Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Diabetesz (2-es) esetén...

Diabetesz (2-es) esetén milyen élelmiszerek tilosak és miket lehet fogyasztani?

Figyelt kérdés

Sajnos a neten nem igazán találtam választ.

Engem konkrétan érdekelnének az egyes élelmiszerek, nem általánosságban, hogy zöldség mehet, finomított liszt nem - mert ezt elvileg tudom.

Viszont azt nem, hogy melyik zöldségféléböl lehet többet enni, melyiket érdemes kerülni, melyik lisztböl készült valami férhet bele, milyen liszt megfelelö(bb), mi az, ami teljesen letiltott, stb.

A segítö válaszokat elöre is köszönöm.



2020. ápr. 4. 16:43
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ami egyértelműen tilos a cukor és a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek. Tejfogyasztás reggeli órákban nem ajánlott de egyéni tolerancia esetén ki lehet kísérletezni mennyire bírod. Amire figyelni kell hogy napi 2-3 dl tejnél többet ne igyál. Sajtok, turo mehet. Natur joghurt, Kefir is de azért mértékkel. Cukrozott joghurt, tejdesszertek felejtos. Esetleg a jogobella zerot meg lehet próbálni ha mindenképp szeretnél. Ha pl kakaót szoktál inni akkor keserű kakaó+edesito legyen. Édesítőszerekkel os csínján mert azért nem egészséges. Zöldségek közül ami kicsit magasabb ch tartalmú arra figyelni kell, ilyen az edesburgonya, burgonya, kukorica, sárgarépa. Alacsony szénhidráttartalmuak mehetnek bőven pl Brokkoli, uborka, paprika, paradicsom. Gyumolcsoknel arra figyelj h önmagában ne fogyaszd, valami korpás keksz vagy ilyesmi legyen mellé ami lassítja a felszivodast. Valamint figyelj a mennyiségre is mert főleg nyáron könnyű elszállni az adagokkal. Kifejezetten sok szénhidrátot tartalmaz a dinnye, banán, szolo, sárgabarack, ezeket ritkábban érdemes fogyasztani. A bogyósok általában kevesebb szénhidrátot tartalmaznak pl eper, áfonya, málna inkább ezeket válaszd ha teheted. De reggeli órákban gyümölcsöt inkább kerüld főleg ehgyomorra, vagy önálló étkezésként. Pekarubol érdemes a fehér lisztes dolgokat kerulni, inkább durum, Teljeskiorlesu, magvas, korpás termékeket válassz és figyelj h annyit egyél belőle ami belefér az adott étkezés CH(szénhidrát) tartalamaba. Minél nagyobb a pekaru tömege annál jobb, így ki tudod szúrni a kamu “Teljeskiorlesu” termeket. Edes sütiket, peksutiket kerüld. Alapjáraton Zsirszegeny étkezést kell követni mert nagyobb esélyed van szív és érrendszeri problémákra. Húsokat fogyaszthatod, hiszem ezek szénhidrát tartalma elenyésző. Kivétel pl hurka, mert abban ugye van rizs. Cukros üdítő abszolút kerülendő, gyümölcslevek is. Diabetikus édességet találsz mar lassan minden boltba ha edeszsaju vagy, viszont itt is figyelni kell a mértékre és arra is h ezek szénhidrát tartalma sokszor nem alacsony, tehát számolni kell belefér e!!! Sós nasik ugyanúgy sok ch-t tartalmaznak ezért ezt is számolni kell. Rántott dolgok ch tartalma nagyjából +10g a panir miatt de érdemes sütőben kevés zsiradékkal készíteni.


Nagyjából ennyi jutott hirtelen eszembe de ha van kérdésed irj nyugodtan.


Egy dietetikus

2020. ápr. 4. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Az első nagyon jól leírta, csak egyet tudok vele érteni.
2020. ápr. 4. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Amit általánosságban el szokott követni a média, az az, hogy az embereket nem tanítják meg halat fogni, csak hallal pakolják tele a zsákukat, amik nagyon gyorsan megrohadnak, aztán mehetnek újra halért könyörögni. A cél az lenne, hogy a beteg megértse, hogy mi a 2-es típusú cukorbetegség működési mechanizmusa (ha már élete végéig hordoznia kell ezt a terhet). Amint megérti, onnantól kezdve nem lesz szüksége folyamatos szakértői segítségére, hanem önállóan el tudja dönteni az adott étel összetételéből, hogy fogyasztható-e. A betegség mechanizmusát meg tudod érteni és meg tudod jegyezni, azonban ha odaadunk neked egy 10 ezer kajából álló listát, hogy mit ehetsz / nem ehetsz, akkor azt nagyon gyorsan elfelejted, ha egyáltalán megjegyzed. Egyébként is középiskolai követelmény a 2-es típusú cukorbetegség, úgyhogy mindenkinek hasznos dolog tudni.


Röviden a cukorbeteg sejtjei nem tudják hasznosítani a szőlőcukrot (glükóz). Ezért egyrészt a sejtek éhezni fognak (tehát kell keresni kell alternatív energiaforrásokat), másrészt a szőlőcukor felhalmozódik a vérben, ami az érrendszerben óriási problémákat okoz. Emiatt olyan élelmiszereket kell fogyasztani, amik nem nagyon bomlanak le szőlőcukorrá (szénhidrátok többségéből ez lesz), mégis rengeteg energiát tudsz belőlük kinyerni.


Egy jó stratégia, ha a szénhidrát/energia arányt nézzük. Ezt te is ki tudod számolni bárminél, például (100g kaják):

- kristálycukor: 100g szénhidrát / 400 kcal energia -> 100/400 = 0.25 (túl magas, borzalmas)

- főttlencse: 12g / 116kcal = 0.1 (alacsony, fogyasztható).

- csirkemell: 0g / 120kcal = 0 (kiváló, akármennyit ehetsz).


De mivel nem minden szénhidrát bomlik szőlőcukorrá, ezért ez túl szigorú szabály, nem muszáj ennyire lekorlátozni a táplálkozást. Erre találták ki a glikémiás indexet (GI), ami gyakorlatilag ugyanaz, mint amit mi számoltunk ki (elég csak megszoroznod 400-zal az előző stratégiában felvázolt arányszámokat, és a GI-hez hasonló értékeket kapnál), csak egy kicsit pontosabb. Azaz ugyanúgy ha a GI alacsony, akkor az ehető. Ha alacsony, akkor az nem. Ilyen egyszerű.


Például itt van egy adatbázis, ahol pofonegyszerűen kikeresheted a fogyasztható élelmiszereket glikémiás index alapján:

[link]

2020. ápr. 4. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. ápr. 4. 19:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!