Meddig terjed ki egy mentőápoló hatásköre, illetve tevékenysége? Konkrétabban lentebb!
Szóval arra lennék kíváncsi, hogy egy olyan mentőautóban,(azt hiszem ambuláns mentő a megnevezése), amiben két mentős van az egyik a sofőr a másik azt hiszem mentőápoló,ott meddig terjed ki az ápoló feladata:
Ki az a beteg, akihez még öt küldik, vagy milyen betegekhez küldik?
Ő neki mennyit kell tudni az egyes betegségekről?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Elolvastam a válaszokat, és muszáj írnom nekem is.
Egy mentőápolónak nagyon rátermettnek kell lennie. Mentőgépkocsin, KIM-en (kiemelt mentőegység) a mentőápoló az egységvezető.
Elvileg könnyebb eseteket kellene kapniuk, de gyakorlatilag akármihez kiküldhetik őket is, mert épp nincs a közelben magasabb szintű mentőegység (vagy van, de nem riasztható).
A gyógyszerelésre kis kitérő: egy mentőápoló is ad gyógyszert, amennyiben rendelkezik ezzel a kompetenciával. Nagyon sokan viszont gyógyszerkompetencia nélkül dolgoznak a kocsikon, mert még nem szerezték meg. Ilyenkor fordulhat elő, hogy nem adnak semmit, csak bevisznek a kórházba. Ez nem egy túl jó dolog, mert gyakran küldenek ki kiskocsikat pl. akut vesegörcsös fájdalomhoz, stb, ott pedig a legtöbb esetben tényleg csak annyi lenne a teendő, hogy adnak görcsoldót és fájdalomcsillapítót, esetleg infúziót, amennyiben indokolt. Ennyivel az esetek zömét "le lehetne rendezni", ahelyett, hogy a kórházakat terhelnénk, mikor ők sem tudnak semmi mást tenni (esetleg vesekőzúzás, de azért meg itthon könyörögni kell, tisztelet a kivételnek).
Kb. 10-15 gyógyszert már mentőápolók is adhatnak, de mint írtam, külön kompetencia a feltétele. Ezek a legalapabb cuccok, zömében fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók, hörgőgörcsre való szerek.
Alapvető feladataik többek között:
- BLS (Basic Life Support) szintű újraélesztés (ezt talán a laikus szinthez tudnám hasonlítani, de fontos különbség és valahol evidens is, hogy a mentőápolónak tanulókat tényleg addig "verik", míg tökéletesen meg nem tudják csinálni, ellentétben pl. a jogosítvány megszerzésénél (muszáj ide is leírnom, hogy tisztelet a kivételnek!)
(Na most, elvileg újraélesztéshez ESET/ROKO küldendő, hiszen életveszélyről van szó, de nagyon gyakran kiskocsi megy ki először, mert ő van közelebb, minden perc számít, és addig muszáj helytállni, amíg kiér a segélykocsi (persze utána is részt vesznek a további mentésben). BLS-t csinálják, és van egy félautomata defibrillátoruk, meg adrenalin a kocsin.)
- Mindenféle (könnyebb) sérülés ellátása (tehát nyílt törésekhez azért általában nem küldik őket, de artériás vérzéshez, fejsérüléshez, vállficamhoz simán.) Egyébként mindent megtanulnak a kötözésekről, sérült roncsból való kiszedéséről, húzósín felhelyezéséről, gerincsérülés felismeréséről, stb stb...
- Epilepsziás rohamokhoz is először őket küldik általában. Mikor én kiskocsin szekundáltam, akkor is volt egy ilyen esetünk, de ott pl. kellett magasabb szintű mentőegység, mert nem maradt abba a roham.
- Megtanulnak egyszerű légútbiztosító eszközöket használni, lélgeztetni is tudnak ballonnal (kiskocsin nincs lélegeztető). Esettől függ megint csak, hogy kell-e segélykocsi, de fel kell ismerniük a bajt, és a lehető legtöbbet kihozni az eszközökből, amíg nem jön a segítség. Nyilván oxigént is adhatnak.
- Van szülészeti csomag is a mentőgépkocsikon, szóval szülést is le kell tudni vezetniük. Szintén, ha van rá lehetőség, azért esetkocsit előbb küldenek szüléshez, de alapnak számít.
- Ugyanígy az újszülöttek ellátása is.
