Egy közeli hozzátartozóm Covid miatt lélegeztetőgépre került egy rossz hírű kórházban. Hogyan tudnék segíteni?
9-nek: lehet, hogy az eszközök világszínvonalúak, de az emberek között óriási a színvonalbeli különbség, sajnos. Hiába a klassz kütyü, ha az ember nem teszi oda mellé magát észben és lélekben...
Kérdező, remélem, szerencsétek lesz, és azon az osztályon, ahova a szerettetek került, lelkiismeretes orvosok vannak.
10-es: aha oké, de nagy az arcod. :) AKH-ban dolgozom, azt hiszem az elég világszínvonal. Az ito-n más nem is lehetne - legalább ne lennél ennyire tájékozatlan. Az ITO képzés külön rakepzes, meg a diplomás apoloknal is (ebben Z esetben van szigorlat, de jobb egy msc).
És hidd el tudom miről beszélek, engem Dr. Papai Tibor tanított, TUDOM miről beszélek. (Aki még ezt a nevet nem ismeri, annak fogalma sincs az egész szakmához)
Kevered a krónikus bel.ekkel, ahol Magyarországon cirka 120 emberre jut 2 majdnem nyugdíjas foorvos. De irogassad meg az ostobasagaidat, legalább tudom, hogy sok közöd nincs a szakmahoz (de legalább az ITO-s kollégákat ne mocskolnad).
Igen, épp ezért pontosítottam a kérdést. Érdekelne, hogy van
-e más lehetőség azon kívül, hogy ott van mellette az ápoló és nézik a monitort. Akár az alap kórházi ellátáson kívül.
Nem tudsz mit csinálni. Aki azt írta, hogy ECMO-ra kellene tenni a betegeket lélegeztetőgép helyett, az nem tudja, mit beszél. Az ECMO a lélegeztetőgép UTÁN jön, ha már az is csődöt mondd, nem helyette.
Én is orvos vagyok, nem intenzíven, hanem sürgősségin. Nem akarlak elkeseríteni, de sajnos a lélegeztetett betegek 80-85%-a meghal, és nem a hozzá nem értés miatt. Én egy elég kritikus ember vagyok, nem mondom, hogy mindenhol világszínvonalú az intenzíves ellátásunk, de szerintem a lehetőségekhez képest most igyekszik mindenki mindne tőle telhetőt megtenni. A COVID-ellátás nem is a nagyon nagy szaktudásról szól szerintem. Kidolgozott protokollok alapján dolgozunk, őszintén nem kell hozzá nagy ész, a szofisztikáltabb lélegzetetetés pedig intenzív osztályon nem okozhat gondot. A baj az, hogy ebben a betegségben mi csak támogatni tudjuk a szervezetet, nem gyógyítani. Ha nem elégséges a légzés, akkor azt támogatjuk, végső soron lélgezetetőgéppel/ECMO-val. Ha összeomlik a keringés, keringéstámohatást indítunk. A bakteriális felülfertőződésre antibiotkumot, ezen kívül van mér pár gyógyszer (vérhigító, szteorid, favipiravir stb.) amivel igyekszünk segíteni a szervezetet, megelőzni a szövődményeket. De ha ezek megvannak (és megvannak), akkor onanntól tényleg csak a szerencse, a sors, az ima stb. marad.
Mindezt azért írtam le, hogy ha (remélem nem így lesz) az illető meghal, ne az ellátásban keresd a hibát, ne is edd magatt amiatt, hogy nem tettél meg érte mindent. Ez sajnos egy nagyon durva kórkép, és ilyen előrehaladott állapotban nagyon nagy a halálozás :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!