Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Hány éves az orvostudomány?

Hány éves az orvostudomány?

Figyelt kérdés
és mitől számítjuk annak időpontját? Tudja valaki?

2023. júl. 6. 14:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Mióta ember van a földön, gyógyítják legjobb tudásuk szerint a betegeket sérülteket. Ugyan ezt teszik ma is csak modernebben mint az őskorban. De pár 100 év múlva meg a mai gyógyítás vagy "tudomány" lesz őskori.
2023. júl. 6. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Maga a gyógyítás egyidős az emberrel /egyesek szerint a primátákkal jelent meg, tehát akár meglehetett a szétválás előtt/. Ókori egyiptomban már nagy valószínűsséggel önállóan létező dolog volt.


Hammurapi törvényei között egyértelműen vannak orvosi műhibára vonatkozó részek (i.e. 1700 körül). Ekkora már egészen egyértelmű, hogy önállóan létező szakma az orvos (és hozzá az orvostudomány is, kellett, hogy létezzen).


Az, hogy a távol keleten mi volt, és hogyan arra most nem emlékszem, ott lehet, hogy még régebbről is vannak emlékek, bizonyítékok.

2023. júl. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
köszönöm, de a következőre gondoltam: a kínai orvoslás ha jól tudom több ezer éves, talán 5. Míg a nyugati orvoslás talán 150 (?) éves. (ez a kérdés) Az orvostudomány attól tudomány hogy ott bizonyított dolgok vannak míg több 1000 éve nem voltak bizonyítottak ezek. Talán rosszul tettem fel a kérdést, mert orvoslás azóta van amióta él az ember, persze.. de az nem volt orvostudomány.
2023. júl. 6. 15:09
 4/15 anonim ***** válasza:
54%

Több ezer éve is a saját tudás szintjükön bizonyított dolog volt. Csak kevesebbet tudtak. Van olyan betegség amiről kb. 30 éve még "nem volt bizonyított" és hülyének tartották aki leírta, ma meg már széles körben elismert betegség (még a gyógymódja is ua. mint amiért kb. 30 éve hülyének nézték az illetőt, és ez most csak egy a konkrét eset említése nélkül egy kiragadott példa). Ez egy fejlődési folyamat a mai "nyugati" orvostudomány Egyiptomban kezdődött onnan jelentős tudás transzfer történt a görögök felé, akiktől meg sok dolgot átvettek a rómaiak. Ezért írtam, hogy a "nyugati" orvolás legkésőbb egyiptomtól származtatható. Nyilván voltak olyan dolgok, amiken ma már mosolygunk. De akkor erre voltak "bizonyítékok" "ismeretek". De erről szól a fejlődés. Azt kevésbé lehet tudni, hogy az ősi kínai orvoslás és Egyiptom között volt-e tudás transzfer, sem bizonyítani, sem cáfolni nem sikerült még egyértelműen.


Itt is azért egy kb. 4000 év az bátran leírható (ha a kézzel fogható Hammurapi törvényeitől számolom akkor is kb. 3700 év).


Ismerték az anatómiát, végeztek boncolásokat, tudatosan használtak gyógynövény készítményeket, kivonatokat. Egészen komoly sebészeti beavatkozásokat tudtak elvégezni, amihez komoly ismeretek kellettek. "Ha az orvos nehéz sebet ejt valakin - bronzkésével s az illetőt megmenti, avagy valakinek könnycsatornáját bronzkésével megnyitja s az illető szemét megmenti: X sekel ezüstöt kap."

2023. júl. 6. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

amiket fennt írtál az ok. Te a származását boncolgatod.

De nem tudták akkor bizonyítani tudományosan pl. hogy hány elem van. Nem volt rá megfelelő technika. 1860 felé lett ez meg.

De ez csak egy példa. Az orvostudomány (nyugati, nem a kinai) tehát nem több ezer éves. számítják valahonnan. Az a kérdés hogy azt honnan számítjak..

2023. júl. 6. 16:06
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

"Az orvostudomány attól tudomány hogy ott bizonyított dolgok vannak míg több 1000 éve nem voltak bizonyítottak ezek. Talán rosszul tettem fel a kérdést, mert orvoslás azóta van amióta él az ember, persze.. de az nem volt orvostudomány."

ha a mai értelemben vett tudományos szemléletre és módszerekre gondolsz, az az orvoslásban az 1700-as évek folyamán alakult ki.