- Gyomormosást is végezhetnek, kompetenciához kötötten.
Ezeket a teljesség igénye nélkül írtam. Alapvetően többféle mentőápolói képesítés létezik (pl. 5.4), de az OKJ változásai óta nem tudom, hogy vannak pontosan.
Attól is függ, miket csinál egy mentőápoló, hogy melyik autón teljesít szolgálatot éppen. Esetkocsin dolgozó ápoló pl. már készít EKG-t, több dologban is segítenie kell, többször szúr vénát, ismeri az összes gyógyszert, ami esetkocsin van, stb. De nyilván ott nem ő fogja eldönteni, mit kell adni a betegnek, mert nem ő az egységvezető, nem ismeri (papíron) a durvább kórfolyamatokat, a felelőssége is kisebb (a tisztéhez képest biztosan), de kiskocsin viszont sokkal nagyobb.
Próbáltam összefoglalni nagyjából, hogy mik lehetnek a feladatok. A valóságban a leggyakrabban ők mennek ki hajléktalanokhoz, ittasokhoz, idősekhez (mert leesett a vércukruk, elbotlottak, stb). Nem feltéltenül a legizgalmasabb történetekhez, de nem ritka, hogy súlyos esetnél találják magukat, mert ők vannak közelebb és ki kell küldenie az irányításnak addig is valakit, amíg nem tud menni a magasabb szintű egység.
Arról is szólnék pár szót, amit előttem írtak: az ügyeletekről. Mentőtisztek visznek pár ügyeleti műszakot, mert nincs alternatíva. Én viszont ezt nem nevezném kuruzslásnak: én is mentőtisztnek tanulok, és nagyon, de nagyon (!) alaposan kell mindent tudni, ami a sürgősségi ellátáshoz kapcsolódik, és azon túl is vannak ismereteink. Gyógyszert adhatunk, de nem írhatunk: az ügyeleten amúgy sem szokás, illetve ha olyan a probléma, akkor mentőt hívnak úgyis (orvosok is), és beviszik a beteget kórházba (ahol nem mellesleg szintén dolgonak mentőtisztek). Legtöbbször ügyeleti téma pl. menstruációs fájdalmak, hányás, hypertonia, stb. A mentőtiszt is meg tudja vizsgálni a beteget (gáz lenne, ha nem így lenne), tanulunk belgyógyászati propedeutikát, meg ellátni is el kell tudnunk a beteget, sok esetben ilyen beteget a helyszínen hagynak mentők, ez kvázi egál az ügyeleti ellátással. Fent meg már írtam, ha semmi nem jó, akkor kórház, de ígyis-úgyis, mindegy, hogy egy orvos dönti el az ügyeleten, vagy mentőtiszt a helyszínen. Az ügyeleti felszerelés meg nagyjából szintén ugyanaz, mint az esetkocsin.
Remélem, nem lett túlságosan kusza, igyekeztem mindent leírni, ami az eszemben volt.
Pontosítok: erre felé ilyen esetekre használják az ügyeletet zömében.
Azzal természetesen egyetértek, ha valakinek antibiotikumra van pl. szüksége, akkor nem a legjobb, ha tiszt van műszakban, és igen, életszerűek az ilyen esetek is (akár abból is kiindulva, hogy egy mentős műszak minimum 12 óra hosszú, és ha az 7-19-ig tart, akkor valóban nem fog tudni adott ember odaérni a normál rendelésre).
Az viszont már a ló másik oldala, mikor egyes embereknek szombaton jut eszébe ügyeletre menni, mikor hétköznap is mehetett volna gyógyszert íratni és rá is ért volna. Hasonló jelenség, mikor valaki szombaton bebaktat az SBO-ra, hogy (szó szerint) 3 éve fáj a kisujja...
Mindent összevetve úgy gondolom, a kuruzslás szó erős azért, a semminél pedig mindenképpen jobb, ha (és itt a kulcsszó) olyan az eset is, akkor ugyanúgy színvonalas ellátásban részesülhet a beteg, ha tiszt végzi azt el.
Orvosként továbbra is az a véleményem, hogy kuruzslás. Ügyeletben önállóan szakorvos dolgozhat. Az minimum 6 év általános orvosi, meg három év szakorvos képzés, de persze ezzel felér némi ETK-s propedeutika. Persze tudjuk a mentőtisztek mindenhez IS értenek, sőt általában mindenhez IS jobban értenek. Nem is értem, ebbe az országba miért is kell orvos, hiszen vannak mentőtisztek.
