Beteg vagyok és antibiotikumot szedek egy nap egyet kellene bevenni de véletlen kettőt vettem be. Lehet nagyobb baj?
Nem! A probiotikumnak nem feladata és nem is LEHET feladata megkötni az antibiotikum egy részét, ez olyan, mintha azt várnád, hogy egy jégkocka hozzátapadjon a forró sütőajtóhoz. És egyébként mi értelme lenne? A megkötés két dolgot jelenthet - nem derül ki melyikre gondolsz - vagy hozzátapad és NEM ENGEDI kifejeződni a hatását, vagy mechanikailag segíti minél hosszabb ideig a testben állomásozni. Az első esetnek sok haszna lenne: az ember leküld egy antibiotikumot, hogy meggyógyuljon és utánaküld valamit, hogy megakadályozza az antibiotikum hatását? :D Értelmes. A másik esetet pedig biztosan nem egy probiotikum által fog megtörténni, hiszen többnyire számára is veszélyes az antibiotikum, ezért is kell minél nagyobb időtávolságban beszedni őket.
A kutatások kezdetén valóban azt remélték, hogy a probiotikum megtapadhat a bélben és ásó kapa nagyharang. De rögvest kiderült, hogy ez nem igaz, a beszedett probiotikum NEM kolonizál (nem telepedik meg) a bélben. Innentől együtt élünk ezzel a tudással és két irányban zajlik a vizsgálódás:
1) milyen hatása van az ÁTHALADÓ probiotikumoknak
2) hogyan lehetne elérni, hogy a probiotikum MÉGIS megtapadjon a bélben
Tehát mindezek ismeretében a probiotikum feladata: élve keresztülhaladni a bélrendszeren. Senki nem várja, hogy megálljon, senki nem várja, hogy megtelepedjen, azt meg végképp nem, hogy antibiotikumokhoz kapcsolódgasson.
Mialatt a probiotikum a normális létfenntartó funkcióit gyakorolja a belekben utazva, azaz anyagcserét végez, ugyanazt csinálja, mint a helyi baktériumkolónia. Csak ugyanakkora munkára ezidő alatt több dolgozó jut...
Az állításod, miszerint nincs olyan kutatás, ami igazolná a hatékonyságát, egyetlen esetben igaz: egészséges embernél. Egészséges bélflóra esetében valóban nincs semmilyen előnye a probiotikum-kúrának és így nyilván ez esetben valóban pénzkidobás. Ahogy nyilván semmilyen előnnyel nem jár táplálékkiegészítőket szedni feltöltött raktárak esetén. Azonban a kutatások elsősorban különféle kóros állapotokban vizsgálják a hatékonyságot és úgy nagyon is van létjogosultsága a szedésüknek. Ami ebből a kérdezőt érintheti az az AAD, amiben pl. pont kimutattak hatást: [link] Ráadásul már konkrétan törzseket is meghatároztak, melyek segítenek a különböző állapotokban. Szóval azért elég merész azt állítani, hogy pénzkidobás lenne. Győzködjél erről olyanokat, akiknek tényleg nincs indikációjuk erre. Bár elég nehéz a mai sressz és étkezési kultúra mellett olyat találni, akinek oké az emésztése. Az antibiotikum pedig egy oltári csapás a bélflórára (és a hüvelyflórára is btw.) úgyhogy mind antib. alatt, mind utána 3-4 hétig érdemes bél- (és hüvely)flóra támogató készítményt alkalmazni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!