Inzulinrezisztencia étrend?
Olyan dietetikust keress, aki személyre szabott étrendet ad, nem sima sablont.
Ehhez látnia kell a vérvételi értékeid, tudnia kell őket értelmeznie, tudnia kell, mi a célod (például súlytartás, vagy súlycsökkentés, vagy gyermekáldás), pontosan mit sportolsz, mire vagy allergiás, milyen az életmódod stb. stb.
Az étrenden kívül a vitaminok, nyomelemek is fontosak, betegségek esetén ugyanis hiány alakulhat ki felszívódási zavarok miatt, még a legjobban összeállított étkezés mellett is. Vitaminból sem mindegy mennyit, milyen fajtát szedsz. Ehhez is ért egy szakember.
Ilyen dietetikus viszont sajnos nem lesz olcsó, de csak egyszer kell az étrendet személyre szabni.
Én Csonka Júliát ajánlom, de ha kiírod inkább úgy a kérdést, hogy IR, PCOS specialista dietetikust keresel, biztosan fognak tudni neveket ajánlani többen is.
Ezt érdemes végignézni, ha még nem tetted:
Azt te tudod, hogy neked mennyire kell szigorúnak lenni, mit engedhetsz meg magadnak. A fenti tanfolyamszerűség szerintem a legsúlyosabb esetet veszi figyelembe.
Nem kell salátán élni. Simán helyettesíteni kell a gyorsan felszívódó CH-kat lassan felszívódóakkal.
Sima lisztes pékáru helyett tk. lisztes, zablosztes, riszlisztes cuccok. Sima fehér rizs helyett barna rizs vagy basmati rizs. Tk tészta a sima helyett, de legalább durum. Bulgur, kuszkusz, köles, quiona, ezek mind ehetők. Burgonyát is lehet, csak ne heti 5x. Krumplipüré helyett lehet csinálni pürét borsóból, karfiolból, zellerből...mind tök finom.
A húsokat eheted ugyanúgy. Tejtermékek közül is csak a tej és a joghurt problémás, de azokat is lehet enni, csak nem minden étkezésre.
Egy csomó mindenből lehet kapni hozzáadott cukor nélkülit, lehet csinálni cukormentes, IR barát desszerteket is.
Van egy rakás receptes oldal, én az afonyamamora-t szeretem a legjobban, onann már több receptet is kipróbáltam, tök jók.
Én nem vagyok sem orvos,sem dietetikus sem ir-es,igy csak sima diétáról tudok nyilatkozni. Ami nekem helyettesíteni tudja az intenzív ígeket ésnincs benne sok kalória,azok a csípős ízek: pár csepp csipős szósz vagy simán csak pár karika zöldpaprika. Az édes ízeket a fahéj tudja jól helyettesíteni,de ebből csak picit szabad enni. Pl a natúr joghurt egy csipet fahéjjal tök jó.
Nem tudom,miket ehetsz,de pl a sült zöldségek tök jók,és jól lehet őket fűszerezni borssal, bazsalikommal is. Oliva olajnak is karakteres íze van,illetve amit sokat használok az a mustár,főleg a dijoni.
Nyáron feldobhatod a kajákat citrom vagy lime lével, azoknak is karaktetes ízük van.
Nassnak én sült almát eszek amikor diétázok,simán zsiradék és cukor nélkül bedobom az almaszeleteket a sütőbe.
A krémlevesek is jók,jól eltelítenek.
Ha szereted az édeset, bármilyen süteményt meg tudsz sütni mandulalisztből eritrittel vagy steviával.
Súlyos IR-esként nem ajánlok semmilyen gabonát. Max. a zabot 1-2 alkalommal egy hónapban.
Cukormentes csokiból a Wawel, Nick’s, Torras a legjobb. A lényeg, hogy ne fruktózzal vagy szőlőcukorral legyen édesítve. A datolyás, aszalt gyümölccsel édesített dolgokat is kerüld.
Nagyon jó a chia puding eritrittel, a kókuszcsókhoz pedig csak tojásfehérje, kókuszreszelék, sütőpor és édesítő kell.
A zöldségek legnagyobb százalékát eheted, csak ne krumpli vagy édesburgonya legyen (igen! még a sima krumplinál is rosszabb.)
Sajtok is jöhetnek, csak ne rántva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!