És de, szokás az ügyeleten gyógyszert írni. Gyakorlatilag minden ügyeletemben írok valamit, vagy eseményutánit, vagy Clexanet, vagy Ventolint, vagy antibiotikumot, és pont az olyan helyeken lenne fontos, hogy orvos ügyeljen, ahol a drága mentőtisztek kuruzslanak, ugyanis nem feltétlenül azért nem megy el a beteg az orvosához, mert hülye, hanem, mert nincs háziorvos, mert heti kétszer jár ki két órára valaki helyettesíteni az adott településre...
Na mindegy, múltkor is volt egy poszt a háziorvos fórumon, ahol drága mentőtiszt megizente a hülye háziorvosnak, hogy Coverex Komb kell a betegnek ha esetleg nem tudná. Ennyit a tisztekről...
Jó, minden mentőtiszt hülye.
Mellesleg arról nem beszéltem, hányszor mentünk ki ügyeletes ORVOSHOZ, aki egy EKG-t nem tudott elemezni, vagy egy rendes anamnézist felvenni a betegről, vagy már halálra unta magát az ügyeletben, és meg akart szabadulni a betegtől. De írjunk már le egy egész képzést, ami a sürgősségi orvostanra épül. Talán nem tanulunk meg minden legritkább betegséget patológiából, és anatómiából sem kapunk saját formalinos tetemet egy egész tanévre, és nézünk meg az emberen minden forament, sulcust és társait.. és? A fontosabb dolgok le vannak adva, a vizsgák piszok nehezek, és ki van egészítve a tananyag mindenhol, ahol kell. Gondolkodni is tudni kell, meg a folyamatok hátterét is, nyilván. Hiába, hogy a mentőtiszt szakma nagyon a protokollokra szorítkozik.
Mindegy, úgy érzem, hogy ez az orvos vs. tiszt ellentét soha nem fog abba maradni.. az én párom is orvostanhallgató, belelát a képzésbe és nem írja le az egészet annyival, hogy "etk". Persze az elején, mikor megismertük egymást, pont ugyanezeket szajkózta...
Egyébként múltkor feljött ez a téma az állomáson, és nem is nagyon akarna ügyeletet vinni senki. Nekem sem fáj a fogam egy ilyen posztra később. Én csak azt mondtam, hogy ha nincs orvos, jó alternatíva lehet a tiszt. S ha nem vetted volna észre, egyetértettem veled a receptekkel kapcsolatban. De ettől még mindig erős szónak érzem a kuruzslást, és lehet nekem jönni, hogy most jajj, magasztalom a mentőket, és csak savanyú a szőlő, mert engem nem vettek fel az orvosira (sose akartam menni), de akkor is sokkal jár egy beteg, ha tiszt van ott, mintha lenne mondjuk egy szemész az ügyeleten. Lehet, hogy ti 2 évvel többet tanultok, de a végén lesz egy szakterületetek, és ahhoz zseniálisan fogtok érteni (tényleg így gondolom!!), de a napi gyakorlatból baromira kikopnak egyszerű elemek, pl. EKG elemzés, vagy akár egy mezei kopogtatás.
Mindegy, tudom, úgyis le leszünk nézve továbbra is, prosztónak számítunk az orvosok szemében.
Én egy szóval nem írtam, hogy minden mentőtiszt hülye. Ellenben a mentőtisztek jelentős része, nagypofájú, egoista, és tudálékos. Az orvos mentőtiszt ellentét nagy mértékben abból gyökerezik, hogy a minimális tiszteletet sem adjátok meg az orvos kollégáknak, és olyan dolgokba pofáztok bele, amihez semmi közötök. Lásd korábbi példa, hogy van pofája egy oxiológiából túlképzett diplomás ápolónak megmondani egy SZAKORVOSNAK, hogy milyen gyógyszert írjon fel a beteg egyébként krónikus betegségére??!!! Érdekes, nekem egyszer sem jutott eszembe belepofázni abba, ahogy a mentős kollégák végzik a munkájukat.