2023. júl. 6. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Miért is kellett bizonyítani(???), hogy hány elem van? Mi köze az orvostudmánynak, hogy hány elemet ismerünk? Ha ennyire szőrszálhasogatóan nézed akkor is legkésőbb Hippokratésszal el kell kezdeni számolni a modern orvostudományt, mert az ő elvei határozták meg nagyon sokáig az orvostudományt (ld. Hippokráteszi eskű) ő pedig ie. 460-370 (ld.: [link] ). Neki már a módszerei, ismeretei is igen modernek voltak. És ha ennyire szűklátókörűen nézed akkor ma sem számíthatjuk annak, mert rengeteg betegség oka ismeretlen. És rengeteg betegségre semmilyen tudományos "bizonyíték" nincs. És rengeteg betegség esetén csak tüneti kezelés létezik (ha egyáltalán van neve az adott betegségnek). Azt kell megérteni, tudom ilyen korlátolt gondolkodással (egyébként ennek sincs meg az oka, hogy valaki miért olyan korlátolt mit Te, szóval ilyen téren ma sem tud mindent "bizonyítani" az orvostudomány) nehéz. Hogy ez egy folyamat. És nincs olyan pont, hogy "na ettől már modern". Esetleg egyes területeken lehet mondani, hogy vannak "mérföldkövek" amiktől lehet számítani. Pl. tudjuk mikor volt az első nyitott szívműtét (sőt előtte azt hitték, hogyha hozzáér valaki egy dobogó szívhez akkor az ember meghal). Ugyanígy kb. lehet tudni mikor kezdődött a modern aneszteziológia (de az sem már teljesen egzakt, mert annak is vannak gyökerei egyiptomig). Lehet, tudni mikor volt az első sikeres transzplantáció. stb. stb. (és most csak a sebészetről beszéltem). De pl. sikeres amputációkat (és ezzel sikeresen megmenteni az emberekt) már egyiptomban biztosan végeztek. Szóval amire te kiváncsi ilyen formában nem megválaszolható.


Egyébként érdemes ezt elolvassad (ha tényleg érdekel): [link]


És a cikk alján a See also, és a references részeket.

2023. júl. 6. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

#7

Te nem olvastad a kérdést?


Pontositok:

Hány éves a modern orvostudomány?


Hogy hány elem van ennek a kérdéshez semmi köze. Nem olvastad végig a levelezést..

Nem a Hipokrátesztől számolják a nyugati modern orvoslást. Hiába van Hipokráteszi eskü.


Köszönöm a degradáló elemzésedet. Nincs szükségem rá. A különféle elemzésedre sem. Ha nem tudsz a kérdésre válaszolni akkor jobb ha nem szólsz hozzá. Ha a csendnél nem tudsz jobbat mondani akkor hallgass inkább.


Azt hogy az a tudományos ami bizonyítható ezt nem én találtam ki.


"A tudomány a bennünket körülvevő világ megismerésére irányuló tevékenység és az ezen tevékenység során szerzett igazolt (tesztelt vagy bizonyított) ismeretek gondolati rendszere. "


Az hogy ki mit gondol az másik lapra tartozik..


Hogy megválaszolható e a kérdés vagy nem azt ne te döntsd el.

Szerinted nem megválaszolható.

Elég lett volna ennyit irnod litáni a helyett.

És meg is kérlek ha nem sértelek meg hogy marajd ki ebből a témából.

2023. júl. 6. 19:10
 9/15 A kérdező kommentje:
a kínai orvosláshoz képest a mai orvoslás később alakult ki. Persze hogy folyamatában alakult ki. Nem hozok részleteket, mert lehet hogy nem lenne jó a példa sem. De mégis máshonnan számítják a kettőt. Nem tudom mikortól, csak hallottam egy előadásban.. Ezért kérdeztem hátha valakinek van pontosabb infoja ebben a témában.
2023. júl. 23. 14:06
 10/15 anonim válasza:
Off: ez nem inkább Tudományok kategória? Azon belül Alkalmazott tudományok...?
2023. júl. 24. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!