Kezdőoldal » Egészség » Alternatív gyógyítás » Vas felszívódást elősegíti a...

Vas felszívódást elősegíti a Supradyn vagy árt?

Figyelt kérdés

Sziasztok, szeretnék pezsgőtabletta kúrát indítani (csak is gyógyszertári) hogy több vitaminban legyen részem és rendesen tudjam a vasamat is pótolni.

(van gyümölcs allergiám, meg tudom, hogy a pezsgőtabletta, stb, nem túl jó a gyümölcsök, stb helyett, tudom.)

Az lenne a kérdésem, hogy milyen gyógyszertári pezsgőtablettákat ismertek amik jók is vitamin, vas, kálcium, stb pótlásra? A Supradynt ajánlották nekem a vitamin pótlásra, de rá van írva, hogy vas felszívódási problémákra nem tanácsos. Nincs kóros felszívódási problémám, de kevés a vitamin bevitelem nagyon is, és kálcium is mindenképp kellene mert volt egy állkapocs törésem az évben. Dokik nem mondtak semmit, de a kórházban az infúziókat azért jócskán belém nyomták, szép és jó, de szeretném itthon pótolgatni ezt és én a pezsgőtabletta mellett voksolnék. Mik a tapasztalatok? A Supradyn teljesen jó? Miket ajánlotok?

Köszönöm előre is a válaszokat és kérek mindenmit olvassa el és ne az jöjjön, hogy de gyümölcs,stb, tudom jól, hogy azok lennének a legjobbak, de én a gyógyszertári pezsgőtablettákra vagyok kíváncsi.



2019. dec. 11. 17:15
 1/8 anonim ***** válasza:
78%

Hogy jön ide a vas? Ha vashiányos vagy nem elég a pezsgő tabletta.

Bármilyen multivitamint szedhetsz, akár pezsgőtabletta formájában is.

2019. dec. 11. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Hát, én komolyabb vitaminkúrára csak a GAL multit ajánlanám, ami nem pezsgőtabletta, hanem egy olyan komplex vitaminkészítmény ásványi anyagok nélkül, amiben a zsíroldékony vitaminok csepp, a vízoldékonyak kapszula formában vannak. Gyógyszertárak is árulják, de neten és bioboltokban olcsóbb. Viszont ebben nincsenek ásványi anyagok, nem véletlenül. A gagyi multivitaminokkal pont az a baj, hogy több ásványi anyag akadályozza egymást a felszívódásban, azokat nem szabadna egy időben beszedni. Pl. a vas, magnézium és a kalcium híresek erről. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a gyógyszertár is tele van ilyen haszontalanabbnál haszontalanabb étrendkiegészítőkkel, jó példa erre az összes olyan kombinált multi, amiben egyszerre vannak egymás felszívódását akadályozó anyagok vagy éppen igazoltan rosszul felszívódó formákban vannak bennük az ásványi anyagok, pl. magnézium-oxid...

A kalciummal amúgy óvatosnak kell lenned, mert hiába tolod magadba, az szeret kiülepedni az erekben, aminek nem örülsz. Ahhoz K+D-vitamin kombót kell szedned, hogy eltaláljon a csontokig. Viszont ha már az ember szedi a K+D-t, akkor az elemózsiából is sokkal hatékonyabban veszi fel a Ca-t, tehát még kevésbé szükséges a mesterséges pótlás. Ja, és a D-vitamin az nemám 200 NE, hanem minimum a tízszerese, de a húszszorosa is bőven lehet.

A vaspótlással az a nehézség, hogy a mesterségesen pótolt vas még gyengébben hasznosul, mint az állati belsőségekkel bevitt. Itt pár százalékra kell gondolni. Ezért van az, hogy a vényköteles vaspótlókban 100+ mg vas van egy adagban, miközben a napi szükséglet 10-20 mg maximum. Na, mert ők tisztában vannak a vas rossz felszívódásával. Ha meg egy olyan étrendkiegészítőt nézel, amiben vas van, maximum 20-30 mg-ot fogsz benne találni, jó esetben.

Szóval ha úgy érzed, hogy nemcsak valami tinglitangli vitaminozásra van szükséged, hanem ténylegesen indokolt lenne a pótlás, akkor el kellene engedni pár elképzelést és tényleg egy olyat keresni, amiből fel is tudod venni a hatóanyagokat, illetve azok kellő mennyiségben és megfelelő formában vannak jelen. Ha a pezsgőtablettából készülő ital szépen kitisztul, az legalább azt jelenti, hogy oldatba kerültek az ásványi anyagok, tehát hivatalosan innentől már van esély a jó felszívódásra, ha nincsenenk köztük ellenségek. Csakhát a legtöbb multiban vannak. Vagyis az ásványi anyagokat nem lehet marhakönnyen pótolni, mert mindegyiknél külön vannak dolgok, amik segítik vagy épp gátolják a felszívódást, úgyhogy ha ásványi anyagot szeretnél pótolni, ezeket szem előtt kell tartani. És hát egyszerűbb mono készítményekkel, mint multival - a fentiek miatt. Pl. kalcium és magnézium között teljen el 3 óra. Vaspótlás menjen reggel, éhgyomorra, C-vitamin kíséretében. Ilyenek.

