A zabpehely jó-e gyomorfekélyre? És még mi jó rá ha nem akarok gyógyszert szedni?
Nem az a lényeg,hogy mi a jó,hanem az.hogy mi nem. ételekCélszerű 4-5, azonos időpontban fogyasztott étkezésekből álló étrendet kialakítani. Törekedni kell az egyenletes táplálékmennyiség elosztásra, kerülni kell az egyszerre nagy mennyiségű táplálék fogyasztását. A késő esti vacsora kedvezőtlenül hat, fokozza az éjszakai savtermelést, ezért jobb a korai vacsora és utána már nincs szükség pótvacsorára. Célszerű jól megrágni a táplálékokat. Az élelmi rostokban gazdag diéta hatására valószínűleg csökken a relapszusok (visszaesések) kockázata. A zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök és a gabonaneműek – félbarna, barna kenyér, barna rizs – naponta szerepeljenek az étrendben. A rostban gazdag táplálékok kedvező hatása azzal magyarázható, hogy lassabban ürülnek ki a gyomorból, tovább tartózkodnak ott, így savkötő hatásuk is tovább érvényesül, mint a pépes halmazállapotú táplálékoké.
A fekélybetegség diétájára az igen nagy egyéni különbségek jellemzők és az általános érvényű megállapításoknak kis jelentőségük van. Legfontosabb a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás, mely igazodik az egyén tápanyagszükségletéhez, tartalmazza a szervezet számára szükséges fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat és nem tartalmazza a panaszt okozó ételeket, italokat.
Általában jellemző, hogy a betegek alultápláltak, nem mernek enni, mert félnek a tünetek fokozódásától. Ezért legtöbb esetben energiában gazdag étrend adására törekszünk. A fokozott tápanyagszükségletet az ételek dúsításával lehet kielégíteni. Felhasználhatunk erre a célra tejszínt, tejfölt, tojássárgáját, tejport, sajtot és húspüréket. Emellett fontos a dohányzás elhagyása, nyugodt életmód biztosítása, stresszhelyzetek csökkentése.
A leggyakrabban panaszt okozó élelmi anyagok, élelmiszerek:
méz – hangyasav-tartalma miatt ingerli a gyomor nyálkahártyát
a tömény cukros ételek izgatják a gyomor nyálkahártyáját, ezért nem javasolhatók a dzsemek, lekvárok, karamellás tej. Az ételkészítéshez kevesebb cukrot használjunk
magas sótartalmú nyersanyagok
erős fűszerek, fűszeres ételek – helyette friss fűszernövények, enyhébb fűszerek alkalmazása (petrezselyemzöld, zeller, kapor, snidling, borsikafű, majoránna, kakukkfű, bazsalikom, köménymag)
erjedt, csípős sajtok
bő zsiradékban sült ételek – a hevített olajokban a gyomornyálkahártyát erősen izgató bomlástermékek keletkeznek, ezért a pirítástól, a hosszabb sütéstől és a rántott ételek készítésétől tartózkodni kell
füstölt, magas zsírtartalmú húsok és hentesáruk (szalonna, császárhús, tepertő, disznósajt, szalámi- és kolbászfélék) ne tartozzanak a gyomorbeteg diétájába.
a hisztamin elősegíti a gyomorsav termelődését (füstölt sonka, érett sajtok, bor)
kávé, szeszes italok
száraz hüvelyesek puffasztó hatásuk miatt kerülendők
káposzta, retek, uborka, zöldpaprika – egyéni kipróbálás alapján fogyasztható
húsleves, erőleves, pecsenyelé, kocsonya magas extraktív anyag tartalma miatt hyperacid betegnek nem ajánlott
szélsőséges hőmérsékletű ételek, italok fogyasztása nem célszerű
az ételek túldíszítése fokozza a savtermelést
Az első választ már olvastam valahol,de azért köszönöm!
A második válasz írónak csak annyit mondanék hogy a hülye dumáját hagyja meg a "lovaknak"
Kérdező, én csak segíteni akartam, de ha te inkább a zabpelyhet választod a vízivás helyett, tedd azt, de ne csodálkozz rajta, ha a fekélyed mellé még nyeríteni is fogsz. :D
Komolyra fordítva: jó lenne a zab, ha... Olvasd el ezt pár sort, amit Somlósi Lajos előadásából ollóztam ki:
"Rengeteg életerőt, energiát rejt, organikus zsírtartalma magas (7,1g/100g), gyorsan felszívódik. Kincsem egyik titka a csíráztatott zab volt, amely nem csak lovakból hozza ki a maximális teljesítményt, de férfiakból, sportolókból is, és a baromfiudvarban felhasználva a téli tojástermést is biztosíthatja. Segíti a hidegtűrést.
A rossz hír, hogy magas zsírtartama miatt gyorsan oxidálódik is, így a boltban vett zabpehely már rég halott... Pelyhesítéstől számított két napon belül elkezd veszíteni értékéből, a hatodik-nyolcadik napra már teljesen elveszíti azt. A többi gabonapehely is gyorsan oxidálódik – ezért kell otthonra a pelyhesítő –, de a zab a leggyorsabban. (Zab után a malomköveket rizzsel kell átpörgetni, hogy a zsír ne maradjon köztük.)
Zsírja koleszterin-folyamatokban is hasznos, védi a szívet, a keringést, gátolja az érelmeszesedést.
A bőr legjobb segítsége, összeköti a kül- és belvilágot. Ételként, maszkként, pakolásként, súrolóként is hasznos. Pl. ekcémára zabpakolás.
Pajzsmirigy betegségek esetén is a legjobb.
A tönköly mellett a zab fehérjéi épülnek be a leggyorsabban, fehérjehiány esetén javasolt.
Magas kalcium tartalma segíti a csont- és fogképződést, vastartalma a vérképzéshez segítség, magnéziuma az agyat és a szívet erősíti.
Megbízható támasza az akaraterőnek.
Meglágyítja a megkeményedett testrészeket – pl. beállt váll – és érzelmeket. Oldja a depressziót, szomorúságot.
Serkenti a szellemi teljesítményt, növeli az ellenállóképességet.
Cukorbetegség esetén gyakran segít, úgy az esetek 70%-ában, de ha az alapvető problémát, az anya-gyermek kapcsolatot még nem rendezték a felek, addig nem sokat tehet.
Fekvőbetegeknek nagy energiatartalma és a benne lévő sok tűz miatt nem ajánlott. Bőkezű, nemes étek az egészséges embernek, boldogság a léleknek, világosság az értelemnek."
Tehát ha nincs otthon pelyhesítőd, a bolti zabpehely már nem sokat ér...
Nem igaz, hogy a méz ártana a gyomorfekélynek! A repcemézet kifejezetten ajánljuk rá! Az egyetlen nem savas méz. Sőt, a cukorbetegek is ezt viszik.
Üdv, egy méhész
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!