Hallottatok már olyanról hogy zsírmáj?
igen. apunak is ez van.
kóros zsírfelhalmozódás a májban. magyarul azért van, mert sok zsíros kaját evett régen.
egyrészt a kiváltó okot kell kezelni. pl. alkohol esetében letenni.
Csökkenteni kell a fehérjebevitelt, salaktalanítás, méregtelenítés, cukor. zsíros, rántott kaják, nehéz, fűszeres kaják kerülése.
diéta, fogyás.
Nagyon szépen kezelhető, gyógyítható!!
A májbetegség kialakulásánál 3 stádium figyelhető meg.
Első stádium: tiszta zsírmáj
A gyulladás nélküli tiszta zsírmáj stádiumában a károsodás még visszafordítható. Panaszt többnyire nem okoz, általában hasi UH-vizsgálat során veszik észre a megnagyobbodott, zsírosan átalakult májat. Tiszta zsírmájat az alkoholon kívül más is okozhat. Leggyakrabban elhízás következtében észlelhető, de kialakulhat bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként, cukorbetegekben, tartós éhezés során is.
Második stádium: gyulladásos zsírmáj
Gyulladásos jelekkel rendelkező zsírmáj esetén a betegség kimenetele a sejtkárosodás mértékétől függ. A folyamat gyógyulhat, de sajnos kialakulhat májelégtelenség, ami halálhoz is vezethet. Enyhe formában csak májmegnagyobbodás, kismértékű sárgaság észlelhető. Közepesen súlyos esetben fokozottabb sárgaság, étvágytalanság, hányinger-hányás, jobb bordaív alatti fájdalom jelentkezik. Súlyos esetben akár a májkóma állapotába is kerülhet a beteg; többnyire jelentős mennyiségű italfogyasztást követően alakul ki. Kezelésében az alkohol teljes és végleges elhagyása, valamint szteroidok alkalmazása az elsődleges. Az ellátás fekvőbeteg-intézetben történik.
A máj csak egy bizonyos mennyiségű káros anyagot tud feldolgozni és hatástalanítani. Ha a kapacitásán felül kapja ezeket a romboló anyagokat, akkor a megmaradt aktív méreg a májat támadja meg. Itt lehet és kell is segíteni! Érdemes kihasználni és támogatni ezt a tulajdonságát természetes hatóanyagokkal! Ilyenkor U-vitamint, cysteint, glutaminsavat, ornitint, metionint, aszparaginsavat és az orvos által előírt vízhajtót, vérnyomáscsökkentőket is érdemes alkalmazni.
Évente egyszer javasolt elmenni a háziorvoshoz és teljes vérképet csináltatni. Ha a májenzimek bármelyike (GOT, GPT,GGT, LDH, ALP) a referenciaérték fölé emelkedik, akkor az májkárosodásra utalhat, ezért mindenképpen beszéljünk orvosunkkal.
Ha pedig tenni szeretnél magadért, tudni, hogy mit érdemes enni és mit érdemes tenni a máj védelmében, ami a felsorolt anyagokat természetes módon tartalmazza, akkor privátban szívesen segítek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!