Ha egy ügyeletes orvost azonnal egy év börtönbüntetésre ítélnek el egy "banális", de halálos hiba okán, akkor egy pszichiátert miért olyan nehéz felelősségre vonni?
Gondolom mindenki ismeri annak az ügyeletes orvosnak a történetét, aki hibásan olvasta le a cukormérőn az adatot és pár órával később meghalt a cukorbeteg páciense. Annak ellenére, hogy hajnali órákban ügyelt, és borzasztóan fáradt lehetett, nem volt mellette szakorvos, aki megtanította volna a műszer helyes használatára szinte azonnal elítélték és eltiltották az orvosi pályáról. Még csak 27 éves volt. Nem akarom kicsinyíteni a problémát, félre ne értsetek, hiszen a hibája egy ember életébe került, de EZZEL SZEMBEN egy olyan pszichiátert, akinek a páciense öngyilkos lett azt követően, hogy az orvos nem látta el szakszerűen, nem alkalmazott megfelelő terápiát a páciens számára, sőt olyan mondatokkal triggerelte, amelyektől csak rosszabbul lett, és végül ezzel a halálba kergette szerencsétlent, nem ítélnek el sehogyan sem. Egy mondatába került a pszichiáternek, hogy "beszámíthatatlan állapotban volt" vagy "nem tudhatta, hogy szuicid" és senki sem vonta felelősségre vonni.
Az utóbbi nem olyan gyakori, de sokkal gyakrabban történik meg, mint a cukormérő, vagy egyéb mérőeszközök téves leolvasása.
Mit gondoltok erről? A pszichiátriai betegek miért nem számítanak áldozatoknak?
"A pszichiátriában, pszichoterápiában szavakkal gyógyítanak (vagy épp sebeznek), verbális eszközöket alkalmaznak (és ezzel együtt cáfolom azt az állításodat is, miszerint nem léteznek triggerelő mondatok)."
Csakhogy ebbe még senki nem halt bele. Pont ezért ott a lehetőség bárki előtt, hogy keressen egy másik pszichiátert, vagy hogy szimplán ne járjon egyikhez sem. Hogy valaki ehelyett az öngyilkosságot választja, az már önmaga hibája. Mivel a lehetősége megvolt akármi mást tenni is.
A cukormérős ügy nem egészen így volt. Az orvos, miután félreértelmezte a mérési eredményt, szőlőcukrot adott a betegnek és távozott. Ez önmagában is súlyos szakmai szabályszegés, mivel még ha tényleg alacsony is lett volna a beteg vércukorszintje, az orvosnak meg kellett volna várnia, hogy hat-e (rövid időn belül látványos állapotjavulásnak kellett volna lennie). Szakorvosi felügyelet volt telefonon, bármikor hívhatta volna. A cukormérő használatát amúgy sem neki kellett volna megtanítani.
Igazából nem kellett börtönbe mennie és nem is örökre lett eltiltva, felfüggesztettet és határozott idejű eltiltást kapott.
Az meg a másik dolog, hogy ha a pszichiáter indokolatlanul zártra küld valakit, azért ugyanúgy elővehetik. Két tűz között van mindig.
Kérdező, te írtad ki a pszichiáter - szcientológia kérdést is...??
Gyanús...
Nem írtam ki semmilyen szcientológiai kérdést. A sczientológia egy veszélyes szekta. De azt se felejtsük el, hogy a pszichiátriának is megvan a sötét oldala.
"Csakhogy ebbe még senki nem halt bele."
Honnan tudod, hogy ki mibe halt bele? Szavakkal márpedig lehet fokozni valakinek a szuicid hajlamát, sőt ki is lehet provokálni, amiről nem a páciens tehet, hanem az orvos, aki a helytelen terápiájával megölette. Ezt már egy korábbi hozzászólásomban részletesen kifejtettem. Ha nem vagy hajlandó elolvasni, akkor teljes értelmetlenül szólsz hozzá.
"A cukormérős ügy nem egészen így volt. Az orvos, miután félreértelmezte a mérési eredményt, szőlőcukrot adott a betegnek és távozott. Ez önmagában is súlyos szakmai szabályszegés."
Ha értenél az orvostudományhoz, akkor ilyet nem írtál volna le. Nem súlyos szakmai szabályszegés cukros vizet adni egy cukorbetegnek, hanem ez az eljárás a szabályszerű, ha nem lehet megállapítani, hogy a betegnek alacsony vagy magas a cukorszintje. Úgyhogy gyakorlatilag jól járt el, várt is egy tíz percet (ami alatt észlelhető lett volna a változás), a többi részletet már a bíróságon tárgyalták. Mindenesetre én nem védem ezt az orvost, csak azt próbálom hangsúlyozni, hogy ilyen "banális" hiba miatt elítélték és eltiltották az orvosi pályáról, miközben a pszichiáterek gyakrabban követnek el emberölést (akár gondtalanul is), mint azt hinnénk, csak az nem bizonyítható olyan könnyen.
"Honnan tudod, hogy ki mibe halt bele?"
Ez azért általában elég egyértelmű. Például aki vonat elé ugrik, az abba hal bele, hogy a több tonnás szerelvény elcsapja.
Hogy valakinek nem tetszik amit a pszichiátere mondott, abba nem hal bele, továbbra is életben van ahogy kilép az ajtón, és ezután is önként dönthet arról, hogy mit tesz. Természetesen léteznek annyira súlyos esetek, akiknek semmiféle kontrollja nincs a saját tettei felett, de annak meg zárt osztályon a helye.
16: Vannak olyan halálesetek is, amelyeknek a körülményei nem túl egyértelműek. Az öngyilkosság nem pusztán a páciens hibája, hanem az orvosé, aki helytelenül fokozza a páciens belső feszültségét, fájdalmát, erőszakosan újratraumatizálja, így megnöveli az autoagresszióját (ami legalább olyan veszélyes, mintha megnövelné a vérnyomását egy hipertóniás tachykardiás betegnek és így ennél fogva agyvérzést kap).
Persze vannak önként elkövetett öngyilkosságok is, de most nem erről tárgyalunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!