Kezdőoldal » Egészség » Bio életmód » Tényleg létezik vitaminreziszt...

Tényleg létezik vitaminrezisztencia?

Figyelt kérdés
Több helyről hallottam már, hogy aki rendszeresen szed vitaminokat vagy multivitamint a napi vitaminszükséglete fedezésére (tehát nem adagolja túl) az egy idő után hozzászokik és ha valami miatt elhagyja, akkor gyengébb lesz, mint azok, akik nem szedik rendszeresen, mivel a rendszertelen szedők szervezete a raktározáshoz alkalmazkodott, a rendszeres vitaminszedőké pedig ahhoz, hogy ürítse amint lehet, mert hamarosan jön a következő adag.

#vitamin #vitaminrezisztencia
2012. jún. 11. 20:06
 1/9 anonim ***** válasza:
Logikusnak tűnik, el tudom képzelni.
2012. jún. 11. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Vitamin szaküzletben dolgozom.Ezen én is eltűnődtem,főleg mert gyógynövényekkel foglalkoztam azelőtt.Azt tapasztaltam,hogy akinek kifejezetten gyenge az immunrendszere,ha hirtelen abbahagyja a vitaminok szedését,akkor jelentkezhet rajta valamiféle fertőzés,betegség.Ilyenkor fel kell tenni magunknak a kérdést,hogy szedjük-e folyamatosan a vitamint,és jól érezzük magunkat(független cégek felmérése szerint tanácsos lenne,hiszen a föld és a zöldségek/gabonák/gyümölcsök vitamintartalma töredéke az akár 30 évvel ezelőttinek,és ez a tápanyaghiány vezet lassan de biztosan a legtöbb betegség kialakulásához)vagy úgy dönt az ember,hogy nem szed vitaminokat(sokan műnek találják a tabletták bekapkodását)de akkor egyéb módon kell erősítenie az immunrendszerét,hiszen az nem működik megfelelően.Ha valaki vitamint szed és abba akarja hagyni,tegye azt fokozatosan,ne egyik napról a másikra.
2012. jún. 12. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"a rendszeres vitaminszedőké pedig ahhoz, hogy ürítse amint lehet, mert hamarosan jön a következő adag."

A vízben oldódó mindenkinél ürül, a zsírban oldódó mindenkinél raktározódik, ha nem így lenne nem lehetne túladagolni.

Az, hogy kevesebb vitamin van mostanában mindenben ki tudja mennyire igaz, de hogy kevesebb olyan ételt esznek, ami sok vitamint tartalmaz az biztos. Fehér kenyér, fehér rizs tészta. Ezen felül a túlzott sütés, főzés is rontja ma vitamintartalmat, stb.

És végezetül, ha elhagyja a vitamint legyengül? Naná! És ugyanúgy legyengül ha vitamindús táplálkozásról átvált szemét kajára az ember. A vitaminok nem olyan dolgok, amiket csak úgy elhagyhat az ember minden következmény nélkül, akárhogy is veszi magához.

2012. jún. 15. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hogy a zsírban oldódó vitaminokat könnyű túladagolni,ez egy hatalmas tévedés.Vegyük pl.a D-vitamin-t,aki most éli virágkorát,mikor nem csak nálunk,de Amerikában is több ezer NE-t javasolnak belőle,mivel kimutatták,hogy a rák előfordulása minimum(!)25%-kal csökkenne a világban,ha az emberek nem szenvednének a D-vitamin az emberek 90%-nál egyértelműen kimutatható hiányában.A K-vitamint éppígy kezdik felfedezni.Eddig azt gondolták elég az,amit a bélbaktériumok termelnek a szervezetben,de ez a tézis is megdőlni látszik.Az E-vitamin pedig egy alapból minden embernél hiányzó vitamin,amit a vezetékes víz klórtartalma is tizedel,hogy a leghétköznapibb példát említsem.Rengeteg az olyan pár,akik évekig próbálkoznak és nem jön össze nekik a baba,és ha elolvasnák,hogy az E-vitamin hiánya akár terméketlenséget is okozhat,talán megoldódhatna a nagy szomorúságuk.Az E-vitamint,éppúgy ahogy a D-t,csak extrém méretekben lehetne túladagolni.Bajosan.Kicsit tovább tárolja a szervezet,mint a vízben oldódó vitamint,de nem olyan hosszan,mint ahogy a köztudatban él.
2012. jún. 16. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

