyre áprilistól októberig szedem a gyógyszert, ezidő alatt nem adhatok vért, de a tél folyamán a vérem kitisztul és ilyenkor február-március tájékán szoktam vért adni. Ezután ezzel a papírral átsétálsz egy másik terembe ahol az orvos vár már téged, átnézi a kitöltött papírod, kérdez pár dolgot és megnézi a vérnyomásod. Ha ez kész irány a nap csúcspontja a véradás. Megkérdezik hogy jobb vagy bal karból szeretnéd hogy levegyék a véredet, ez fontos hiszen ahhoz mérten olyan székbe ültetnek. Te beülsz, vagy befekszel, hiszen ezeket a székeket fekvő pozícióba is tudják helyezni, beszúrják a tűt a vénádba melyet meg sem érzel, leragasszák hogy ne mozogjon majd a zacskódat, melybe a véred áramlik egy mérlegre helyezik amely állandóan illeg-billeg, adnak egy gumilabdát a kezedbe melyet pár másodpercenként nyomogatsz. Pár perc alatt kész is a folyamat, 450 ml + két fiola vért vesznek le egy embertől. Nagyon fontos mielőtt elindulsz vért adni ne felejts el megfelelően táplálkozni és minimum 1,5 liter folyadékot meginni. A véradás önzetlen dolog, segíteni másokon felbecsülhetetlen érzés.

2010. márc. 13. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:
100%

Sziasztok! Én évek óta véradó vagyok. Ezért nagyon is tudom hogy melyek azok a feltételek, amelyet pontosan be kell tartani hogy vért adhass!

Feltételek: 18 életévet betölteni, 50 kg-nál több legyen a testsúlyod, állandó gyógyszerszedés alatt ne állj, ne legyél megfázva, 1 hónapon belül semmilyen fogorvosi kezelés alatt ne legyél. Mondanom sem kell, alkohol, drog kizárva!

A véradás folyamata: Bemész a véradóállomásra, vagy oda ahol éppen kihelyezve vannak. Először jelentkezel hogy szeretnél vért adni, megszúrják a gyűrűsujjadat melyből megnézik a vércsoportod és a hemoglobin szinted. Ezután egy 1 oldalas kérdőívet kell kitöltened (terhesség, megfázás, egyéb családon belüli betegség, tetoválás, 1 éven belüli műtét, állandó betegség) Nekem állandó betegségem van, asthmás és allergiás vagyok a pollenre, melyre áprilistól októberig szedem a gyógyszert, ezidő alatt nem adhatok vért, de a tél folyamán a vérem kitisztul és ilyenkor február-március tájékán szoktam vért adni. Ezután ezzel a papírral átsétálsz egy másik terembe ahol az orvos vár már téged, átnézi a kitöltött papírod, kérdez pár dolgot és megnézi a vérnyomásod. Ha ez kész irány a nap csúcspontja a véradás. Megkérdezik hogy jobb vagy bal karból szeretnéd hogy levegyék a véredet, ez fontos hiszen ahhoz mérten olyan székbe ültetnek. Te beülsz, vagy befeküdsz, hiszen ezeket a székeket fekvő pozícióba is tudják helyezni, beszúrják a tűt a vénádba melyet meg sem érzel, leragasszák hogy ne mozogjon majd a zacskódat melybe a véred áramlik egy mérlegre helyezik amely állandóan illeg-billeg, adnak egy gumilabdát a kezedbe melyet pár másodpercenként nyomogatsz. Pár perc alatt kész is a folyamat, 450 m + két fiola vért vesznek le egy embertől. Nagyon fontos mielőtt elindulsz vért adni ne felejts el megfelelően táplálkozni és minimum 1,5 liter folyadékot meginni. A véradás önzetlen dolog, segíteni másokon felbecsülhetetlen érzés.

2010. márc. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
0%

hát...ki kell h ábrándítsalak titeket. egészségügyi szakközépbe jártam, s adtam vért, s nem csak én. :P és nem voltam 18.

bibibiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :D:D:D:D:D:D:D

2010. máj. 17. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy már régen lejárt ez a kérdés, de mivel elég konkrétan van feltéve, ezért találtam hozzá egy konkrét választ is:

[link]

Ebben minden benne van.

2012. nov. 5. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:

A betöltött 18-at annyira komolyan veszik, hogy én egy nappal korábban akartam adni 1982-ben, és nem lehetett.

Tegnapelőtt lettem 126-szoros véradó, úgyhogy előbb légy nagykorú, és hajrá! A magyar egészségügy évi 500 ezer egység vért igényel, ez közel napi 1500. Ha nem lennének rendszeres véradók, az bizony baj lenne.

És nyugi, az egészségedre végig odafigyelnek, ettől nem kell tartani.

2013. aug. 7. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni hogy én vért szeretnék adni az kizáro ok lehet hogy nyugtatot szedek?
2015. dec. 29. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!