Hoghogy valakinek az egyik, valakinek a másik gyógyszer a jó, ugyanannál a betegsegnél?
Pl. vegyük a fajdalomcsilapítókat.
Az orvos honnan tudja, hogy az adott személynek melyik gyógyhatásu anyag lesz a jobb?
Vagy akár antibiotikuban. Azok is masképp hathatnak.
Az emberek nem egyformák. Vannak köztünk biológiai különbségek, amik miatt nem mindenkire egyformán hatnak a gyógyszerek. Főleg mivel sok betegségnek nem egyetlen jól meghatározható kóroka van (a fertőzésekre ez nyilván nem igaz), hanem több különböző, egymással összefüggő probléma termékei. Hogy kiben melyik tényezőnek mekkora szerepe van, az változó lehet.
Az orvos gyakran nem tudja, hogy mi lesz a legjobb, csak felír valamit, ami valószínűleg jó. Nem alaptalanul találgat, de a tuti biztosan jó gyógyszert csak a beteg teljes kórtörténetének és génállományának ismeretében lehetne megmondani. Persze ha a beteg már szedett korábban egy adott típusú gyógyszert, és tudják hogy bevált/nem vált be, az sokat segíthet a gyógyszer kiválasztásában.
Az antibiotikum más történet, azt (ideális esetben) az alapján kell kiválasztani, hogy az adott baktérium mire érzékeny és mire nem. A baktérium fajának ismerete segít a választásban, mert egyes fajok bizonyos antibiotikumokra mindig rezisztensek, de ezen felül csak tenyésztés alapján lehet megmondani, hogy melyik antibiotikum lesz a nyerő. De tenyésztést nem mindig csinálnak, csak amikor muszáj. Ha nem valami súlyos dologról van szó, akkor első körben megpróbálnak valami széles spektrumú gyógyszert, pl Augmentin, aztán ha nem válik be és a fertőzés magától sem múlik el, akkor kezdenek csak mélyebbre ásni.
Az meg, hogy az antibiotikum a beteg természetes mikrobiomjára (elsősorban a bélflórára) hogy fog hatni, szinte teljesen zsákbamacska tud lenni bizonyos antibiotikumok esetén. Ha a betegnek van már tapasztalata, hogy egy adott gyógyszer neki tönkretette a beleit és ment a hasa, az hasznos, de biztosat ez alapján se lehet mondani.
Én például láz-, vagy fájdalomcsillapításra Panadolt szoktam bevenni, a Rubophen ebből a szempontból annyit ér, mintha C-vitamint vennék be. Anyukámnál pont fordítva van. Pedig mindkettő hatóanyaga a paracetamol. Ki kellett tapasztalni.
Az orvos is így van. Egy adott betegségre több gyógyszer létezik, felír egyet, és ha nem válik be (esetleg rosszabb lesz) felír egy másikat.
Ha ugyanaz a hatóanyag, akkor ugyan úgy kéne hatnia.
Valószínű, cak placebó, hogy a másik hat jobban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!