Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Az 1910-20-30as években...

Az 1910-20-30as években tudtak a dohányzás káros hatásairól?

Figyelt kérdés
Ha nem, mikor lépett köztudatba hogy megdöglesz?
2011. dec. 31. 09:45
 1/4 anonim ***** válasza:
55%
Persze, akkoriban már nem volt titok, hogy káros. Egyébként nem a dohányzással van a baj, hanem az emberekkel. Dohányozni is lehet igényesen. Csak az emberek igénytelenek, kényszeresek, és túlzásba viszik manapság, ezzel van a baj. Régebben sokkal inkább tudtak mértéket tartani, ráadásul a világ is egészségesebb környezetnek számított, úgyhogy annyi mérget még jobban elviselt az akkori emberek szervezete.
2011. dec. 31. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egyetértek, ugyanaz van ezzel kapcsolatban is, mint az alkohollal: napi egy pohár bor nagyonis jót tesz, node egy üvegtől üvegtől már rövid távon is jelentősen romlik az egészséged.

Egyébként érdekes adat a témában, hogy Kubában él arányaiban a legtöbb 100 év feletti ember – és ők a szivar-szex-kávé háromságra esküsznek, mint a hosszú élet titkára.

Azt írják erről egyébként, hogy a szivarozók és pipázók között kevesebb a rákos megbetegedés, mint a cigarettát szívók közt. Ez szerintem könnyen lehet, hogy azért van, mert a pipázás-szivarozás sokkal nyugisabb tevékenység, mint a cigizés – ergó megint visszajutunk a mértékkel fogyasztáshoz.


Node, a konkrét kérdésedre válaszolva: Az 1800-as évek végén találták fel a cigarettakészítő gépeket, így megkezdődött a cigaretta tömegtermelése (addig az ópium, kávé és a dohány is inkább gyógyszernek számított, mint élvezeti cikknek – nyilván kis adagban), és a cigizés elegáns és divatos tevékenységgé vált.

1912-ben Dr. Isaac Adler írta le először az összefüggést a rák és a cigizés közt.

Az 1920-as években már voltak dohányzásellenes csoporosulások, de ezek az alkoholfogyasztással együtt elenezték – szóval lehet, hogy csak az „ördögtől való” volta miatt, nem egészségügyi szempontból.

1929-ben Fritz Lickint német ipse közzétett egy tanulmányt a tüdőrák és a cigizés kapcsolatáról – leírva azt is, hogy a férfiakat négy-ötször nagyobb mértékben érinti a rák, lévén, hogy a nők jóval kevesebbet dohányoznak.

1950-ben Richard Doll brit kutató újfent leírta a szoros kapcsolatot a British Medical Journalban – és elkezdték komolyan venni, hiszen eddigre már igencsak megnőtt a dohányzók száma is a világon.


Az 1980-as években már nyilvánvalónak tekintették a dohányzás káros egészségügyi hatásait – viszont ekkor a dohánylobbi is kemény melóba kezdett, hogy megtartsa bevételeit.


Röviden kb. ennyi. :)

2011. dec. 31. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
1980-as évek: Hogyan legyen híres egy cigaretta márka, lásd a filmeket, kivétel nélkül a főhősnek Piros Marlboro/Lucky Strike/L&M/Winston/Camel lóg ki állandóan a szájából, nagy drága amcsi amerikai autója van, non stop vedeli a sört, meg a jack deniel'st. Jó kis státuszszimbólumok voltak ezek itthon, egészségtelenek de cool.
2012. jan. 1. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, hasznos volt!
2012. jan. 1. 13:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!