2019. dec. 12. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Azt az eget, nagyon szépen köszönöm, de komolyan! Ez hatalmas segítség, de jó hogy ezeket leírtad!

Az a baj csak, hogy a műtétem óta a lélegeztető miatt nehezebben nyelem le a gyógyszereket, azért is próbálok pezsgőtablettázni, meg azt kevésbé felejtem el "bevenni".

De komolyan köszönöm a kommentet, ez nagyon nagy segítség volt, ment a zöld pacsi! Oda fogok ezekre figyelni mostantól.

2019. dec. 14. 10:01
 4/8 A kérdező kommentje:
Még arról esetleg tudsz mesélni hogy milyen vitamint mivel érdemes szedni és mivel nem meg hogyan? :)
2019. dec. 14. 10:04
 5/8 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Az egyszerűség kedvéért most a vitaminok alatt az ásványi anyagokról is írok. A D-vitamint a K1-K2-vel és C-vitaminnal érdemes, az E-vitaminból olyat kell szedni, ami "komplex", azaz többféle E-vitaminnak tartott vegyületből áll (a görög abc betűivel jelölt tokoferolok), a kizárólagosan alfa-tokoferol szedésének elsősorban férfiaknál van bizonyított káros hatása, míg a többféle tokoferol egyidejű szedése biztosítja azt a jó hatást, amit az E-vitaminnak tulajdonítanak (a C az E felszívódását is támogatja). C-vitaminból érdemes akár minimum napi 500 mg-ot is szedni, hiszen egy csomó folyamatot támogat, nemcsak a skorbut kivédését, de sok vitamin és ásványi anyag hasznosulásában is részt vesz. Élnek ugyan ilyen babonák, hogy elősegíti a vesekőképződést pl., de ez tételesen cáfolható, mert kb. ötféle vesekő ismert, ebből egyeseknél biztosan tudják, hogy mitől alakul ki és az nem a C-vitamin, másoknál pedig képtelenség lenne, mert mésztartalmúak, amit az aszkorbinsav egyértelműen old, nem pedig épít. A B-vitamincsoportról annyit érdemes tudni, hogy nem szükséges belőlük napi többezer százalékot szedni (az ajánlott bevitelhez képest), mert csak a pisit színezik neonsárgára vagy narancsra, erre meg az ember minek költsön pénzt. Az A-vitamin az egyetlen olyan vitamin, aminek reális túladagolási kockázata van, úgyhogy abból viszont ügyelni kell a napi ajánlott adag betartására. Még jobb, ha az ember nem retinolt (A-vitamin), hanem karotinoidokat szed, és a saját májára bízza, hogy alakítsa azokat A-vitaminná. (A GAL nevű gyártónak van D+K-komplexe, illetve E-komplexe csepp formájában, A-vitamint azonban csak a multivitaminjának a cseppje tartalmaz.)

Ásványi anyagok közül érdemes utánajárni, hogy egyáltalán mit szeretne az ember pótolni, mert nem feltétlenül kell mindent agyatlanul. Pl. ugye a kalciumpótlás eléggé kockázatos is önmagában. Aztán ha az ember kalciumot pótol, akkor magnéziumot is kell, mert a sejtszintű arányt eltolhatjuk. De ezeket 3-4 óra különbséggel kell beszedni. Ha vasat pótolsz, akkor azt mint írtam, reggel, kalcium mehet délben, magnézium este. (Magnézium lazító hatása így jó helyre kerül éjszaka.) A pezsgőtabletta nem rossz megoldás vitaminoknál és mono ásványianyag pótlóknál, de lehet kapni italporokat, granulátumokat is - elsősorban gyerekeknek, de felnőtt kiadást is ismerek és egyébként nyilván egy felnőtt is szedhet gyerekeknek szánt termékeket, csak a hatóanyag különbséget kell figyelembe venni. Viszont a kalcium és a magnézium pezsgőtablettákra is érvényes amit már írtam, hogy ha "csapadék" marad a pohárban oldódás után (kiülepedő "por" vagy zavaros a folyadék), akkor az a rész nem fog felszívódni. Ezért érdemes otthon tartani por alakban aszkorbinsavat (C-vitamin) vagy citromsavat és egy-egy csipetet hozzákeverni a zavaros italhoz addig, amíg az teljesen ki nem tisztul, azaz oldatba kerül az összes hatóanyag. Ilyenkor a végső hordozóvegyület elsősorban -citrát, illetve C-vitamin bekeverése esetén némi -aszkorbát is. Mindkettőnek jó a felszívódása, viszont a nagy dózisú, oldott magnézium-citrát eleinte hasmenést okozhat. Ez 2-3 napot jelent, a szervezet gyorsan alkalmazkodik. Addig is érdemes feleakkora adagokkal próbálkozni. A kalcium és a magnézium felszívódását is segíti a D-vitamin, a magnéziumét még a B6-vitamin is, azonban sok szimpla magnézium pezsgőtablettából/ italporból ez hiányzik. Ha van a környékeden Müller, ott van olyan 400 mg magnéziumot tartalmazó pezsgőtabletta, amiben van B6 is.