Talán jobban el lennétek fogadva, az orvosok által, ha nem az jönne le minden egyes találkozáskor, hogy a mentőtisztek igazi bunkók! Komolyan, két évet lehúztam aneszten, utána váltottam háziorvoslásra, de nincs olyan, hogy az okos kollégáid ne tudnának beszólni valami miatt. Sokszor nyuszika szinten, van sapka nincs sapka, miért kötöttél infúziót, miért nem kötöttél, stb. Azért mert orvosként úgy ítéltem meg, és én ki tudom protokoll nélkül is törölni a fenekem.
Megjegyzem azon az orvosi ügyeleten ahol én dolgozom, háziorvosok, belgyógyászok, anesztesek és sürgisek ügyelnek, nagy eséllyel mind jobban kopogtat mint te, az anesztes meg mindent is jobban csinál, mint te.
És igen, addig amíg nem tanultok meg viselkedni, addig bizony rohadtul le lesztek nézve.
Sajnálom a tapasztalataidat. Tényleg.
Én sosem szeretnék olyan mentőtisztté válni, aki bírálja egy szakorvos véleményét. Én személy szerint azokról az esetekről beszélek, amiket fentebb említettem, és orvosok között is bőven akad, aki nem látja a fától az erdőt, és nem is ad a kolléga véleményére. Hierarchia, az van. Ami egyébként abszolút normális, és így is kell lennie, csak nem mindegy, milyen apropóból, kontextusban nyilvánul ez meg. Természetesen eszembe nem jutna leállni vitatkozni egy EKG-regisztrátumon egy kardiológus szakorvossal, aki nyilván sokkal, de sokkal jobban ért hozzá, mint én valaha fogok, napi szinten ezzel foglalkozik és még ezer másik dologgal, amihez nekem sosem lesz még csak közöm sem. Nem az én területem a "nüanszokat" felismerni pl.
Egy belgyógyász, aki évek óta a szakmában dolgozik, igen valószínű, hogy jobban kopogtat, mint én. :D De talán nem a kopogtatás volt a legjobb példa, hiszen megtanulható és gyakorlással bárki azonos szintre kerülhet. Azt hiszem, hogy én is abba a hibába estem, hogy kiemeltem a történetből a legkirívóbb eseteket, és nem ez az általános.
Eddig olyan helyeken dolgoztam, vagy voltam gyakorlaton, ahol meglehetősen gyakorinak számítottak az általam vázolt történetek. Még szerencse, hogy nincs mindenhol így.
Szerintem is az lenne az egészséges, ha az ORVOSI ügyeletet valóban orvos vinné, és igen, tudom, hogy ez így ebben a formában, ahogy most működik, törvényekbe ütközik, recepthamisítás, stb. Hidd el, nekem sem tetszik ez a rendszer, és nem is növeli túlzottan az emberek amúgy is alacsony szinten lévő biztonságérzetét. Alternatív, szükségmegoldásként viszont egyes (!) esetekben megállhatja a helyét a dolog.
Nem szerettem volna ellenségesnek tűnni Veled szemben, vagy úgy en bloc az orvostársadalommal szemben, és azt sugallni felétek, hogy ugyanolyan okosak vagyunk, vagy annak képzeljük magunkat. Talán nem így jön le az írásomból, tényleg elnézést kérek érte.
Ha felírhatnánk gyógyszereket hivatalosan, akkor talán más lenne a helyzet, vagy ha normálisan lenne fizetve az ügyeleti ideje az orvosoknak vidéken is, akkor is. Nyilván előbbihez komolyabb farmakológiai tudás kellene, utóbbihoz pedig rengeteg eü-be fektetett pénz. Esetleg kellene valamilyen kötelező továbbképzés, vagy nem tudom, azoknak, akik ügyeletet vállalnának. De a legjobb nyilván az lenne, ha úgy működne minden, ahogyan kéne.
Talán túlságosan önérzetes lettem hirtelen a "kuruzslás" kifejezés végett, de tudnod kell, és tudod is, hogy általános ez a feszkó az orvosok-tisztek-ápolók és igazából az egészségügyi dolgozók összes láncszeme között. Nem feltétlenül volt a legjobb módszer ennek oldására az, hogy erre befeszültem, de akaratlanul is megy, mert még az egyetemen is fújnak egymásra a hallgatók. Néhány mentőtiszt szaktársam azt képzeli magáról, hogy jobb lesz, mint a leendő orvosok, és fordítva is, állandóan megy ez az ego-harc. Én eddig nagyjából kimaradtam belőle. Nem akarom nagyon tovább bonyolítani a dolgokat, megértem az ellenérzéseid, értem a koncepciót. Örülök annak is, hogy ahol dolgozol, ott normálisabbak a körülmények, és nem bőrgyógyász viszi az ügyeletet, vagy szemész szakorvos. Akár még jók is lehetnének, ki tudja? De ha arról van szó, hogy egy betegnek szívrohama van, szerintem jobban jár egy tiszttel, és nem az elfogultság beszél belőlem.
