Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Az "Oltakozás" szó a covid...

Az "Oltakozás" szó a covid óta létezik?

Figyelt kérdés

Külföldi magyar vagyok, és én így ebben a formában ezt a szót meg sosem hallottam. Oltás, beoltás, oltóközpont, beoltani valakit, beoltatom magam a természetes számomra.

Az oltakozás szó helyesen van magyarul?

Nem tudok kibékülni vele:)



#Oltakozás szó #Helyesen magyarul
2021. ápr. 24. 16:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
79%
Igen
2021. ápr. 24. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
51%
Állítólag régebben is létezett, de nem volt közhasználatban, inkább ilyen orvosi szlengnek számított.
2021. ápr. 24. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
76%

M.C. mammer találta ki.

Maga a szó rettenenetes, magyartalan es fülbántó.

2021. ápr. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
68%
Én azzal se, hogy "felveszi" valaki az oltást. Miért, leesett? Vagy miért kellene "felvenni" egy oltást? Beadja az orvos, beadatja magának az, aki kapja. Én ezt a "felveszi az oltást" se hallottam covid előtt.
2021. ápr. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 24. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
40%
Pedig a "felveszi az oltást" is létezett régebben, főleg idősebbektől lehetett hallani. Legalábbis én már régebben is hallottam nyugdíjasokat tanácskozni, hogy melyikük akarja fölvenni az influenzaoltást.
2021. ápr. 24. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
62%

Borzasztó kitalált szó, nem tudom ki indította el a használatát, de büntetés járna érte. Volt magyar kifejezés erre: felvenni az oltást. Akik azt hiszik, hogy csak leesett tárgyat lehet felvenni a földről, tőlük emgkérdezem, nevet nem lehet felvenni? "Felvettem a férjem vezetéknevét". Felvenni stoppost is lehet, mégha nem is fogunk meg valakit és dobjuk be két kézzel a hátsó ülésre. Felvenni lehet egy rádióadást is, a rögzítés szinonímájaként, úgyhogy akadjunk már le erről az értetlenkedésről.


A beoltatja magát a másik helyes kifejezés, amit lehetne használni. Azon gondolkodtam, hogy ezt az oltakozást nem azért találta-e ki valaki, hogy lehessen rá hashtagek nyomni? Hasonlítsátok össze ez milyen hashtag lenne: oltassatokbemagatokat :D szerintem lehet, hogy ez marketingesek agyszüleménye.

2021. ápr. 24. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
43%
OK, köszi 6 és 7, elhiszem, hogy volt korábban is, én nem hallottam. Bár az, hogy a "felvenni"-t mennyi mindenre használjuk még nem jelenti nekem azt, hogy erre is lehet, hiszen ezzel az erővel a leteszi az oltást is helyes, hiszen nem csak tárgyakat, hanem vizsgát, fogadalmat/esküt, lantot, stb. is lehet.
2021. ápr. 24. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

7-es vagyok: 8-as, ezeket a példákat azért hoztam, mert többektől hallottam már azt az érvet, hogy "felvenni az oltást, mért, leesett a földre, höhö?" Szóval direkt olyan példákat hoztam, ahol a "felvenni" ige nem konkrét mozgásirányt jelez, tehát a példákból nem az következik, hogy azért használjuk az oltásra, mert más szavakkal is alkalmazható, hanem hogy nem azért hülyeség az oltás szóval használni ezt az igét, mert a "felvenni" szó mozgásirányt jelez. :)

Egyébként ahogy írtam, szakmai berkeken belül (én eüs vagyok) gyakran használt kifejezés.

2021. ápr. 24. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
OK, én elhiszem, meg is köszöntem a felvilágosítást, csak az indok miatt írtam, hogy ezzel az erővel más is lehetne.
2021. ápr. 24. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!