Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Lehet ebből problémám?

Lehet ebből problémám?

Figyelt kérdés

Lehet abból komoly problémám, ha nagyjából 1-14 éves koromig enyhén passzív dohányos voltam? Anyám folyton benn cigizett a lakásban.


Egyébként azt hozzátennén, hogy nagyon sok rokonom dohányzik a családban hosszú évek óta, (anyám gyakorlatilag 16 éves kora óta láncdohányos, most 52 éves) és eddig senkinek sincs semmilyen betegsége, meg az idősebb dohányos családtagjaimnak sem volt ebből problémájuk, tehát valószínűleg genetikailag nem vagyok hajlamos a rákra.



2021. febr. 12. 23:07
 1/6 anonim ***** válasza:
16%
Nem ettől leszel menő gyerek, sokan ezért kezdik el, legyen már eszed!!
2021. febr. 12. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Kérlek olvad végig még egyszer a kérdésemet!


További válaszokat meg nagyon várok, nagyon érdekelnek! :))

2021. febr. 12. 23:30
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Erre nehéz lenne korrekt választ adni. Ami biztos, hogy így több rákkeltő anyagot lélegeztél be, mint aki soha nem dohányzott, még passzívan sem, így valamivel nagyobb a valószínűsége annak, hogy lesznek következmények, de ez nem jelenti azt, hogy félned kellene. Az, hogy egy rákkeltő anyag, pl. a dohányfüst belélegzése okoz-e később problémát teljesen véletlenszerű. Egy emberre nézve nem lehet meghatározni. Statisztikailag van értelme, több ezer embert vizsgálva nézni ezt a kérdést.

Mivel passzív dohányzásról van szó, ami nem is tartott túl hosszú ideig, nem gondolom, hogy mérhetően nagyobb valószínűséggel lenne következmény, mint nemdohányzó embernél.

2021. febr. 12. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Értem, nagyon köszönöm a válaszod!! És az nem számít, hogy nagyon pici voltam mikor ez történt és még fejlődésben volt a tüdőm?
2021. febr. 13. 00:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Valószínűleg számít, de ennek a jelentőségére vonatkozóan én semmilyen hiteles forrást nem tudnék idézni, így továbbra is csak azt tudom mondani, hogy emiatt nem érdemes félni. Ha Te nem dohányzol, akkor nem gondolom, hogy később lenne ebből bármilyen problémád.

Az előző válaszomhoz kapcsoltan talán érdemes még azt elmondani, hogy a dohányzás, vagy bármilyen rákkeltő ágens úgy okoz rákot, hogy a DNS-ben mutációkat indukálnak. A mutációk helye véletlenszerű, érinthet olyan gént, aminek semmi jelentősége nincs abban a sejtben és érinthet olyan gént, aminek nagy a jelentősége, illetve egy mutáció felerősíthet vagy kikapcsolhat egy funkciót. Az, hogy a rákkeltő anyagoknak való kitettség okoz mutációkat biztos. Mértéktől függően jellemezhetők ezeknek a mutációknak a bekövetkezése egy valószínűséggel, illetve az is megadható statisztikailag, hogy milyen valószínűséggel érintett egy fontos gén. Ezek mind valószínűségek, amik egy nagyobb populációra nézve informatívak. Összességében azt mondhatjuk, hogy bizonyos számú mutáció kell ahhoz, hogy növekedjen annak a valószínűsége, hogy kialakul egy rákos megbetegedés. Ez egy populációra nézve átlagosan X év rákkeltő anyagnak való kitettséget jelent. Ez az X év egy átlag, amiben benne van az is, akiben nagyon soká alakult ki és az is, akiben nagyon gyorsan. A dohányosok körében gyakoribbak bizonyos típusú tüdőrákok. A legtöbb esetben a dohányzással összefüggésbe hozható tüdőrákok több évtizedes dohányzás után alakulnak ki.

2021. febr. 13. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes választ neked is!!! :)))
2021. febr. 13. 00:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!