Akik a vegetáriánus életmódot választották, azokat mi vitte rá erre? Mit tesztek a szervezet fehérjeszükségletének kielégítéséért?
Nem vagyok vega, de jó kérdés. Azt értem, hogy szegény állatok, ez lehet világszemlélet.
Rengeteg fehérjedús zöldség van, (bab, kukorica, borsó, szója stb.)de ezeknek jórészét a szervezet nem tudja hasznosítani úgy, mint az állati fehérjét. Ráadásul az állati fehérjére szükségünk van az esszenciális aminosavak miatt, mert ugye nem tudjuk őket előállítani, mint az állatok.
Van ismerősöm aki vegetáriánus, állandóan rántott sajtot zabál rizzsel... meg néha zöldséget. Kvázi zsírt szénhidráttal :) 175 centi 50 kiló, és állandóan fárad.
Én tolom a napi egy kiló csirkémet, meg a rengeteg párolt zöldséget is, és sirályul vagyok :) Tény, hogy tanyasi csirkét veszek, mert azt az elvet, hogy üzemileg tenyésztik szerencsétlen tesco-s csibéket, sosem látnak napfényt, idegbetegek stb. nem pártolom. Inkább az az elvem, hogy éljen az az állat rendesen, tudjon kapirgálni, érezze jól magát. Leölni amúgy sosem tudnék semmilyen állatot, akkor lehet, hogy vegává válnék ha ilyet kéne tennem :) Még a halakat úgy ahogy megoldom :)
Na jól elkanyarodtam :)
F/28
Én anno azért lettem lakto-ovo vegetáriánus, mert nem akartam egyetlenegy állat meggyilkolásában sem közrejátszani.
Lakto-ovo étrenddel szerintem egészségesen lehet táplálkozni (csak húst nem eszik, tehát tejet, tojást, tejterméket igen).
Már nem vagyok az sajnos, de soha annyi energiám nem volt, mint akkor, az ízületeim sem fájtak ( nem úgy, mint előtte, vagy mint most) és lelkileg is jobban éreztem magam.
Fantasztikus időszak volt az életemben, de sajnos alig 2 évig tartott.
Kb. 20 éve vagyok vegetáriánus (33/F). Gyerekkoromban (8-10 éves lehettem) kezdődött teljesen spontán az a folyamat, hogy nem kívántam többé a húst. Talán közrejátszott benne az állatok szenvedése miatt érzett lelki fájdalom, ami elutasítássá alakult, talán az is, hogy mócsingos hússal, és más húskészítményekkel kapcsolatban negatív élményeim voltak. A menzán például 10 évesen majdnem megfulladtam egy nagy darab rágós húsdarabtól, amelyet sem lenyelni, sem kiköpni, sem megrágni nem tudtam. Aztán később egy lacikonyhán sikerült olyan véres hurkát ennem, ami büdös, rossz ízű volt és szőrös bőrdarabok fordultak ki belőle. Más alkalommal lángolt kolbásztól hánytam napokig. Persze leginkább a pszichés elutasítás dominált. A különböző húsféléket fokozatosan hagytam el, az amorftól, (pl. főtt hús, sült hús, grillcsirke...) kezdve a "szalonképesen csomagolt" (hurka, felvágottak) készítményekkel bezárólag. Végül, nagyjából 20 évvel ezelőtt a halat is elhagytam. A legutolsó hús, amit valaha fogyasztottam, egy fishburgerben volt, a '90-es évek elején egy McDonald's-ban. Azóta sem ettem egy falatot sem, és nem is kívánom.
Tejtermékeket és néha tojást fogyasztok. 185 cm magas és 90 kg vagyok, súlyzóval edzek (csupán erőnlétre és alakra, minden "hátsó szándék" nélkül :)). A fehérjebevitel az erőnlét illetve a fejlődés szempontjából kritikus pont és tisztában vagyok azzal is, hogy az állati fehérjék jobb hatásfokkal hasznosulnak a szervezetben, mint a növényi eredetűek. Fehérjeszükségletemet leginkább sajt, túró, ritkábban tojás fogyasztásával próbálom kielégíteni.
Emellett rendkívül erősnek és fittnek érzem magam, nagyon ritkán vagyok beteg (kisebb meghűlés évente kb. egyszer). Soha nem váltanék életmódot.