# 2: Ennek a csökkent vitaminmennyiségnek mi a pontos oka? Nem valami marketingfogás ez is, hogy vegyék a vitaminokat? Épp mesterséges termeléssel kéne magasabbnak lennie a vitaminmennyiségnek, mert az időjárás lehet szélsőséges, de mesterséges termelésnél optimális a hőmérséklet, a vízmennyiség, a vízminőség, a táptalaj minősége és a napfény mennyisége is. Már amennyiben ezek valóban megtörténnek.


# 4: E-vitamin van a húsban, a vörös húsban rengeteg. Tehát a magyarok annak hiányában biztos nem szenvednek, mivel mi jellemzően húst hússal eszünk.

2012. jún. 17. 08:11
 6/9 anonim ***** válasza:

A vitaminkészítményeket mindig időszakosan kel szedni!

pl.: tavasszal 1-2 hónapot majd ősszel 1-2 hónapot.

2012. jún. 18. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az utolsó válasszal(a vitaminok időszakos szedésével)nem értek egyet.A vitaminokat az étellel,természetes módon nap,mint nap kellene magunkhoz venni,mert a vitamin szó azt jelenti,hogy életfontosságú,amit a szervezet csak külső forrásból kaphat meg(tehát nem termeli)a mai ételekkel bizonyos mikrotápanyagok,esetleg enzimek(kizárólag a nyersen fogyasztott ételekből)és némi vitaminhoz mindenképpen hozzájutunk,de az emberi szervezet még nem fejlődött oda,hogy a "némivel"beérje.Nekem sem tetszik a gondolat,hogy kapszulázva van az egészség,de sokat tanultam és tapasztaltam ahhoz,hogy világosan lássam a tápanyaghiány milyen problémákat okoz.Nyilván hosszabb távon,és pont ebben van a veszélye.Az emberek nagy része azt látja,hogy ez a káposzta pont úgy néz ki,mint a dédanyáink káposztája,tehát ugyanolyan értékes is.Ez a látszat.És sajnos a látszat nyer általában.Egyébként a Gödöllői Agrártudományi Egyetem mérte fel,hogy 1960 és 1990 között a káposzta vitamin tartalma 95%-ot csökkent.Ők független "bírák" voltak.Most 2012-t írunk.
2012. jún. 18. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Biztos,hogy a vitaminokban van üzlet,ez tagadhatatlan.Az lenne a megfelelő hozzáállás,ha kellő mennyiségben,mindenkihez eljuthatna a vitamin,a nyugdíjas nénihez is.

A mesterséges művelés sajnos nem arról szól,hogy megfelelő,az évtizedek alatt megkímélt,kellően gondozott,és nem agyon műtrágyázott talajból kapjuk az ételeket,ami vegyszerrel dúsított és pont ezért ásványokban és vitaminokban szegény lesz a végeredmény.Lehetne dúsítani vitaminnal a zöldséget,de ahhoz nem elég a műtrágya,a növénynek nem csak egy-két féle ásványra van szüksége,hanem az ásványi tábla szinte minden elemére.Akkor ellenálló lenne és műtrágyázni sem kellene.De ez nem megoldható,mert nem kifizetődő.Pontosabban az egészségünkkel fizetünk érte.És gazdaggá tesszük a gyógyszergyárakat.És mindebből a legtöbbünknek semmi nem gyanús,szépen,havonta beállunk a sorba,kiváltjuk a harmincezer forintos gyógyszercsomagocskánkat,és még így is küszködünk,mert NEM VAGYUNK JÓL.

2012. jún. 18. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A húsban,annak feldolgozása során(érdemes végignézni egyszer)megmaradó E-vitamin elenyésző,de igazabbnak érzem azt,hogy szinte semmi.Az E-vitamin is antioxidáns,és bár nem annyira érzékeny a hőre,mint a C-vitamin,de Őt is megviseli a feldolgozás.Márpedig,hogy egy nyers,rothadó(bocsánat!)húsból szép színű,gusztusos húsdarab maradjon a boltok polcain,kell dolgozni vele...
2012. jún. 18. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!