Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » El lehet "titokban" intézni?

El lehet "titokban" intézni?

Figyelt kérdés

Van egy ismerösöm, aki beteg, donorra lenne szüksége (élő). Azon gondolkodtam hogy megvizsgáltatom magam, hogy hátha én jó lennék donornak. (ha meg nem legalább megnyugodnék hogy nem rajtam múlott) Viszont a házi orvost amig lehet nem szeretném beavatni mert ismeri a szüleimet és orvosi titok tartás ide vagy oda tuti megemlítené nekik (akik biztos hogy nem örülnének) viszont amig lehet az ismerösömet is kiakarom hagyni belőle, mert nem tudom mit reagálna (lehet nem fogadná el) vagy lehet beleélné magát.

Szerintetek ha az ő orvosával beszélek akkor a vér és egyéb vizsgálatok elvégzésében segédkezne? (beutaló stb)


2012. márc. 2. 11:01
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha nem vagy felnőt korú (nem töltötted be a 18-at), akkor semmiképpen nem tudod kihagyni a szüleidet.
2012. márc. 2. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

abszolút az ő kezelőorvosával kell megbeszélni

(ha 18 felett vagy)

2012. márc. 2. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Élő donor csak közeli hozzátartozó lehet, hozzá se kezdjél.
2012. márc. 2. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom, lehetsz-e úgy donor, hogy konkrétan csak egy személynek segítenél. Itt tájékozódhatsz, hogy hogy működik ez a rendszer: [link] Azért tedd fel magadnak a kérdést: ha esetleg az ismerősödön nem, de egy idegenen lenne lehetőséged segíteni, akkor is segítenél?


Egyébként nem igaz, hogy csak közeli hozzátartozó lehet donor. Azért szokták először a szülőket, testvéreket megvizsgálni, mert a genetika miatt elég nagy az esélye annak, hogy alkalmas donornak valamelyik rokon. De nem minden esetben alkalmas. Nem tudom pontosan, miket néznek, vércsoportot, sejteket vagy ilyesmiket, de egy csomó ilyen dologban meg kell egyezzen a beteg és a donor. Ha rokonok között nincs alkalmas donor, akkor felkerülnek a beteg adatai egy nemzetközi rendszerbe, és lehet, hogy a világ másik végén él valaki, aki jelentkezett donornak és pont jó is lenne. Egy ismerősöm leukémiás volt, így kapott egy idegentől csontvelőt, csak annyit tudott, hogy Kínából származik a donor.

2012. márc. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat keves utolsó, erről már tájékozodtam és ebben az esetben barát is lehet donor nem csak hozzátartozó, ez biztos. (sőt itt a családtagok vannak kizárva mert öröklött betegségről van szó) 18 már elmúltam. köszönöm a válaszokat.
2012. márc. 2. 11:56
 6/10 A kérdező kommentje:
köszönöm utolsó, az egyik itteni dokumentumot találtam meg neten már. (az előző hsz meg ugye az előtted írónak szólt)
2012. márc. 2. 12:07
 7/10 A kérdező kommentje:

Élő donor: az az élő személy, aki szervet, szövetet adományoz más személybe való átültetés céljából. Szervet cselekvőképes személy abban az esetben adományozhat, ha a donor a recipiens egyeneságbeli rokona, egyeneságbeli rokonának testvére, testvére, testvérének egyeneságbeli rokona. Ha a donor és recipiens között szoros érzelmi kapcsolat áll fenn, és az adományozó ellenérték nélkül, valamint kényszertől, fenyegetéstől és megtévesztéstől mentesen adományoz, akkor az intézmény etikai bizottsága hozzájárulhat a szervkivételhez. A donor beleegyezését közokiratba kell foglalni.


csak azért hogy bizonyítsam hogy lehetek élődonor neki :)

2012. márc. 2. 12:09
 8/10 anonim ***** válasza:
Azt tudod hogy pl vércsoport alapján alkalmas vagy e?
2012. márc. 2. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
a vércsoporttal csak annyiban vagyok gondban, hogy azt nem tudom, hogy én +vagy - vagyok, ezért szeretném a vizsgálatokat a tudta nélkül megcsinálni, legalább egy ideig (mint írtam a magyarázatban)
2012. márc. 2. 12:19
 10/10 anonim ***** válasza:
A szüleidet ki tudod hagyni, ha már elmúltál 18. A leendő recipienst nem tudom, attól függ gondolom, hogy kell-e a vizsgálatokhoz ő is vagy sem. Az orvosnál érdeklődj.
2012. márc. 2. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!