Itt pedig ki is térhetnénk arra, hogy mire használják az emberek a különböző szolgáltatásokat, sajnos az egészségkultúra hiánya ilyen alkalmakkor tükröződik vissza. Teljesen máshogy van meg az emberek fejében, hogy mikor hová kellene fordulni, és teljesen vegyes lesz emiatt, kihez milyen esetek futnak be. Gyakorlatilag "elvárt", hogy végzettségtől függetlenül mindenhez konyíts. Míg haldokló ember(/hozzátartózója) ahelyett, hogy mentőt hívna, besétál az ügyeletre, addig a beszakadt lábujjkörmű beteghez megy ki a mentő. Itt már nem csak az ügyelet/sbo van a porondon, hanem a "sima" háziorvosi járóbeteg ellátás is, elég komplex a téma. Nem általánosítani szeretnék megint csak, de sokkal kiegyensúlyozottabb lenne a rendszer, ha a beteg is tudná, mivel hová menjen.
Szóval még egyszer sajnálom, ha úgy jött le, ahogy, és tudom, hogy mindkét oldalon megvannak ezek a jelenségek. Utópisztikus, de nagyon jó lenne, ha igazából mindenki a helyén maradna és együttműködő lenne, kevesebb feszkó lenne... jól el is tértünk az eredeti témától.
Ez viszont már egy konstruktív hozzászólás, köszönöm szépen. Nyilván orvosok között is vannak taplók, medikusok között meg pláne és orvosok között is van olyan aki nem éppen a sürgősségi ellátás csúcsa, amiben a mentőtisztek nagyon jók.
A probléma szerintem úgy lenne egyébként megoldható, hogy orvosi szupervízió és erecept van. Magyarul van ha a mentőtiszt gyógyszert akar írni felhívja az orvost, akinek referál, és az orvos felírja e-receptként.
Ami meg a betegeket illeti, a megoldás igazából sokkal jobb iskolai oktatás lenne, az ügyeleteken meg diszpécserszolgálat.
Még egyszer köszönöm a korrekt hosszú posztot! :-)
21.válaszoló nagyon szépen köszönöm érthető és részletes válaszod! Nagyon sokat megtudtam belőle, abból amire kíváncsi voltam és érdekelt! Most is tanultam valamit!
Közben olvasva a válaszokat látom kialakult egy kis szakmai vita valószínűleg egy mentős és egy orvos között igazság szerint, ehhez érdemben nem tudok szólni!
Annyit viszont biztosan tudok, hogy nekem betegként teljesen mindegy,hogy most az orvos, vagy mentőtiszt, aki jön, ha én rosszul vagyok. Számomra a lényeg legyen kedves, udvarias és próbáljon rajtam segíteni, érezzem azt rajta, hogy ő egy szakember!
Nem szeretném részletezni, de személy szerint nagyon hálás lehetek annak a mentőápolónak főleg azért amit a kórházi érkezést követően tett értem, de amikor megérkezett értem akkor is nagyon korrekt volt, azért is csodálkoztam, hogy nem adott semmit, bármint gyógyszer tekintetében. Vegig sem mondtam mi a baj már tett is a mentőbe!
Egész úton kerdezgetett! Hihetetlen sok kérdés kb. 5 perc alatt. Csomagomra is vigyázott, figyelt!
Egyedül az volt kicsit bántó, hogy másokat is megkérdezett, mi történt, vagy ez valami protokoll?? Csak annyit mondott szerencsére teljes egyezség van! (Még 30 se vagyok, nyilván eltudom mondani mi a baj)!
Ebből csak azt akartam kihozni, nagyon sokat jelentett abban a helyzetben, hogy emberséges volt, kedves volt, határozottan törődött a problémával! Ezért is csodálkoztam a gyógyszer kérdésén! De már megtudtam a választ rá!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!