Niki120120120 kérdése:
Nagymamám sajnos súlyos demenciában szenved. Édesanyám ápolja otthon. Szeretnénk olyan emberekkel beszélgetni, tapasztalat csere céljából, akik hasonló helyzetben vannak. Hátha együtt könnyebb. Tudtok ebben segíteni?
Figyelt kérdés
2016. márc. 17. 09:42
1/10 anonim válasza:
Juhász Ágnes: Memóriaőrzők c. könyve segítség. Tapasztalt ápolónő a tapasztalatait, eseteit osztja meg velünk. Nekem anyósom került ebbe az állapotba.
2/10 anonim válasza:
Ird le a kérdéseidet, amire tudok, válaszolok. Demens Édesapámat ápoltam évekig, nemrég hunyt el.
3/10 anonim válasza:
A nagymamám 83 éves alzheimeres kb 6 éve, egyedül lakik bezárt és veszélymentesített házban de sokat kell járni hozzá, segíteni kell neki tisztálkodásban, öltözködésben, az ételt italt elé kell tenni, rászólni hogy menjen wc-re és az utat is mutatni a saját házában, gyakran tisztába kell tenni mert egyedül nem tudja elintézni de a pelenkát leszedné. Most ebben a stádiumban tart. Mivel nem tudja már magát semmivel elfoglalni nagyrészt alszik, beszéde lekorlátozódott arra a szintre, hogy ha jó kedve van dicséri az időt, a ruháinkat stb ha rossz a kedve akkor meg haza akar menni az anyukájához, vagy csak egyszerűen mérges hangulatban van és mint egy gyerek mindenre daccal felel. Otthonban nincs kapacitás ilyen betegekkel foglalkozni, hamar meghalna. Pár nap múlva kezd nála egy gondozó személy aki 24 órában mellette lesz, remélhetőleg megbízható lesz. Az anyai nagyanyámról van szó és a család tönkre fog menni ettől, mert anya már teljesen ki van készülve idegileg aludni se tud rendesen és sose lesz nyugodt, akkor se szerintem ha már az ápoló mellette lesz. Persze biztos nem lehet ezt jól kezelni és én is máshogy gondolkodnék ha anyaról lenne szó, mert nekem "csak" a nagyanyám és elfogadtam hogy ez már nem a régi nagymama, nem vagyok annyira elszörnyedve hogy mosni kell a kakás bugyijait és vitatkozni vele hogy másszon be a kádba. Én azt szeretném ha minél hamarabb egyszer csak elaludna és többet nem kelne fel ilyen békés módon, mert nagyon aggódom anyámért, aki erején felül küzd nagymama életéért. Legalább nyugodt legyen már akkor, ha már tényleg minden idejét ott tölti nagymamánál és mindent megtesz érte, de nem teljesen zaklatott és ideges. Hiába mondom anyának, hogy ne adjon annyi gyümölcsöt, joghurtot vagy tejet nagymamának, mert megy tőle a hasa amugy is rossz a széklet és vizelettartása, anya szerint kell neki a vitamin tejtermék, túl sok kaját is kap, persze ez mind szeretetből gondoskodásból, pedig el van hízva egész nap alszik, csak kevés könnyű ételek kellenének. 20L
4/10 anonim válasza:
Az előző vagyok. Tulajdonképpen azt látom hogy ebben a betegségben inkább az ápolója családtagjai szenvednek, nagymama már nem érzékeli ezt és nem szeretném ha meg kéne érnünk a legvégső szörnyű stádiumokat de nem lehet tudni. Nehéz.
5/10 anonim válasza:
Igen,főleg a hozzátartozó családtagoknak nehéz,akik ápolják őket. Nekem anyukámnak van ilyen betegsége,de már megőrülök tőle,annyira nehéz vele.Sajnos idővel egyre rosszabb lesz,és bele se merek gondolni,hogy hogy fogom bírni,mert amúgy is nagyon rossz az idegrendszerem,magas vérnyomásom van,és pánikbeteg vagyok. Mikor kórházban volt trombózissal,akkor se bírtak vele az orvosok,ápolók,berácsozták,lekötözték de a kötelet is kibontotta.A szobatársai is kivoltak tőle:(
6/10 anonim válasza:
Igen, én is láttam kórházban, hogy vérzett a csuklójuk a kikötözéstől. Hány éves anyukád?
7/10 anonim válasza:
Az édesanyám 78 éves, középsúlyos stádiumban van. Kerestem olyan oldalt, ahol hozzátartozókkal lehet kapcsolatot tartani, de nem nagyon van ilyen.Fizikailag teljesen jól van,csak lelassult a mozgása.Utasításra öltözik, eszik,ruhát hajtogat, kapál,mosogat néha.Az utasításokat 5 percenként kell ismételgetni, mert szinte semmire nem emlékszik.Mi egy városban élünk, apám most egyedül maradt és a mama hozzánk költözött.Minden nap hazaviszem pár órára, hogy együtt lehessenek. A legnagyobb problémám, hogy állandóan menni akar, ha már nem tudok új "feladatot" kitalálni neki.Ha hazaviszem, akkor onnan is menni akar, ha már nincs teendő. Egyedül nincs el, mindig valaki kell, hogy beszéljen hozzá, mert akkor kezd pakolni és már "ballagok is". Agyilag teljesen lefáradok, hogy egész napom azzal töltöm, hogy mindig foglalkoztassam valamivel,mert agresszív lesz, ha nem kedvére történik a dolog.Van erre valami megoldás? gyógyszerváltás, nyugtató adása... Eddig 50mg Ketileptet kapott este, amitől elég jól alszik, 3-4 esetben kell fel.Ti milyen gyógyszert kaptatok?
8/10 anonim válasza:
Nem akarlak elkeseriteni, de ezen nem változtat semmilyen gyógyszer. Altatótól, nyugtatótól bealszik, ennyi. Jellegzetes tünet, a "menni akarok", "haza akarok menni" - akkor is ha otthon van. Egy idő után nem fogja birni fizikailag, akkor sajnos elesésekre lehet számitani.
9/10 anonim válasza:
Már az is sokat segítene, ha délután aludna egy kicsit... Valahol olvastam, hogy a nyugtató egyes esetekben még agresszívebbé teszi a beteget. Lehet ennek valóságalapja?
10/10 anonim válasza:
Az antipszichotikumok az idegekre hatnak. Apukám kapott olyan gyógyszert, ami taccsra vágta két nap alatt, szerencsére észbe kaptam , és nem adtam neki többet belőle, igy valahogy rendbejött, már amennyire egy demens rendbe tud jönni... Későbbi, lerobbantabb fázisban sokat alszanak általában a betegek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!