Én 19 éves lány vagyok. Alapvetően nem pártolom a vegetáriánus életmódot, de a napokban láttam egy videót amin konkrétan elsírtam magamat, hogy bánnak szerencsétlen állatokkal. Nem tudom, ez mennyire kisarkított nézőpont, mindenesetre engem nagyon ledöbbentett. Mert én úgy gondolom, hogy a haszonállatokat az ember azért tartja, hogy megegye őket, de azért a méltóságteljes halálhoz nekik is joguk van, nem pedig arra vannak, hogy néhány vadbarom ember az üzemekben kiélje rajtuk a szadista hajlamait. Az ilyen embereket le kéne lőni komolyan mondom!
Szóval a lakto-ovo vegákkal szimpatizálok és valószínűleg át is térek arra, mert a tejtermék fogyasztása nálam rendben van. Nem tudom igazából, ezzel mennyi kárt okozok magamnak... Az az egyetlen problémám, hogy az ilyen szója, stb amit hús helyett esznek a vegák, az eléggé megfizethetetlen.
Egyébként ez a video: [link]
Régebben valószínűleg főleg 2 oka lehetett annak, hogy valaki vegetáriánussá vált. Az egészség megőrzése, és az állatok védelme. (Vagy vallási tanítások, ez tulajdonképpen már 3 ok :)) Újabban remélhetőleg egyre többen a klímaváltozás megfékezése érdekében válnak azzá. Ugyanis az állattartás sokkal jobban terheli a környezetet, mint a növénytermesztés. Javaslom megnézni a [link] weblapot.
(Esetleg még egy negyedik ok lehet, hogy lennie kell olyan vidékeknek, ahol az emberek nem engedhetik meg maguknak, hogy húst, vagy akár tojást és tejtermékeket fogyasszanak.
A következő idézet a [link] oldalról származik:
"Elgondolkodásra késztethetne ezen felül az a tény, hogy a világ népességének nem elhanyagolható része húst egyáltalán nem, vagy csak ünnepnapokon fogyaszt, míg más tájakon a húson kívül se a tejet, se a tejtermékeket nem ismerik. Mindezekről kiterjedt néprajzi leírások számolnak be, valamint arról is, hogy ezeknél a népeknél a B12 vitamin hiánynak semmiféle jele nem tapasztalható, jó egészségnek örvendenek és nehéz testi munkára képesek.")
A vegetáriánusok a szervezet fehérjeszükségletének kielégítése érdekében a növényi élelmiszereket változatosan fogyasztják, illetve pl. lakto-vegetáriánusok a legkülönfélébb tejtermékeket is tudják használni ilyen célra. Egy-egy fajta növény általában nem tartalmazza az összes esszenciális aminósavat (Ez alól, ha minden igaz, a szója kivétel Egyébként úgy tapasztaltam, hogy a szója nagyon ellentmondásos élelmiszer. Hiába készültek tanulmányok 100-as nagyságrendben, a fele ezt mondja, a fele azt.), de komplettálással kiegészíthetők. (Azaz pl. a gabonák és a hüvelyesek jól kiegészíthetik egymást.) Ezen kívül nagy szerepet kapnak a magok is. Mogyoró, dió, mandula, napraforgómag, szezámmag, lenmag (Nem biztos, hogy a legfontosabbakat sikerült felsorolnom, kezdő vegetáriánus vagyok.) Aztán olvastam olyat is. hogy: "Amíg a hús (állati fehérje) lebontása jelentős munka befektetésre készteti szervezetünket, hogy a fehérjét aminosavvá bontsa vissza, amiből újabb munka befektetésével felépítse emberi fehérjévé, addig a növényekben aminosav van jelen, így a szervezet jelentős energiát spórol, ha ebből építi fel saját fehérjéjét." [link]
Azt mondjuk nem tudom, hogy aki az állatok védelmére lakto-vegetáriánus, az mit tud arról, hogy elvileg a tejtermelés együtt jár a borjúhústermeléssel, ugyanis elvileg a tehén csak akkor ad tejet, ha borjadzik. (Akkor viszont mit kezdenének annyi borjúval...)
Ami még nagyon fontos, bár szorosan nem kapcsolódik a kérdéshez, a 2 legfontosabb pótolandó vitamin a vegán táplálkozást követők számára (akik egyáltalán nem fogyasztanak állati eredetű terméket) a B12 és a D vitamin. (Utóbbi inkább a "napozás" hiánya esetén.)
Ajánlom még a [link] oldalt is.
Én vega vagyok de le a kalappal a 00.33 válaszoló előtt!!!
Jó lenne ha minden húsevő igy gondolná :-)
Kedves kérdező.
A szója az egyik legolcsóbb vegakaja de sok "húspotló " készitmény van ezenkívül és kb húsárban.
Ne hirtelen térj át ha igy döntesz ,ismerd meg előbb a vegavilágot :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!