A vizipipa fertőzi a tüdőt?
Persze hogy fertőz
sokan mondják hogy kiszívja nikotint a víz meg hasonlók. Persze mert nekik is ezt mondták de ha kicsit is utána néznének a dolgoknak, lejönne hogy ugyan annyira káros mint a cigartetta, mert hiába kevesebb benne a nikotin tovább szívod mint a cigit ezért ugyan annyi nikotin jut a szervezetedbe!
Birom az olyan hulyeket mint az elso! Ha valamennyire jartas lenne a vizipipazas teren, akkor annyit irt volna :nem keszult rola kiserlet, igy informacio hianyaban semmi igazolhato nincs se ellene se mellette.
De ajanlom osszehasonlitas keppen a zsebkendo tesztet!
Mikor fogják megérteni az emberek, hogy az a kur.a nikotin NEM KARCINOGÉN. A kátrány az, ami karcinogén, és azt bizony megszűri a víz, 80%kal jobban, mint a cigaretta szénszűrője.
A nikotin miatt így is addiktív, de NEM rákkeltő. Nincs forró füst, nincs sok kártány. Persze, valamilyen szinten mérgező a nikotin miatt (ami régen rovarirtó volt [nikotox, kb 80% nikotintartalommal kolorádóbogár ellen, betiltották, nyomot hagyott a krumplin]), de nem a tüdőt fertőzi.
- Kátrány és a vízipipa
Bár a dobozokon előszeretettel hirdetik, hogy a vízipipa dohány nem tartalmaz kátrányt, de ez kicsit félrevezető, hiszen beindítva a pipát folyamatosan képződik a szénnek köszönhetően, igaz nem túl nagy mennyiségben. A nikotin szűrésével ellentétben a kátránnyal kicsit más a helyzet. Ebből már a részecskék mérete folytán is jelentős mennyiséget elnyel a víz, ugyanakkor a szűrőhatása mégsem tökéletes. A "híres" zsebkendő-teszt (pipafüst átfújása egy papírzsebkendőn) is szemlélteti a víz kátrányszűrési képességét, ugyanis a cigarettafüsttel szemben a vízipipafüst nem hagy nyomot maga után.
- Vízipipa és a szén-monoxid
A vízipipázás során izzó szén biztosítja a dohánykeverék felmelegítéséhez szükséges hőt. A szén-monoxid forrásaként tehát a dohány mellett az izzó szén, valamint a dohányhoz kevert szerves adalékok – melasz, gyümölcsök, ízesítő szerek egyaránt fontos szerepet játszanak. A vízben a szén-monoxid alig oldódik, és a melegítéshez használt izzó szén által termelt nagy mennyiségű szén-monoxid szinte akadálytalanul kerül a vízipipázó tüdejébe, onnan pedig a vérébe. A szervezetünkbe eljutó vízipipafüst körülbelül 0,34%-1,40%-a szénmonoxid, szemben a cigarettafüst 0,41%-ával. (4) Itt számít a vízipipa mérete is, ugyanis a nagyobb méretűeknél kisebb ez az érték.
Vízipipázásnál mennyi nikotin jut be a szervezetbe?
Alapul véve a fent említett 45 perces tömést egyedül szívva a felmérés során a tesztalanyok vérének nikotintartalma közel hatvanszorosára ugrott.
Számokkal kifejezve 1,11 ng/mL-ből 60,31 ng/mL lett. (1) Összehasonlításként egy fél órás cigarettázás körülbelül 44 ng/mL plazma koncentrációt eredményez. (2)
Ebből levonható, hogy a szervezetünkbe bejutó nikotintartalom alapján a vízipipa és a cigaretta nagyjából egy kategóriába sorolható azonos körülmények között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!