Meg tudja állapítani saját magáról egy ember, hogy "Asperger-szindrómás"?
Nem.
Mivel olyan betegség, aminek a tünetei azért eléggé egy irányba mutatnak, túl nagyot tévedni sem tévedhet azért.
De ha biztosat akarsz, akkor fordulj szakemberhez.
"Az asperger ugye a legenyhébb forma a 3 közül."
Nem, a PDD-NOS a legenyhébb forma, mivel annak a diagnosztikai kritériumai a legkevésbé konkrétak. Gyakorlatilag olyan autista vagy Asperger-szindrómás, akinek vannak autisztikus tünetei, de nem elég, hogy az ott meghatározott diagnosztikai kritériumoknak megfeleljen.
A fenti képet össze fogja kuszálni, hogy a legújabb DSM (itthon nem a DSM-et, hanem a BNO rendszerét használják, de az is változhat) szerint megszűnik a három diagnózis, lesz helyette autizmus, annak viszont lesz három súlyossági fokozata, ráadásul a kritériumai közelebb állnak az Asperger szindróma kritériumaihoz.
Az NT és az autisztikus spektrum zavarok között pedig ott van az úgynevezett "broad phenotype". Olyasvalaki, akinek vannak autisztikus vonásai, de semmilyen diagnózishoz nem elegendőek. Tipikusan autista gyerekek szülei, akik miután a gyerek diagnózist kapott, rájönnek, hogy nekik is vannak hasonló vonásaik, és elmennek diagnózist kérni. De itthon (ezt cinizmus és helyeslés nélkül mondom), akinek munkája, önálló egzisztenciája, családja van, az ha beleszakad se kap többet ennél. Ha valamelyik markánsan hiányzik, akkor kap esetleg PDD-NOS-t. Itthon felnőttként Asperger-szindróma diagnózist csak minden területen megnyilvánuló elmaradásokkal adnak.
Erre mondom, hogy az "Asperger szindróma", nem öndiagnosztizálható, gyakorlatilag minden más betegséghez hasonlóan. De túl nagyot tévedni sem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!