Mi a különbség a kínai galagonya és hagyományos galagonya? Melyik a legjobb gyógynövény?
Bár nem tudom, hogy a "hagyományos galagonya" melyik növény lehet, de Magyarországon a legelterjedtebb fajok a Crataegus monogyna, az egybibés galagonya és a Crataegus nigra, a fekete galagonya. A kínai galagonya tudományos neve: Crataegus pinnatifida.
A "hagyományos galagonya" alkaloidái, szteroidjai, mono- és politerpenoidjai, flavonoidjainak legfontosabb élettani hatása a szívizmok oxigén ellátásának javításában rejlik. Ezen alapulnak orvosi alkalmazásai is. Szív elégtelenség, szív ritmus zavarok, idős korban jelentkező szív panaszok kezelésére használják. Hasonló hatású, mint a digitálisz (gyűszűvirág) drogja, de nem mérgező.
Másodlagosan használják emésztő rendszeri panaszok kezelésére (nem gyomorrontás vagy hasfájás ellen) illetve az endokrin rendszer (pajzsmirígy, mellékvese stb.) működésének kiegyensúlyozására.
Ugyanilyen indikációja van a kínai galagonya alkalmazásának is. Ebből a növényből több mint 150 élettani hatású vegyületet izoláltak. A tőbbi galagonya fajt nem vizsgálták ennyire intenzíven, csak bizonyos hatóanyag csoportokat (amelyeket fent felsoroltam) azonosítottak és jellemeztek.
A gyógynövények alkalmazása nem precíz, pontosan meghatározott anyagok használatát jelenti, hanem a növény "drog"-jának biológiai hatásának kihasználását. A drog midig összetett, több tucat különböző vegyületből áll. Nagyon ritkán lehet azonosítani egyetlen anyagot, mint az élettani hatásért felelős komponenst. Éppen ezért nincs jelentősége a növényi drogok pontos összetételének.
Egy növény csoport (mint pl. a galagonya-félék) fajai nagyon hasonló biokémiájúak, ezért nagyon hasonló vegyületeket tartalmaznak. Az eltérések az egyes komponensek arányaiban, koncentrációiban vannak. Az, hogy a galagonya-félék kb. 250 fajából melyiket tekintjük gyógynövénynek, inkább hagyomány, esetleg gazdasági döntés (pl. amelyiket legnagyobb mennyiségben, és legolcsóbban lehet gyűjteni), mint biológiai hatás vizsgálatok alapján történő kiválasztás.
Hogy valami értelme is legyen a fenti fejtegetéseknek, röviden összefoglalva: teljesen mindegy, hogy kínai vagy "hagyományos" galagonyát használ, az Ön szempontjából nézve ezek azonos hatásúak. Legfejeljebb abban lehet különbség, hogy egy vagy két kanál drogot kell-e tenni egy bögre vízbe (mert a drogok koncentrációja eltérő lehet), de ez rá van írva a csomagolásra, és ha azt betartja, nem lehet baj belőle.
Véleményem szerint az, hogy a patikában kapható galagonya tea "kínai", inkább marketing, mint fajnév. A keleti gyógyászat misztériuma sokaknak vonzó, és ha vehet egy "keleti" vagy "egzotikus" változatot egy készítményből, akkor szívesbben fizet érte akár még egy kicsivel többet is. Ha nagyon rosszindulatú akarnék lenni, akkor azt mondanám, hogy még az se biztos, hogy valóban kínai galagonya (Crataegus pinnatifida) van a zacskóban, hanem a "hagyományos" (C. monogyna és/vagy C. nigra) drog, "kínai" felirattal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!