Van még ezeken kívül persze sok ásványi anyag, ami a pótlásuknál az elsődleges szempont legyen, hogy milyen vegyületben vannak. Mert ugye az ásványi anyag az csak egy atom, ezért vegyületként, más atomokhoz kapcsolódva tudjuk csak beszedni őket (míg a vitamin már önmaga egy vegyület, egy meghatározott molekula, azaz több atom együtt). Jellemzően a szervetlen vegyületeknek csapnivaló a felszívódásuk. Pl. ha szelént pótolsz, akkor ne nátrium-szelenitet, hanem pl. szeleno-metionint szedj, cink esetében pl. cink-citrátot, ne cink-oxidot stb.

Még egy dolgot lenne érdemes szedni, az pedig a probiotikum. Ez fizikailag támogatja bárminek a felszívódását. Van folyadék kiszerelésben is, illetve granulátum, italpor stb.

2019. dec. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Komolyan nagyon szépen köszönöm a segítséget és, hogy időt szántál a kommentre! Rengeteget segítettél vele! Oda fogok figyelni és utána nézek a készítményeknek! Komolyan köszönöm, szép napot neked! :)
2019. dec. 15. 14:44
 7/8 anonim válasza:
52%
A vas felszívódását a folsav segíti, a legtöbb vénynélkül kapható vastablettába tesznek pont ezért folsavat, és a vérképzéshez szintén fontos B12 vitamint is. A C vitamin valóban tényleg segíti a vas hasznosulását, mert olyan kémiai formában tartja a vas-iont, ami jobban felszívódik. Ha nincs laborral igazolt hiányod bármilyen vitaminból, ásványi anyagból, akkor a hiány kialakulásának elkerülésére tökéletesen megfelelnek a vény nélkül kapható vitaminok. A Supradyn pl tök jó választás, ez egy gyógyszer minősítésű vitamin, ami azt jelenti, hogy nagyon-nagyon szigorú minőségi követelményeknek felel meg (tehát ellenőrizve van hogy miből mennyi van benne, van-e benne szennyező), ellentétben a mindenféle étrengkiegészítővel (pl az említett GAL), amelyek összetételét semmilyen vizsgálattal sem kötelező ellenőriznie a gyártónak.
2019. dec. 16. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Kérlek segíts, miért jobb egy olyan multivitamin, ami tudományosan bizonyított tényeket hagy figyelmen kívül a szuperellenőrzött összetételével, mint egy olyan, aminél azokat maximálisan figyelembe vették? Szerintem nézz kicsit utána, hogy mennyire "nem ellenőrzött" a GAL. Mert igen, van egy rakás étrendkiegészítő, kínaibbnál kínaibb hatóanyagokkal (de még azok is ellenőrzöttek), amiknél a lényeg, hogy "sok és olcsó" és ezért veszi meg a sok tájékozatlan vevő. És vannak azok, ahol pont azt a réteget célozzák, amely rendelkezik műveltséggel a témában és komolyan érdekelt abban, hogy megbízható eredetűek legyenek a hatóanyagok. És nyilván ennek megfelelően a cégnek komoly érdeke fűződik ahhoz, hogy a kíváncsi és tájékozott vevőt részletekbe menően informálja.

Miközben egy Supradynnél nem fogsz találni arról semmit, hogy vajon miből állították elő az adott vegyületet... Mert egy ilyen pótló a márkanévre, a bereklámozottságra épít, meg az olyan hiedelmekre, hogy amit a tévében látok, meg a patika árulja, az csak jó lehet. Ja, hogy a GAL-t is árulják a gyógyszertárak? Csak véletlen baklövés...

A vas felszívódását a C-vitamin támogatja, akár meg is duplázhatja a felvett mennyiséget. (Ami mondjuk még duplán se túl sok.) De B9-et (folsav) és olykor B12-t nem a vashiány, hanem a vérszegénység miatt csomagolnak hozzá. Tehát a vashiányos vérszegénységben találták hatásosnak a vas-folsav kombót, nem a vashiány orvoslásában. Vashiányhoz nem feltétlenül társul vérszegénység, de ha igen, akkor folsav szedését is ajánlják. Vérszegénységet mellesleg folsavhiány is okozhat, itt is hasznos a folsav pótlása.

2019. dec. 16. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!