A barátom epilepsziás, nem nagyon ismerem a betegséget, szeretnék pár tanácsot tipprt kérni a betegséggel kapcsolatban, leírnátok hogy mire figyeljek vele kapcsolatban, hogy beszélgessek a betegségéről vele?
GOOGLE!
Rengeteg mindent írnak erről a betegségről, tessék böngészni.
Úgy írom a választ, hogy én epilepsziás vagyok. Tényleg nagyon sok formája van, van egészen enyhe, és iszonyatosan durva verzió is. Valahogy meg kéne tudnod a barátodról, hogy mikor volt utoljára rohama, szed-e gyógyszert, és hogy milyen típusú az epilepszia.
Jó fej dolog tőled, hogy segíteni akarsz. :) Szerintem ha a legfontosabb dolgokat tudod, nem kell túlzottan felhánytorgatni a témát. Úgy értem, nem kell másként viselkedni vele csak azért, mert beteg. Neki sem esik jól, ha be van skatulyázva. Én sem tekintem olyan betegségnek az epilepsziámat, meg tudtam vele birkózni, mondjuk elég enyhe.
Annyi, hogy fényváltakozásra, villódzásra a legtöbb epilepsziás érzékeny. Nem tudom, milyen környezetben kerülhet elő, de fontos. Vannak olyan PC-játékok is, aminek a grafikája rohamot válthat ki. Leírásban általában benne van, úgyhogy ne egy ilyennel lepd meg szülinapjára.
Ja, és van pár antibiotikum, ami az epilepsziagyógyszerekkel nem kompatibilis. Én egyszer jártam úgy, hogy drága doki ilyet írt fel nekem, és bevettem... Olyan jó egy hétre kiütött. Úgyhogy ha valamikor te intéznéd ezt az ügyet, vagy önként vállalnád az ápoló szerepét, használati utasítást érdemes átböngészni.
Ja, és a teendők roham esetén. A legtöbb roham "tónusos-clonusos", avagy összeesős szokott lenni. Ilyenkor a beteg rángatózik a földön. A ruháját próbáld meglazítani, a feje alá mindenképpen tegyél valami puha dolgot, hogy ne verje be még jobban. Ne próbáld meg lenyomni, a szájába tenni dolgokat (apropó, szájhabzás előfordul). Előfordulhat, hogy a roham után nem lesz a tudatánál, lassúk a reflexei, ilyenkor nyugtasd meg. Ha a roham tovább tart, mint 5 perc, vagy a rohamok ismétlődnek, hívj mentőt. Orvossal a roham után mindenképp érdemes találkozni, meg neurológussal is.
Ja, és ha mondjuk úszni mentek, mindig legyél mellette. Ha súlyos fajta epilepsziája van, lehet, hogy nem is úszhat. Én gyógyszerek mellett nem kapok rohamot, úgyhogy bemerészkedek a strandra, de van mellettem valaki mindig, szükség esetére. És magasba nem mászhat, kivéve, ha ki van biztosítva mindenféle karabinerekkel (mondjuk falmászás, kalandpark), és ha problem van, le is tudják őt hozni a földre.
Azt hiszem, ennyi, de ha van kérdésed, dobj egy üzenetet. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!