A tachicardia tud életveszélyessé válni?
Eddig 10 év alatt volt kb 5-6 alkalommal.
Kardiológiàn azt mondták, ha elcsípem,azonnal menjek hozzájuk. Hogy mit tudnak velem olyankor csinálni,mikor össze -vissza vér a szívem, hol mintha leállna,hol irtõra begyorsul, majd szétveri a mellkasom.
Ez nem tudom pontosan mi, de nem csak tachychardia k.m.n, ez atri(um/a) vagy ventricul(us/i) fibrillacio gyanum szerint, nagy valoszinuseggel hipertensioval. Veszelyes tud lenni, ha az orvos kardiologian azt mondta ez elofordul rohanj hozzajuk. Ha ez all fenn amit leirtam akkor tachychardia eseten tenyleg nagy lehet a gond + palpitatio.
Magyarul amiket leirtal a megjegyzesben. Esetleg egy jo kerdes lenne, hany eves vagy. Nem mindegy, hogy 65 vagy 16. Minel fiatalabb vagy annal konnyebb kezelni, annal konnyebb megfogni mi a gond.
Egy idosebb embernel mar verhigitot szed, pacemaker, antiplateletikumokat. Az atlag magyar idosebb ember mar szed 5 - 10 fele gyogyszert angiologiai gondokra, endokrinologiai panaszok (pl vercukor) mennek a mutetek, elhizas, demencia, majd elfelejtik bevenni idoben ezt azt vagy isznak ra alkohol tartalmu italt aztan jonnek, hogy ez tortent akkor azt kell kezelni, es akkor a mentalis betegsegekre nem mutattunk ujjat. Lehet sorolni, sajnos.
A legelső és legfontosabb feladata a kardiológusnak, hogy a ritmuszavart azonosítsa. Ez EKG-val történik. Ezért mondta a kardiológus, hogy ha érzed a ritmuszavart, azon melegében menj el hozzá. Ilyenkor ha EKG-t készít, jó esély van rá, hogy elcsíphető és azonosítható. Nagyon sokféle ritmuszavar van, s a kezelésük is más és más. Nyilván a kardiológus nem mindig rendel. De ha jelentkezik a ritmuszavar, azonnal menj be a legközelebbi mentőállomásra, orvosi ügyeletre, háziorvosi rendelőbe, kórházba, SBO-ra, stb, szólj, hogy ritmuszavarod van, azonnal készítsenek egy EKG-t. Ha - ne adj' Isten - életveszélyes ritmuszavarról lenne szó, ilyen helyen azonnal intézkednek. Ha sikerül elcsípni a ritmuszavart s EKG-val dokumentálni, ezt el kell vinni a kardiológusodhoz, ebből már fogja tudni, hogy mi a választandó kezelés.
Természetesen van más lehetőség is, a 24 (72, 168 stb) órás EKG. Ekkor rád raknak egy walkman szerű kütyüt, elektródákkal a mellkasodon, s ez rajtad van addig amíg kell. Ez alatt az idő alatt ha van ritmuszavarod, a készülék rögzíti, levételt követően a kardiológus átnézi, kielemzi és máris van diagnózis ( jó esetben persze, ez sem 100%-os, ha a készülék fent léte alatt nincs ritmuszavar, akkor nyilván nincs dg. ) Ezt HOLTER EKG-nak nevezik.
Ritmuszavar és ritmuszavar között nagyon nagy különbségek vannak. Az életveszélyes ritmuszavarok általában komoly tünetekkel ( eszméletvesztés, vérnyomásesés, szédülés - azaz keringési instabilitás )járnak. Ha ilyen nincs, csak "kellemetlenül zavaró" a szívdobogásérzés, az általában nem életveszélyes ritmuszavart jelez. Hangsúlyozom : általában. Veszélyes ritmuszavarok sem mindig hozzák a fenti instabil tüneteket. pl rövid kamrai tachicardia is jelentkezhet csak pár másodperces szívdobogásérzéssel.
Szóval : HOLTER EKG ( ez előjegyzéssel megy), ha időközben lenne ritmuszavar, akkor eü intézmény és EKG. A szalaggal pedig irány a kardiológus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!