Mit érthetett ez alatt az orvos? Járt már valaki hasonló cipőben?
A kezelést úgy hívják, hogy dialízis. Mivel az eljárás ijesztően hathat, ezért nem mondta el az orvos elsőre. Az eljárás során - ahogy az előző hozzászóló mondta - vért vesznek le, és megszűrik: kiszűrik belőle a vasat, majd visszavezetik. Dialízis-központok működnek a legtöbb kórházban, ahol rutin-szerűen, minden nap végeznek dialízist embereken. Leggyakrabban olyan embereken, akiket súlyos vesekárosodás ért, ezért a veséjük nem tudja hatékonyan megtisztítani a vérüket.
A lányod esetében jó eséllyel nem erről van szó.
Ha nem kaptatok konkrét instrukciókat, annak több oka is lehet. Az egyik, hogy nem volt egyértelmű, hogy miért van dupla vas a kislány szervezetében: lehet hogy csak ideiglenes, de lehet hogy hosszabb ideje meglévő probléma. Ha elfogadható értékek között van a vas mennyisége, akkor meg lehet figyelni, hogy adott idő alatt helyreáll-e a vas értéke. Ha nem, akkor kell feltárni az okát, és szükség esetén dialízist végezni. A dialízist időről időre meg kell ismételni az olyan betegek esetében, akiknél indokolt, addig, ameddig a probléma fennáll.
A legjobb amit szülőként tehet az ember, hogy odafigyel a vastartalmú ételekre, és visszafogja azokat, amíg nem lesz egyértelmű, hogy hogyan tovább, valamint megvizsgálja az otthoni élelmiszereket, italokat, esetleg vitaminokat, hogy valóban megfelelőek-e, mert előfordulhat, hogy ezek valamelyikén keresztül kapott - esetleg rendszeresen - több vasat a gyerek a kelleténél.
Semmi köze a dialízishez! Dialítist azért csinálnak ,mert a méreganyagokat maitket a vese nem tud kiválasztani kiszűrik és így a "megtosztított" vért engedik vissza az erekbe. Hemokromatozis során viszont éppen azért veszik le a vért,hogy a hiány miatt a vérképzőszervek működését fokozzák ami a vasraktárak ürülésével jár, valamint vasat is veszít az ember a vérlebocsátása által.
Ilyenkor semmit nem "adnak vissza",hizsen éppen a csökkentés a cél!
Valóban. Csak annyit kell pontosítani rajta, hogy - ahogy írtad előttem - a vérvétel valóban "hiányt" eredményez, melyre a szervezet valóban vérképzéssel reagál. Viszont itt a lényeg az, hogy a vérképzés során a már meglévő vér az újonnan képződött vérrel "hígabb" lesz, és további anyagokat tud felvenni, szállítani, így a szervezet elkezdheti kioldani a szervekből a vastöbbletet (is, más többletanyagokkal együtt). A vér egyik legfontosabb összetevője, a hemoglobin létrejöveteléhez is szükséges vas. A hemoglobin az oxigén és széndioxid szállításának egyik legfontosabb eszköze. A tüdőben a vérbe kerülő oxigént a szervekig, és szövetekig szállítja, ott leadja, majd felveszi a széndioxidot, és visszaszállítja a tüdőbe, ahol leadja, és az emberi kilégzés alkalmával kiürül. A szervezetben folyamatosan jön létre hemoglobin és pusztul is.
A vashiányos anémia a vér alacsony hemoglobin tartalmát jelenti. Ha alacsony a hemoglobin, akkor köznyelven: kevés oxigénszállító van a vérben, mely általános oxigénhiányt eredményez, mely kihat a szervek működésére, és a fejlődésre, mindenre. sokféle "alap" tünettel járhat, mint enyhe szédülés, fejfájás, koncentrációs zavar, izomfájdalom, stb, még a hormontermelésre is kihatással lehet.
A másik véglet, a felgyülemlett vas szintúgy okozhat problémákat, szintén a szervek alúlműködését eredményezheti - az adott szervét, melyben kórosan felgyülemlett. Pl ha a vesében gyűlik fel, akkor a vesék alulműködésének a veszélye kerül szóba.
Azt, hogy hol gyülemlik fel, általában a tünetek alapján tudják megállapítani, de mindegy az "ürítés" módszere általában mindenhol ugyanez.
Ha kiderül, hogy mitől gyülemlett fel a vas a szervezetében, és idővel, a kezelés során helyreáll, akkor meggyógyul, és nem lesz szükség további kezelésekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!