Igaz lehet az hogy mostmár az áttétes rákokat is tudják kezelni?
Állítólag az utóbbi pár évben olyan nagy mértékben fejlődött az orvostudomány hogy a súlyos áttétes rákokat és nagyon jól tudják már kezelni.. pl. a tüdőrák esetében. Tehát ma egy áttétes tüdőrákos nem hal meg
Sok ráktípust tudnak jól gyógyítani különféle módszerekkel. Van amelyikekre célzott kemoterápia nagyon hatékony, van amelyikekre ilyen-olyan "módosító" szerek, van amelyikre a hormon terápia és meglepő, de van amelyikre a sugárterápia a hatékony.
Talán az egyik leginkább előtérbe kerülő módszer az immunterápia, amivel főleg immunogén ráktípusokat lehet jól kezelni. A melanoma tuti az, de talán a nem kissejtes tüdőrák is.
Immunogén: immunrendszeri választ kiváltani tudó.
Az áttétes melanoma pl. még 10-20 évvel ezelőtt is majdnem biztos halálos ítéletnek számított, de aztán megjelent az immunterápia, ami 10-20-30%-kokkal is növelni tudja a túlélést, van hogy többel (sok dologtól függ).
Az immunterápia lényege röviden.
Mivel a ráksejtek saját sejtek, rendelkeznek immunmódosító képességekkel. Igazából a rák azért tud kibújni az immunrendszer felügyelete alól, mert azt tudja mondani neki, hogy "Ne bánts, barát vagyok!" és az immunrendszer ezt elfogadja a decentralizált működés miatt. A rákos sejtek a mutáció során sokféle ilyen módszert alakítanak ki és igazából minél inkább erőlködik az immunrendszer, annál rosszabb, mert még segíti is a ráksejtek terjedését meg a daganat növekedését.
Az immunterápiás szerek gyak. leblokkolják az immunrendszerben ezt a gátló funkciót, mintha nem is létezne, így a rákos sejtek nem tudják többé kihasználni, ekkor bamm, a T limfociták körbezárják a rákos sejteket.
Persze ez nem mindenkinél és nem minden esetben működik, de ha igen, akkor nagyon drasztikus és sokszor tartós. Vannak fent képek, amint brutál áttétes szövetekből, szervekből, eltűnik a rák, vagy éppen a szövettan nagyon erős T limfocitás beszűrődés látszik.
Persze ezzel együttjárhatnak olyan mellékhatások is, mint a normál szervek gyulladása, mint a pajzsmirigy, vagy a máj, de az elmondások alapján ezek a problémák sehol sincsenek a klasszikus kemoterápiák által kiváltottakhoz képest.
Szóval igen. De aztán ott vannak még a vakcinás megoldások, amiket általában immunterápiával szoktak kiegészíteni, meg ezer másik ígéretes, kifejlesztés alatt álló technika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!