Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Milyen gyógyszert szedtek...

Milyen gyógyszert szedtek cukorbetegségre és milyennek találjátok?

Figyelt kérdés
Cukorbetegség, gyógyszer

2020. máj. 26. 16:59
 1/3 anonim ***** válasza:

A cukorbetegség kezelésére használatos gyógyszerek felosztása


A cukorbetegségre szedhető gyógyszerek az alábbi gyógyszercsoportokba tartoznak:


A biguanidok csökkentik a májból a cukorkiáramlást a vérbe, így csökken a vércukor

szintje, és az izomsejtek könnyebben felhasználják a működésükhöz szükséges cukrot. Általában ez az első választandó készítmény a kezelés során, de gyakran alkalmazzák más készítményekkel kombinálva is. Leggyakoribb mellékhatásuk az étvágytalanság, émelygés, gyomorbántalmak és hasmenés. Ezek elkerülésére célszerű fokozatosan növelni a dózisokat a terápia során.

Tiazolidindionok (TZD-k) vagy glitazonok lehetővé teszik, hogy a szervezet hatékonyabban használja fel a saját inzulinját, és ezáltal több cukor kerül az izomsejtekbe és kevesebb marad a véráramban. Mellékhatásként felléphet súlygyarapodás és fokozott vízvisszatartás. Nem szabad szednie, ha volt már szívelégtelensége, szívinfarktusa, májbetegsége, ha terhes vagy szoptat.

A szulfanilureák a hasnyálmirigyet serkentik több inzulintermelésre, ezáltal csökkentik a vércukorszintet. Ezek a gyógyszerek alacsony vércukorszintet (hipoglikémia) eredményezhetnek, ha túl nagy adagot vesz be belőlük, vagy ha nem eszik megfelelően a bevételük után. Mellékhatásként súlygyarapodás fordulhat elő.

Az alfa-glükozidázgátlók lassítják a szénhidrátok lebontását az emésztés során, így a glukóz lassabban jut a véráramba. A legfőbb mellékhatások: puffadás és fokozott gázképződés a belekben.

A prandiális glukózregulátorokat vagy meglitinideket étkezés közben kell bevenni. Ezek közvetlenül az étel elfogyasztása után gyors inzulin-elválasztást idéznek elő a vércukorszint szabályozása érdekében. Lehetséges mellékhatás az enyhe hipoglikémia, melyet émelygés, hányás, hasmenés és gyomorégés kísérhet.

A dipeptidil-peptidáz 4 (DPP-4) gátlók a gyógyszerek új osztályát képviselik. Ezek a készítmények a bélbe került tápanyagok emésztése során termelődő bélhormonok, az úgynevezett „incretinek” vérszintjét emelik, amelyek a hasnyálmirigyet több inzulin termelésére késztetik étkezés után, amikor a vércukorszint magasabb. Ez a gyógyszer csak 2-es típusú cukorbetegségben adható. Kisebb az esély a hipoglikémiára, és nem növelik a testsúlyt, mint más, régebb óta használatos gyógyszer esetén.

2020. jún. 1. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Korábban szedtem Glukobay-t, ami a laborleletek alapján nem csökkentette a vércukorszintemet, viszont időnként nagyon kellemetlen hasi diszkomfort érzetet okozott (hasfájás, ritkábban hasmenés). Aztán több év kihagyás után rábeszélt a háziorvos (pontosabban az őt állandóan helyettesítő másik háziorvos) A Mercforminra (Merck által gyártott metformin). 1 év szedés után már látszott, hogy kezdek anémiássá válni, csökkent a hemoglobin szint és a szérum vas koncentráció, de ezt a háziorvos mintha nem is vette volna észre. Aztán 2 év szedés után egy heveny hasi vírusfertőzést követően elvégzett laborvizsgálat kimutatta a valódi anémiát: a 2 évvel azelőtti értékről 30%-ot esett vissza, a vas-szint pedig a normál érték 10%-ára csökkent. Mindeközben a vércukrom az addigi 8 mmolról 10-re emelkedett, tehát a várt fő hatás sem következett be. A lelkiismeretes háziorvos semmit nem javasolt ellene, csak sápítozott. Akkor 1 éve abbahagytam a Merckformint , most 1 év kihagyás után a háziorvos unszolásomra adott beutalót szakorvoshoz, aki Xelevia nevű gyógyszert írt fel. Ma vettem be az első tablettát. Most várom a mellékhatások jelentkezését, mivel kiemelten szerepel a gyógyszertájékoztatóban, hogy e gyógyszer szedésekor hasnyálmirigy gyulladást jelentettek. Na, már csak ez kell nekem, amúgy is sokszor vannak hasi panaszaim és érzékeny vagyok a vírusfertőzésekre.
2020. júl. 3. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a váalszokat!
2020. júl. 4. 18:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!