Milyen régi, sok száz éven keresztül használt gyógymódról, gyógyszerként használt dologról derült ki, hogy káros?
ő... rozskategória. :-)
És pl. lobotómia. :-D
rossz kategória akart lenni, én meg elgépeltem. :-D
Esetleg valami konkrét kezelés, gyógyszer miatt kérded?
A régi időkben sok volt, ami nem épp tökéletes megoldás volt.
A lobotómián kívül ami szerintem az egyik top volt,
ott volt az érvágás, ami szintén vitatható, főleg hogy nagy fertőzés veszélye volt.
De károsnak lehet tekinteni a máktejet is, ami ópium függőséget okozott.
~ 150 éve a "kórház" kb. olyan volt mint mostanában kezd hazánkba lenni,
oda azokat vitték akiknek már csak az utolsó napjait, szenvedéseit próbálták enyhíteni.
Fertőző betegeket elkülöníteni, hogy csökkentsék a terjedést.
Rengeteg ilyen volt, aminek később derültek ki csúnya szövödményei. A fél orvostan történelem tele van ilyen esetekkel. Csak a XX. századból a Contergan jut eszembe mint erősen ismert példa.
Ugyanígy pl. Napoleon halálát is valamilyen kezeléshez kötik ahol arzén került a szervezetébe egy másik kezelés "mellett". Rengeteg olyan volt ami önmagában hasznos de túl nagy volt a mellékhatások rizikója (esetleg a mellékhatás erősebb volt mint a fő hatás).
Napjainkban ilyen a paracetamol, lényegében mindenre azt javasolják (cukorka meg mittom én még milyen formában) és a terápiás dózis és a veszélyes dózis között nagyon kicsi a különbség, nagyon könnyen túladagolható és rendkívül súlyos mellékhatással jár a túladagolása (gyakorlatilag vagy májátültetés vagy halál). De egy csomó helyen már beszélnek róla, hogy ha használják is óvatosan és figyeljen mindenki a dózirozásra.
Volt nem egy gyógyszer ami betiltásra került, ezzel tele van a gyógyszerészet tankönyv is.
Néhány gyógynövény, amik pont azért hatnak, mert mérgezők. Erdei pajzsika, és majdnem minden, amit agresszív féreghajtásra, vagy hashajtásra használtak, mákgubó tea, amit nyugtatásra, gyerekek altatására használtak, fehér üröm, amit tinktúraként alkalmaztak, és az abszint eredeti alapanyaga(és névadója), csattanó maszlag, amit kenőcsként idegi betegségekre használtak, nadragulya, aminek a kivonatát a nők a szemükbe csepegtették, mert kitágította a pupillát, és ettől szépnek tűnt(a latin neve Atropa belladonna is azt jelenti, hogy szép hölgy).
Persze ezek hatóanyagait még ma is használják, csak már normált kivonatok formájában, és szakértői felügyelettel, pontos dózisokban. Így már a káros hatást minimalizálták, amit a szervezet tud ellensúlyozni, a hasznos hatást pedig maximalizálták.
Igen. Amiket leírtam, azok már kis adagban is eléggé nem tesznek jót. Nagyobb adagban meg súlyos, maradandó mellékhatásaik vannak, vagy éppen halálosak. Ha csak a gyűszűvirágot nézzük, ami szívbetegségekre használatos, már nagyon kevés növényi anyag is elég a túladagoláshoz. De a digitalin, amit kivonnak belőle, egy jelentős szívgyógyszer.
A víz igazából nem mérgezést okoz. Mivel az emberek belehalnak a túladagolásba, ezért mindegy, hogy mérgezés, vagy nem, de amit a víz valójában csinál, az az, hogy felhígítja a szervezet ásványianyag háztartását. A kálium-nátrium egyensúly annyira felborul, hogy az idegrendszer nem képes rendesen működni, emellett a vese sem képes olyan gyorsan kiválasztani a vizet, mint amilyen gyorsan a belek képesek felszívni. Az erek befogadó képessége korlátozott, ezért a víz a szövetek között, és a sejtekben halmozódik fel. Ez a két hatás együtt könnyen halálossá válhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!