Hogy tudok ennyire ráparázni valamire?
Forgalmi vizsga előtt egy hétig erős szívdobogás érzésem volt, hányingerem, szédültem. Ment a hasam. Nem tudtam hogy amiatt van, csak miután vége lett a vizsgának minden bajom elmúlt.
Ma kellett vinnem a gyerekem havi oltásra. Tegnap óta rosszul voltam. Hányinger, szédülés, de már tudtam hogy vizsga előtt is ugyan ezt éreztem ezért biztos voltam benne hogy a mai szuri miatt van.
(Azt nem tudom miért izgultam ennyire. Valószínűleg a lázasodas miatt, meg mert tudtam hogy pont nem úgy tudunk menni hogy ki lesz pihenve és előre féltem hogy kibírjuk e. Nem is el a lényeg)
De ez vajon miért van hogy tudok valamire annyira ráparázni hogy fizikai tünetei legyenek?!
És ezzel mit lehet tenni?
Nagyon izgulós vagyok amúgy is. De ezt az érzést nagyon szeretném elhagyni. Valaki hasonló helyeztben? Vagy csak valami tanács?
Próbáltam amúgy levegozni is mielőtt elindultunk, meg nagyokat sohajtottam, de csak ha teljesen elterelte valami a figyelmem akkor volt jobb.
Természetesen jobban izgultam mint kellett volna. Az orvos 20 percet késett kislányom szépen elaludt a kezemben és még aludt mikor megkapta a szurit. Picit sírt majd vissza aludt.
Úgy tudom, hogy a modern pszichológia eszköze erre az, hogy megkeresed magadban azokat a mélyen hitt hibás gondolatokat, ami miatt szorongsz vagy ideges vagy, és átalakítod őket.
Pl. ilyesmi lehet a háttérben:
"Az én hibám, hogy nem tökéletes állapotban viszem a gyerekem az oltásra, ha emiatt rosszabbul érzi majd magát, mint kéne, az is az én hibám lesz, és ezzel súlyosan ártok/súlyos kellemetlenséget okozok neki." "Ha esetleg belázasodik az oltástól, az nagy baj." "Jogosan fogja rossz szemmel nézni az orvos, hogy nem elég kipihenten viszem a babát, azt fogja gondolni, hogy rossz anya vagyok, és adnom kell az orvos véleményére, tényleg rossz anya vagyok." "Katasztrófa, ha nem sikerül a forgalmi vizsgám, amit nem lehet jóvá tenni." "Ha nem sikerül a vizsga, az oktató hülyének fog tartani, és ennek nem szabad megtörténnie."
Onnan lehet az ilyen hibás, hátráltató belső hiedelmeket felfedezni, hogy merevek (semmiképp nem szabad megtörténnie, muszáj hogy mások jófejnek tartsanak, katasztrófa ha ..., kell, kellene, elviselhetetlen ha ..., ki nem állhatom ha ..., feltétlenül szükséges és hasonló kulcsszavakra érdemes figyelni).
Megváltoztatni pedig úgy tudod, hogy egyrészt fülön csíped őket, amikor éppen befolyásolják a gondolkozásodat, esetleg fel is írod, ha szükséges. Aztán később, ha van egy kis időd, elgondolkodsz, hogy ezek tényleg igazak-e. Általában az ilyen merev, szélsőséges állítások nem igazak, csak enyhébb formában.
Pl.: "Örülnék, ha sikerülne a vizsga, de ha mégsem, akkor sem dől össze a világ. Lesz lehetőségem újra próbálkozni. Ha végképp nem sikerül, az nagyon kellemetlen lesz, de szükség esetén együtt fogok tudni élni a helyzettel." "Örülnék, ha meg tudnám mutatni az oktatómnak, milyen jól megtanultam vezetni, de ha nem sikerül, az sem katasztrófa. Ha emiatt hülyének néz, akkor egyrészt téved, másrészt bár ez nekem kellemetlen, de el tudom viselni." "Fontos, hogy jó anya legyek, de egy kicsi hiba miatt még nem leszek teljesen rossz anya egész életemben. Zavar, ha hibázom, de el tudom viselni, és a gyereknek sem lesz súlyos baja tőle."
Ezeket írd oda a régi, hibás beidegződések mellé, és olvasgasd gyakran vagy szükség szerint. Ez a módszer a CBT módszercsoport része, ami egy nagyon elterjedt pszichológiai módszercsalád.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!